Specjaliści od efektów specjalnych - tak działa kino

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 12:00
Świat, jaki malujemy dźwiękiem bardzo mocno działa na wyobraźnię. Dźwięki mogą wywołać uczucie głodu, sytości, sprawić, że jesteśmy smutni, bądź radośni. W filmach dźwięk jest szczególnie ważny, dlatego musi być odpowiednio dobrany, nagrany i zmontowany.
Audio
  • O tajnikach swojej pracy opowiada specjalista od udźwiękowienia filmów Michał Jankowski (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/mashurov

nastolatek komputer internet sieć 1200.jpg
ZOBACZ TAKŻE Czy jesteśmy bezpieczni w sieci? >>>

W filmie prawie żaden dźwięk nie jest tym, który słyszymy patrząc na ekran. Nagrane wystrzały brzmią zbyt płasko i trzeba je uatrakcyjnić. Dźwięk kaloszy grzęznących w błocie jest zbyt cichy i trzeba nagrać na nowo. Odgłos opadającego pióra, kaszlącej krowy - na to wszystko trzeba znaleźć sposób. W słuchowiskach oraz w teatrze radiowym również. - Mamy na przykład odkurzacz ze strusimi piórami. Dzięki temu możemy nagrać łopot skrzydeł ptaków zrywających się do lotu - mówił Michał Jankowski ze studia Noiseroom w rozmowie z Czwórką. - Nagrywamy w ten sposób dźwięki zarówno do form fabularnych jak i dokumentalnych, a także do filmów animowanych.

Jak tłumaczył dodatkowe efekty dźwiękowe nagrywa się z kilku powodów. - Na przykład na planie filmu fabularnego używa się mikrofonów, które mają za zadanie nagrać dialog. Dlatego trzeba dograć dźwięki, których te mikrofony nie rejestrują - tłumaczył ekspert. - Poza tym dźwięk nagrywany w warunkach studyjnych brzmi po prostu dużo lepiej. Dlatego ja zawsze mówię, że takie dźwięki to "wielka ściema". 

Na przykład stare buty są jak instrument muzyczny. Bo, w przeciwieństwie do nowych, skrzypią, więc ten dźwięk można nagrać. Możemy je wykorzystać do wydawania określonego dźwięku Michał Jankowski

Żeby być dobrym w tym zawodzie, trzeba mieć dobrą intuicję, i duże doświadczenie. - Jeśli masz ileś talerzy, w którymś momencie po prostu nauczysz się, który z nich będzie wydawał określony dźwięk podczas upadania na podłogę. A chodzi o to, by to co słyszymy w słuchawkach było tym, co w kinie będzie kojarzyło się widzowi z daną sytuacją - tłumaczył ekspert. I zdradzał, jakie jeszcze rekwizyty wykorzystuje się przy nagrywaniu dźwięków do filmów. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi:  Piotr Firan 

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Data emisji: 13.03.2020

Godzina emisji: 15.10

kd

Czytaj także

Inżynier oceny ryzyka. W Polsce jest ich niespełna stu, może dołączysz?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 21:36
- Ta profesja łączy się z szeroko rozumianym bezpieczeństwem: zarówno procesowym, jak i m.in. ochrony przeciwpożarowej, maszyn budowlanych. To wszystko, z czym możemy się spotkać w zakładach przemysłowych - mówił w rozmowie z Czwórką Dariusz Koliński, inżynier oceny ryzyka w zakresie ubezpieczeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zawód: kelner. Jakie kompetencje trzeba posiadać w tej pracy?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 17:29
Pojawiają się jeszcze przed godzinami otwarcia restauracji przygotowując salę do przyjęcia gości. Porządkują stoliki, polerują zastawę sprawdzają czystość pomieszczeń, dbając o komfort gości, których mają obsłużyć. Jak wygląda praca kelnera od kuchni i kto sprawdzi się w niej najlepiej?
rozwiń zwiń