Inżynier oceny ryzyka. W Polsce jest ich niespełna stu, może dołączysz?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 21:36
- Ta profesja łączy się z szeroko rozumianym bezpieczeństwem: zarówno procesowym, jak i m.in. ochrony przeciwpożarowej, maszyn budowlanych. To wszystko, z czym możemy się spotkać w zakładach przemysłowych - mówił w rozmowie z Czwórką Dariusz Koliński, inżynier oceny ryzyka w zakresie ubezpieczeń.
Audio
  • O pracy inżyniera oceny ryzyka w zakresie ubezpieczeń opowiada Dariusz Koliński (Dajesz radę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Krunja/Shutterstock.com

W Polsce osób wykonujących tą profesję jest mniej niż sto. Ale zapotrzebowanie na inżynierów oceny ryzyka cały czas rośnie. To z pewnością zawód przyszłości. Inżynier oceny ryzyka reprezentuje firmę ubezpieczeniową, odwiedza fabryki, porty, kopalnie, zakłady produkcyjne i ocenia ryzyko wystąpienia tam potencjalnej szkody. - Moja praca polega na przeprowadzaniu audytów oceny ryzyka w zakładach przemysłowych. To wizytacje i ocena występujących zagrożeń. Dokonywanie przeglądu dokumentów, robienie zdjęć zakładu, analiza tych materiałów. Na koniec dokonujemy podsumowania, przedstawiamy propozycje zabezpieczeń, rekomendacje i zalecenia - mówił Dariusz Koliński.

Jak podkreślał, praca w ocenianiu ryzyka to nie element radzenia sobie firm z problemami, które już wystąpiły, a raczej działania profilaktyczne, mające na celu zapobieganie ewentualnym problemom w przyszłości. - Oceniamy bezpieczeństwo zarówno przed niebezpiecznym wydarzeniem, jak i po nim. Staramy się przeanalizować ryzyko w taki sposób, by zaproponować jak najlepsze zabezpieczenia w danym przedsiębiorstwie - mówił ekspert w Czwórce. Jak tłumaczył, ocena ryzyka dotyczy wszystkich typów "zdarzeń niebezpiecznych": począwszy od pożarów, po zagrożenia związane z kradzieżą, ale też maszynowe, techniczne, informatyczne, czy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy.

ZOBACZ TAKŻE Jakie kierunki warto studiować, a po których będziesz miał kłopot ze znalezieniem pracy? >>>

W tej pracy potrzebna jest więc bardzo obszerna wiedza z różnych dziedzin. Jak ją zdobyć? Jakie studia są niezbędne i jakie kierunki najlepiej przygotowują do wykonywania tego zawodu? I dlaczego ta praca wymaga "całkowitej samodzielności"? Ile lat należy się uczyć, by móc "oceniać ryzyko"? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie mówiliśmy także o tym, dlaczego w Polsce tak niewielu jest specjalistów w tej branży i ile można w niej zarobić.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Dariusz Koliński (inżynier oceny ryzyka w zakresie ubezpieczeń)

Data emisji: 17.10.2019

Godzina emisji: 14.08

kd

Czytaj także

Zawód farmaceuta. Sprawdź, czy się do niego nadajesz

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 15:00
Miejscem pracy farmaceuty wcale nie musi być apteka, można go spotkać również w nowoczesnym laboratorium. - Można pracować z lekami, z żywnością, prowadzić badania naukowe. Zawsze pracujemy jednak z drugim człowiekiem, zarówno w aptece, jak i podczas testów klinicznych - mówił Kamil Kamiński z Naczelnej Izby Aptekarskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi, wykształceni, bezrobotni. Czy warto studiować?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 18:18
Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej najszybciej z bezrobociem potrafią uporać się pracownicy fizyczni. Natomiast coraz wyższy procent osób zarejestrowanych w urzędach pracy i borykających się z jej brakiem stanowią absolwenci uniwersytetów i innych wyższych uczelni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zawód - położna. Sprawdź, czy się nadajesz

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 16:05
Zawód położnej zwykle kojarzony jest z porodem. Tymczasem jest to tylko jeden z obszarów, w których przedstawicielki tego zawodu sę specjalizują. Towarzyszą one kobietom na wielu etapach ich życia.
rozwiń zwiń