Zawód: kelner. Jakie kompetencje trzeba posiadać w tej pracy?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 17:29
Pojawiają się jeszcze przed godzinami otwarcia restauracji przygotowując salę do przyjęcia gości. Porządkują stoliki, polerują zastawę sprawdzają czystość pomieszczeń, dbając o komfort gości, których mają obsłużyć. Jak wygląda praca kelnera od kuchni i kto sprawdzi się w niej najlepiej?
Audio
  • Robert Jerosławski z restauracji Pyza Warszawska opowiada o pracy kelnera (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: StockLite/Shutterstock.com

Kelner - praca dla ludzi z pasją

Pracę jako kelner zaczął jeszcze przed studiami. Z początku dorywczo. To miało być zajęcie, dzięki któremu mogłem dorobić sobie w wakacje. Na początku nie brał pod uwagę tego, że w przyszłości zajmie się tym na stałe. Szybko okazało się, że studia, które wybrał w pierwszej kolejności, nie sprawiały mu tyle radości, co praca w gastronomii. Postanowił zaryzykować i w całości poświęcił się swojej pasji. - Stwierdziłem, że dalej chcę rozwijać się w tym kierunku. Skończyłem gastronomię, a restauracja, w której pracuję, stała się moim drugim domem. Nie wyobrażam sobie, że mógłbym robić cokolwiek innego - opowiadał o swojej pracy Robert Jerosławski z restauracji Pyza Warszawska.

"Gastronomia to ciężki kawałek chleba"

Przekonywał, że mimo wielu wyzwań to praca, która dla wielu może stać się pasją. - Udało mi się połączyć pracę i studia, z czasem rozwijałem swoje umiejętności w tej branży, więc radziłem sobie coraz lepiej. Miałem ambicję, żeby w jak najkrótszym czasie osiągnąć jak najlepsze efekty - wyjaśniał, dodając, że często trudności w tym zawodzie generują czynniki, na które kelnerzy nie mają żadnego wpływu. O tym z jakimi wyzwaniami musi mierzyć się w codziennej pracy, opowiadał w rozmowie z Dominiką Klimek.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Robert Jerosławski z restauracji Pyza Warszawska

Data emisji: 9.01.2020

Godzina emisji: 14.07

ac

Czytaj także

Tomasz Suski: w mojej pracy najbardziej lubię różnorodność

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 14:18
- Ustawowy czas zdjęć trwa dwanaście godzin, ale często trwa dłużej, nawet do czternastu jednego dnia - opowiadał Tomasz Suski, operator kamery i autor zdjęć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zawód - jubiler. Czy piękno może się opatrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 16:57
Złoto, srebro, kamienie szlachetne - wszystko to jubiler musi umieć obrobić z chirurgiczną precyzją. Jak z jego perspektywy wygląda praca z pięknymi przedmiotami i czy piękno może się opatrzeć?  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inżynier oceny ryzyka. W Polsce jest ich niespełna stu, może dołączysz?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 21:36
- Ta profesja łączy się z szeroko rozumianym bezpieczeństwem: zarówno procesowym, jak i m.in. ochrony przeciwpożarowej, maszyn budowlanych. To wszystko, z czym możemy się spotkać w zakładach przemysłowych - mówił w rozmowie z Czwórką Dariusz Koliński, inżynier oceny ryzyka w zakresie ubezpieczeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zawód - DJ. Selekcjoner dobrej muzyki czy wodzirej?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 19:44
Od niego zależy powodzenie imprezy. Musi bezbłędnie wyczuwać nastrój gości i szybko reagować na to, co dzieje się na parkiecie. A do tego trafić w gusta, być sprawnym technicznie... - praca DJ-a wcale nie jest lekka.
rozwiń zwiń