Jak pandemia wpływa na miejskie zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 20:06
Gołębie, tak jak mewy, zostały odcięte od stałego źródła miejskiego pożywienia, czyli resztek z jedzenia spożywanego na mieście. Z kolei ptaki śpiewające, jak kosy czy szpaki, zazwyczaj muszą śpiewać głośniej i w wyższych tonacjach, żeby przebić się przez miejski hałas. Jak radzą sobie bez wsparcia ludzi?
Audio
  • Zwierzęta w czasie pandemii. Korzystają, czy tracą na izolacji ludzi? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: DimaSid/Shutterstock

bieganie aplikacja koronawirus maska kobieta 1200.jpg
Czy nadal dbamy o bezpieczeństwo?


W czasie pandemii miejskie ptaki głodują

Pandemia w dużym stopniu zmieniła życie miejskich zwierząt. Jedne szybko dostosowały się do sytuacji, niektóre z nich korzystają z opustoszałych parków i ulic, dla innych brak ludzi jest dużą przeszkodą. Gatunki, które najbardziej tracą na izolacji ludzi, a w skrajnych przypadkach nawet głodują to te, które w znacznym stopniu uzależniły się od człowieka.

- Ptaki zaczęły pojawiać się w miastach, ponieważ ludzie zostawiali w nich duże ilości pokarmu. Ciekawym przykładem są gołębie, czy mewy. Głównie te gatunki najbardziej korzystają z aktywności ludzi - mówił Adam Zbyryt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. 

jedzenie kuchani tropikalna owoce 1200.jpg
Jak kwarantanna wpływa na naszą dietę?

Jak pandemia zmienia zachowania miejskich zwierząt?

Badania wskazują, że duże populacje gołębi w terenach miejskich wynikają z tego, że są one dokarmiane przez ludzi. - Docierają do nas informacje z wielu miast w Polsce, że podczas pandemii gołębie głodują - komentował. W trakcie trwania pandemii da się zauważyć, że przestrzenie miejskie coraz częściej i chętniej eksplorują takie gatunki, jak sarny, lisy, czy dziki. Niedawno, w Parku Szczęśliwickim pojawił się dorosły samiec jelenia. Z mniejszej aktywności ludzi korzystają jeże, które do tej pory przemieszczały się najczęściej w ciągu nocy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Adam Zbyryt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków

Data emisji: 20.05.2020

Godz. emisji: 15.05

ac

Czytaj także

Inteligentne ptaki - kruki pamiętają twarze oszustów

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 15:51
Kruki pamiętają twarze oszukujących je ludzi i chowają urazę - udowadniają naukowcy. - Kruk to jeden z najbardziej inteligentnych ptaków na Ziemi, jest przez człowieka wciąż bardzo niedoceniany - mówił Kacper Kowalczyk, miłośnik ptaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak poradzić sobie ze społeczną izolacją?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 23:41
Pandemia sprawiła, że straciliśmy poczucie przewidywalności i kontroli. Zburzyła podstawy naszego poczucia bezpieczeństwa i zdrowia psychicznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego wierzymy w teorie spiskowe?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 18:58
Niektórzy mają do nich skłonność bez względu na czasy i okoliczności. Nieufność mają zakodowaną w sposobie myślenia. W sytuacji, której nie jesteśmy w stanie kontrolować, nasza podejrzliwość i skłonność do katastroficznego myślenia wzrastają. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy ekologia zmieni branżę motoryzacyjną?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 18:53
Coraz więcej branż musi uwzględniać trendy ekologiczne. Nie jest od nich wolna także branża motoryzacyjna, która zaczyna stosować rozwiązania przyjazne dla środowiska. Tymczasem już sama produkcja samochodów pozostawia ślad węglowy.
rozwiń zwiń