Jak rzucić palenie? Zrób plan, znajdź wsparcie i nie pal!

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 19:50
Z danych wynika, że spośród tych mężczyzn, którzy mają raka płuca, aż 95 proc. pali. Wśród kobiet ten współczynnik wynosi ponad 70 proc. Problem dotyczy także biernych palaczy, choć oczywiście w mniejszym stopniu - mówi dr Magdalena Cedzyńska z Narodowego Instytutu Onkologii. 
Audio
  • Nikotynizm - jak zerwać z nałogiem? (Czat Czwórki/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Africa Studio

Jeśli palimy biernie, ryzyko zapadnięcia na raka jest większe, niż gdybyśmy w ogóle nie mieli kontaktu z dymem tytoniowym. Paląc aktywnie, substancje kancerogenne wdychamy bezpośrednio do płuc dr Magdalena Cedzyńska

Wielu palaczy chce zerwać z nałogiem, ale tylko 4 na 100 z nich robi to skutecznie. Według szacunkowych danych w Polsce żyje 5 milionów osób, którym udało się zerwać z nałogiem. - Nie jesteśmy w ogonie Europy, ani w ścisłej czołówce. Natomiast martwi mnie to, że jest u nas spora intensywność palenia - wiele osób pali powyżej 20 papierosów dziennie. A to już jest bardzo źle - dodaje rozmówczyni Piotra Firana.

Posłuchaj
20:29 [CZWORKA]Czat Czworki 9 listopad 2020 rak.mp3 Nikotynizm - jak zerwać z nałogiem? (Czat Czwórki/Czwórka) 

Nie mamy kampanii medialnej, która trwałaby długo i w sposób ciągły. Akcje społeczne realizuje się u nas "z doskoku". A to nie ma mocy rażenia dr Magdalena Cedzyńska

Rak płuca jest podstępny, bo długo nie daje objawów, bardzo ciężko się go leczy i jest najczęstszą przyczyną śmieci. Ale palenie ma wpływ na piętnaście innych lokalizacji nowotworowych. - Wszystkie nowotwory głowy i szyi. Rak trzustki. Rak pęcherza moczowego, który jest bardzo silnie związany z paleniem. Żołądek i miedniczki nerwowe. Białaczka - wymienia gość Czwórki. - Oprócz tego choroby układu oddechowego, układu krążenia, czyli tętniaki, udary i zawały. To wszystko jest powiązane z uzależnieniem od nikotyny.

Sprawdź także:


Posłuchaj
lekarz kobieta diagnoza 1200.jpg
Rak to nie wyrok. Kiedy usłyszysz diagnozę...

Palacze często narzekają, że nie ma skutecznych metod pomagających pozbyć się uzależnienia od tytoniu. Eksperci podkreślają, że do zerwania z nałogiem przede wszystkim potrzebna jest silna motywacja. Przyznają też, że niektóre metody są przydatne w zmaganiach z nikotynizmem i są na to dowody naukowe. Dr Magdalena Cedzyńska podkreśla, że do takich metod o potwierdzonej badaniami skuteczności należy nikotynowa terapia zastępcza (NTZ) oraz niektóre leki, w tym antydepresanty oraz antagoniści receptora nikotynowego. - Uważałabym natomiast na tak modne dziś e-papierosy, które działają podobnie jak "tradycyjne papierosy". Problem z nimi, poza nikotyną, która uzależnia, polega na aromatach, które zawierają. Podgrzewanie tych aromatów do 300 stopni i wciąganie ich do płuc także powoduje dysfunkcje - ostrzega gość Czwórki. 

Audycja realizowana we współpracy z Ministerstwem Zdrowia.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: dr Magdalena Cedzyńska (kierownik Poradni Pomocy Palącym w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie)

Data emisji: 09.11.2020

Godzina emisji: 15.08

Czytaj także

Czy jesteśmy świadkami epidemii cukrzycy?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 16:20
Polska jest na czwartym miejscu na świecie pod względem częstości występowania stanu przedcukrzycowego. Jeśli nie zaczniemy temu przeciwdziałać, za kilka lat znajdziemy się na miejscu pierwszym - ostrzega Światowa Federacja Diabetologiczna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alergie rodzą się z postępu cywilizacyjnego

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 17:40
Rośnie odsetek osób cierpiących z powodu alergii. Czy to możliwe, że za następnych kilkanaście lat już co drugi Europejczyk będzie alergikiem?
rozwiń zwiń