Dlaczego coraz więcej wiernych odwraca się od Kościoła?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 18:00
Jak pokazują dane Instytutu Statystki Kościoła katolickiego, około 38 proc. wiernych bierze udział w niedzielnych mszach, a 17 proc. katolików przystępuje do komunii. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: muratart/shutterstock.com

Papież Franciszek próbuje przebić bańkę myślenia o chrześcijaństwie i uczy, że ono nie jest ideologiczno-polityczne, tylko ewangeliczne o. Roman Bielecki

Mów, nie nauczaj

Zdaniem dominikanina, ojca Romana Bieleckiego, współczesny Kościół przeżywa kryzys i to na wielu płaszczyznach. - To jest proces, który trwa już od jakiegoś czasu i nie jest powodowany jednym czynnikiem. Myślę, że w dużej mierze chodzi tu o "rozejście się" języka między Kościołem a ludźmi, a także o kryzys autorytetów.

Posłuchaj
11:09 [CZWORKA]Czat Czworki 2 listopad 2020 dominikanin.mp3 Ojciec Roman Bielecki o problemach współczesnego Kościoła (Czat Czwórki/Czwórka)

Papież Franciszek wielokrotnie nawoływał do tego, by o wierze nie nauczać z pozycji autorytetu, tylko mówić tak, by zostać dobrze zrozumianym przez dzisiejszych 20-latków. - Żyjemy w kulturze indywidualizmu i samostanowienia. Tymczasem Kościół uczy wspólnoty. Warto jednak pamiętać, że w tej wspólnocie jest miejsce dla różnych osobowości i różnych poglądów - zaznacza rozmówca Piotra Firana. I dodaje: - Ale nie jestem wielki optymistą. To znaczy wierzę w siłę rozmowy i słuchania, ale zdaję sobie sprawę, że jeśli ktoś zastanawia się nad odejściem od Kościoła, to prędzej czy później to zrobi. 

Posłuchaj
03:04 [CZWORKA]Czat Czworki 2 listopad 2020 apostazja.mp3 Apostazja - kto chce "wypisać się" z Kościoła? (Czat Czwórki/Czwórka) 

Co oznacza "wyjście" z Kościoła?

Apostazja to jedno z najczęściej wyszukiwanych w internecie słów w ciągu ostatnich tygodni. Termin ten oznacza porzucenie wiary, czy religii. Proces apostazji w Polsce reguluje ją Dekret Ogólny Konferencji Episkopatu Polski ws. wystąpień z Kościoła oraz powrotu do jego wspólnoty. Ten, kto chce zerwać z Kościołem, musi być pełnoletni i musi posiadać zdolność do czynności prawnych. Apostazja nie jest decyzją nieodwracalną. Do wspólnoty Kościoła katolickiego można wrócić. Wówczas procedura jest podobna jak w przypadku wniosku o apostazję.

Posłuchaj
08:06 [CZWORKA]Czat Czworki 2 listopad 2020 filozof.mp3 Prof. Piotr Sikora o potrzebie dialogu między hierarchami Kościoła a wiernymi (Czat Czwórki/Czwórka) 

- To nie Kościół, tylko hierarchowie kościelni mają problem z dialogiem z wiernymi, a wierni mają problem, żeby dogadać się między sobą - przekonuje filozof religii, prof. Piotr Sikora. - Żyjemy w czasach, które nie sprzyjają rozmowie. Postępuje polaryzacja i wzajemne oskarżanie. Jeśli dotyczą one spraw wiary, zaczynamy odczuwać silną potrzebę zaznaczenia "naszego" terenu. Czy zatem czekają nas puste kościoły? - Moje prognozy przewidują raczej kościoły pustoszejące. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: o. Roman Bielecki (dominikanin, klasztor dominikanów w Poznaniu), prof. Piotr Sikora (filozof religii, Akademia Ignacjanów w Krakowie)

Data emisji: 02.11.2020

Godzina emisji: 15.08

kul


 


 


Czytaj także

Czy "kolęda" spełnia swoją rolę?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 18:26
Czasem wzbudza popłoch. Czasem nie jest wpuszczany do mieszkania. Niektórym kojarzy się z poborcą podatkowym, innym z psychologiem. Ksiądz odwiedzający parafian podczas tak zwanej "kolędy" może spodziewać się różnych reakcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praktyk życia: jak odnaleźć wewnętrzny spokój?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 16:21
Będąc na szczycie korporacyjnej kariery postanowił przewartościować swoje życie i zostać kapelanem więziennym, coachem, motywatorem i specjalistą od spraw trudnych. Czy dziś Andrzej Cichocki może powiedziec o sobie, że jest szczęśliwy?
rozwiń zwiń