Nowy rok akademicki. Studenckie EDC

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 12:30
Terminem "everyday carry" (EDC) określane są przedmioty, które każdy z nas zabiera ze sobą, wychodząc z domu. Mają nam pomóc w codziennych czynnościach, ale i sytuacjach kryzysowych. Co powinno się znaleźć w studenckim EDC?
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Creativa Images

Sprawdź także
Shutterstock koronawirus laptop 1200.jpg
Zeszyty czy laptop? Wyprawka na nowe czasy

Pierwszy krok w akademicki rok

Przedmiotem, który przyda się zarówno na zajęciach stacjonarnych, jak i w nauce zdalnej będzie laptop. - To jest niezbędny element studenckiej wyprawki, zwłaszcza w czasach, kiedy część zajęć odbywa się on-line - przekonuje Paweł Orzechowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmówca Agaty Nowotnik odradza natomiast noszenie ze sobą zeszytów. Jak przekonuje, wystarczą zwykłe kartki, które później można wpiąć do segregatora. - Polecam też prowadzić dziennik i planować w nim nadchodzące tygodnie, bo na studiach o pewnych rzeczach trzeba myśleć z wyprzedzeniem - dodaje przewodniczący Niezależnego Zrzeszenia Studentów UW.

Posłuchaj
05:04 [CZWORKA]Sobotologia 26 wrzesień 2020 student.mp3 Jak rozpocząć nowe życie na studiach? (Sobotologia/Czwórka)

To, co studentom pierwszego roku sprawia najwięcej trudności, to sprawy administracyjne. Wszyscy o tym wiedzą, więc nie bójcie się prosić o pomoc Paweł Orzechowski 

Legitymacja, aplikacja i starsi koledzy

Student powinien mieć zawsze przy sobie legitymację, która nie tylko upoważnia do zniżek w komunikacji miejskiej, ale na niektórych uczelniach jest przepustką do sal ćwiczeń, biblioteki albo pracowni multimedialnej. Warto też na telefon pobrać USOS, czyli aplikację Uniwersyteckiego Systemu Obsługi Studiów używaną na wielu uczelniach w Polsce. - To są narzędzia, które ułatwiają studenckie życie, ale niezwykle ważny jest też "element ludzki" - przekonuje gość Czwórki. - Najlepiej poznać studentów z wyższych lat, bo oni gwarantują dobry uczelniany "research" i mogą podzielić się z nami notatkami. Można ich spotkać na spotkaniach integracyjnych albo w grupach na portalach społecznościowych. Zachęcam też, by brać udział w życiu studenckim, które toczy się poza uczelnią i włączać się w różne inicjatywy - podpowiada. 

Posłuchaj także:

Warszawa, Toruń, Kraków dla początkujących

Największe ośrodki akademickie w Polsce znajdują się m.in. w Warszawie, w Krakowie, w Poznaniu i we Wrocławiu. Z roku na rok studentów przybywa także w Toruniu. Ci, którzy przyjeżdżają z mniejszych miejscowości, często mają problemy adaptacyjne i nawigacyjne. Dlatego w pierwszych tygodniach nauki warto poświęcić czas na poznanie terenu. - Stołeczne parki to miejsca, które przyciągają studentów jak magnes - mówi przewodniczka Marta Gawryluk. - Można ich spotkać w Parku Skaryszewskim obok Stadionu Narodowego albo na Polu Mokotowskim tuż przy Wyższej Szkole Bankowej, gdzie można przespacerować się ścieżką Ryszarda Kapuścińskiego. Warto zajrzeć na Plac Europejski, na którym powstaje nowe centrum Warszawy oraz na Ujazdów - wymienia.

Posłuchaj
06:53 [CZWORKA]Sobotologia 26 wrzesień 2020 przewodnik.mp3 Przewodnik po miastach akademickich (Sobotologia/Czwórka)

Jeśli chodzi o Toruń to tutaj na pewno nie będą nudzić się studenci historii sztuki i wielbiciele historii. - Toruń jest jednym wielkim zabytkiem z największą liczbą gotyckich budowli - przekonuje przewodniczka Agnieszka Kowalska. - Warto zajrzeć do "Biedronki", która nie ma nic wspólnego ze sklepem oraz wybrać się do kościoła św. Jakuba, gdzie w ubiegłym roku odkryto wielką głowę diabła.

Sprawdź:

Studenci, którzy rozpoczną naukę w Krakowie, na pewno już dobrze wiedzą, co ma im do zaoferowania gród Kraka. Są tacy, którzy twierdzą, że to najlepsze miasto do studiowania i korzystania z uroków życia żaka. - Sukiennice i Wawel są dla turystów, studentów można spotkać w wąskich i bardzo klimatycznych uliczkach, które rozchodzą się od Rynku. Zaułek niewiernego Tomasza, wampir z Krakowa, kabaret Loch Camelot, nieopodal Krzysztofory i zagłębie klubowe na Szpitalnej - wymienia przewodnik Wojtek Zabielski. - Można długo opowiadać, ale najlepiej samemu tu znaleźć swoje miejsce. 

***

Tytuł audycji: Sobotologia 

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowały: Agata Nowotnik, Ada Janiszewska 

Data emisji: 26.09.2020

Godzina emisji: 09.16

kul


Czytaj także

Mindfulness. Dlaczego warto spojrzeć na siebie z dystansu?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 12:50
- W ciągu dnia nie przestajemy produkować myśli, mindfulness pozwala nam zaobserwować ten proces i uświadomić, w jaki sposób bojkotujemy siebie i swoje życie - wyjaśnia certyfikowany trener uważności Kamila Wykrota.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zadłużony jak polski student". Dlaczego żacy nie mają pieniędzy?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 10:44
Brak finansowej wiedzy, ale też niefrasobliwe gospodarowanie budżetem - to główne przyczyny zadłużenia polskich żaków. Ponad 135 tys. dłużników w Polsce to osoby między 18. a 35. rokiem życia, a ich łączny dług wynosi prawie 555 mln złotych - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.
rozwiń zwiń