Niepewność w wielkim mieście. "Ważna jest empatia społeczna"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 20:47
- Wciąż w wielu urzędach występują bariery architektoniczne - dla osób z niepełnosprawnością ruchową, a także bariery komunikacyjne i informacyjne, które dotykają osoby z niepełnosprawnością słuchu bądź wzroku - tłumaczyła Izabela Sopalska-Rybak z Fundacji Kulawa Warszawa, zasiadająca w kapitule Nieprzeciętnych 2021. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock

Nieprzecietni 1200.png
Nieprzeciętni 2021 - wystartował plebiscyt Czwórki!

- Każdy krok ku likwidacji wszelkich barier jest słuszny, więc przepisy, które wprowadzono już w 2019 roku - ustawa o zapewnieniu dostępności do obiektów publicznych osobom ze szczególnymi potrzebami - to świetne posunięcie - tłumaczyła gość Czwórki. Powstał m.in. program "Dostępność Plus", który ma m.in. zapewnić np. osobom z psem asystującym informację na temat rozkładu budynków, możliwość ewakuacji i innych udogodnień. - Dziś patrzy się na potrzeby osób z niepełnosprawnością ruchu, ale nie tylko, także ludzi starszych, czy nawet turystów z dużym, nieporęcznym bagażem - wyliczała gość Czwórki.

Posłuchaj
10:12 _PR4_AAC 2021_03_29-15-19-16.mp3 Rozmowa z Izabelą Sopalską-Rybak o barierach architektonicznych w przestrzeni miejskiej (Czat Czwórki) 

Jak podkreślała, ważna jest także empatia społeczna. - Każdy z nas korzysta z przestrzeni publicznej i każdy prawdopodobnie w którymś momencie swojego życia będzie chciał dostosowania tej przestrzeni do swoich potrzeb. Im jesteśmy starsi, tym bardziej tego potrzebujemy - tłumaczyła. Izabela Sopalska-Rybak jako 19-latka usłyszała diagnozę: stwardnienie rozsiane. - Nie sądziłam, że sama będę potrzebować takich udogodnień m.in. pochylni. Teraz zwracam uwagę na progi, schody, które są w miastach wszędzie i stanowią utrudnienie w poruszaniu się - tłumaczyła. - Warto pamiętać, by tworząc kolejne ulice i budynki nie popełniać tych samym błędów i projektować je w sposób bardziej przyjazny. 

Czytaj także:

Gość Czwórki zasiada także w Kapitule tegorocznej odsłony Plebiscytu Nieprzeciętni 2021. Będę szukała ludzi z pasją, po których widać będzie, że kochają to, co robią - podkreślała Izabela Sopalska-Rybak.
Posłuchaj
07:12 _PR4_AAC 2021_03_29-15-35-45.mp3 Rozmowa z Zofią Staszewską, która opowiadała m.in. o możliwościach osób niepełnosprawnych na rynku pracy (Czat Czwórki)

W programie rozmawialiśmy także z Zofią Staszewską, która stworzyła program "Workabled", a także aktywnie działa w Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. - Z roku na rok jest oczywiście coraz lepiej, ale przed nami sporo pracy zanim przestrzeń, którą dysponujemy będzie dostępna dla wszystkich w takim samym stopniu - podkreślała gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Izabela Sopalska-Rybak (założycielka i prezes Fundacji Kulawa Warszawa), Zofia Staszewska (stworzyła inicjatywę "Workabled", instruktorka Fundacji Aktywnej Rehabilitacji)

Data emisji: 29.03.2021

Godzina emisji: 15.09

kd

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń