Przebranżowienie. Kolejny skutek pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 17:30
Wystarczył rok, by ludzie, którzy od lat pracowali w jednym zawodzie, musieli zmienić branże i pomyśleć o nowej ścieżce kariery. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/New Africa

Posłuchaj
11:49 CZWÓRKA Czat Czwórki - trenerka 31.05.2021.mp3 Trenerka rozwoju zawodowego Justyna Ciećwierz o tym, jak przygotować się do zmiany zawodu (Czat Czwórki/Czwórka)

W trakcie rozwoju zawodowego tropimy siebie i tropimy to, co jest tęsknotą naszego serca. To leży u źrodła decyzji, że czas otworzyć się na nowe Justyna Ciecwierz

"Nie myśl, że się nie nadajesz"

Jak przyznaje Justyna Ciećwierz, to nie jest nowe zjawisko, a decyzję o zmianie zawodowego kierunku ludzie podejmowali już wcześniej, niemniej jednak w ostatnich miesiącach ta tendencja nasiliła się i była nie tylko związana z wewnętrzną potrzebą zmiany, ale też wynikała z konieczności. - Ludzi, którzy od lat pracują w jednym miejscu, często ogranicza przekonanie, że nic innego nie potrafią. I to jest pierwsza poważna blokada, z którą trzeba się zmierzyć - wyjaśnia trenerka rozwoju zawodowego. - Tymczasem nie ma w tym nic złego, jeśli osoba zatrudniona dotąd w lotnictwie, chciałaby spróbować swych sił w IT. Oczywiście to nie jest tak, że z jednej ścieżki przeskakujemy na drugą. Przebranżowienie się wymaga czasu, m.in. po to, by nabyć nowe umiejętności, rozwinąć nowe kompetencje i przede wszystkim poznać swoje możliwości, by jak najlepiej wykorzystać zgromadzony kapitał.

Posłuchaj
10:39 CZWÓRKA Czat Czwórki - headhunter 31.05.2021.mp3 Jakie branże czekają na nowych pracowników? (Czat Czwórki/Czwórka) 

Nie trzeba być programistą, żeby pracować w IT. Bo każda z firm w tej branży ma dział prawny, dział zaopatrzenia, administracji, marketingu i sprzedaży Tomasz Rudnik

"Zmień branżę, ale nie marnuj potencjału"

Na zmianę zawodu w pandemii decydowali się pracownicy tych branż, które najbardziej ucierpiały w lockdownie. - Gastronomia, turystyka, branże artystyczna i eventowa dotkliwie odczuły skutki Covid-19. Na drugim biegunie znalazły się IT, e-commerce, logistyka i transport, które podwoiły swoje obroty - wyjaśnia były headhunter Tomasz Rudnik. - Myśląc o przekwalifikowaniu się, należy spojrzeć na rynek pracy jako na całość, sprawdzić, które branże zaczęły się mocno rozwijać i ocenić, w której najlepiej moglibyśmy wykorzystać swój potencjał.

Posłuchaj
04:47 CZWÓRKA Czat Czwórki - borowka 31.05.2021.mp3 Historia Bartka Borowicza - właściciela agencji Borówka Music (Czat Czwórki/Czwórka) 

Nowe wymogi rekrutacji

Sprawdź
straming online internet oglądanie praca 1200.jpg
Jak pracują Polacy? Czy sięgamy po zawody naszych marzeń?

Jak podkreśla rozmówca Kuby Jamrozka możliwości jest wiele. - Raczkującą branżą jest fitness online, świetnie radzą sobie firmy remontowe, rozwija się farmacja, ale nie w kierunku nowych aptek - wymienia ekspert. - W pandemii zmieniło się też podejście samych rekruterów do nowych pracowników. W pewnym momencie, w ogłoszeniach o pracę zaczęła się pojawiać okrojona liczba wymogów dla kandydatów. Jeśli natomiast chodzi pracowników z innych branż, którzy są gotowi przekwalifikować się, to liczba wymogów nie jest mniejsza, ale inaczej podchodzi się do jej egzekowania - dodaje gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Goście: Justyna Ciećwierz (trenerka rozwoju zawodowego, autorka Zmiany Zawodowej.pl), Tomasz Rudnik (twórca Akademii Rekrutacji, były headhunter)

Data emisji: 31.05.2021

Godzina emisji: 15.09

kul

Czytaj także

Starszy, młodszy - kto sprawdzi się lepiej w pracy?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 09:40
Według brytyjskich badaczy pracownicy, którzy pracują w zespole zróżnicowanym wiekowo, są o około 10 proc. bardziej zadowoleni z pracy niż osoby pracujące jedynie w grupie osób w swoim wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obcokrajowcy na rynku pracy. "Nasi" czy "inni"?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 12:10
- Kiedy w firmie pracownicy mają problemy z akceptacją cudzoziemców, warto zastosować kilka sprawdzonych sposobów rozwiązywania tego typu problemów. Na przykład zatrudnionych obcokrajowców od razu wprowadzać w życie firmy, znaleźć im opiekunów, którzy pomogą zintegrować się z resztą - opowiada Tomaszem Dudek, dyrektor zarządzający OTTO Work Force.
rozwiń zwiń