Społeczeństwo bezdotykowe. Czym to grozi?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 21:20
Staliśmy się społeczeństwem praktycznie bezdotykowym. Potrzebę kontaktu fizycznego zaspokajamy w gronie najbliżej rodziny lub w romantycznych relacjach – jeśli je mamy. Jakimi konsekwencjami grozi brak dotyku?
Audio
Fragment fresku Stworzenie Adama Michała Anioła
Fragment fresku "Stworzenie Adama" Michała AniołaFoto: Andres Nassar/Pixabay

Zmieniają się nasze rytuały i przyzwyczajenia. Coraz łatwiej na zrezygnować z kontaktu z drugim człowiekiem Hanna Kalinowska

Dotyku potrzebujemy od chwili narodzin

Jak ważny jest dla człowieka dotyk? Jak mówiła Renata Pająkowska-Rożen terapeutka z Inner Garden jest kluczowy, szczególnie w pierwszych dniach naszego życia. – Pierwsze, co powinien odczuć noworodek, to dotyk matki. Towarzyszy nam przez całe życie, nasze zapotrzebowanie na niego nie maleje. – To zmysł, który rozwija się najwcześniej, bo już w siódmym miesiącu życia płodowego – dodawała Hanna Kalinowska z Przytulanie.pl.

Cztery uściski dziennie by przeżyć

Zdaniem amerykańskiej psychoterapeutki Virginii Satir, "by przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie, by zachować zdrowie ośmiu, by dobrze się rozwijać – dwunastu". Tymczasem media społecznościowe sprawiły, że bezpośredniego kontaktu na co dzień mamy coraz mniej. Czy stajemy się społeczeństwem bezdotykowym?

- Dotyk jest przedłużeniem innych zmysłów. Dzięki niemu osoba niewidoma lub niesłysząca może funkcjonować. Zmienia się nasz styl życia, ale nie potrzeby. Przez całe życie potrzebujemy bliskości i dotyku – przekonywały ekspertki.

Do czego może prowadzić brak dotyku? Jakie zachowania utrwala w nas wychowanie? Więcej na ten temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan 

Goście: Hanna Kalinowska (Przytulanie.pl), Renata Pająkowska-Rożen (terapeutka, Inner Garden)

Data emisji: 13.11.2019

Godzina emisji: 15.09

ac

Czytaj także

Nieświadomy podwójny gaz, czyli odurzeni kierowcy za kółkiem

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 18:30
Aż 30 proc. polskich kierowców przyznaje, że mogło świadomie lub nieświadomie prowadzić samochód, mając we krwi powyżej 0,2 promila alkoholu - wynika z najnowszych badań. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Różnorodność w Polsce? Powoli, ale jest oswajana

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 17:00
W XX-leciu międzywojennym Polacy stanowili ok. 70 proc. mieszkańców naszego kraju, dziś jest to ok. 97 proc. Czy Polska jest zatem różnorodna?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Relacje pozorne. Co jest przyczyną współczesnej samotności?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 19:33
Hikikomori – tak w Japonii nazywa się zjawisko wycofywania się z życia, utraty potrzeby nawiązywania kontaktów społecznych, utrzymywania relacji, a nawet – wychodzenia z domu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inżynier przestrzeni. Sprawia, że do pracy przychodzisz z przyjemnością

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 19:24
- Projektując przestrzeń biurową na początku trzeba skupić się na celu. Pomyśleć, czemu ta przestrzeń ma służyć i co dać jej użytkownikowi – mówiła Diana Pakulska-Okraska, inżynier projektująca miejsca pracy, założycielka Eclipse Project.
rozwiń zwiń