Luzowanie obostrzeń. Czy zachowamy się odpowiedzialnie?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 18:30
15 maja po długiej przerwie zostaną otwarte kawiarnie i restauracje. Tydzień później będziemy mogli pójść do kina, pod koniec miesiąca także na basen. Czym zaowocuje zniesienie obostrzeń?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/View Apart

Posłuchaj
02:26 CZWÓRKA Czat czworki - sonda 13.05.2021.mp3 Jakie plany na najbliższy weekend mają młodzi Polacy? (Czat Czwórki/Czwórka) 

Jeśli ktoś ma wątpliwości co do obowiązujących obostrzeń, to musi liczyć się z konsekwencjami. Będziemy informować, pouczać ale także karać mandatami podkom. Michał Gaweł

Po pierwsze: samodyscyplina

Na ten moment czekali nie tylko właściciele i pracownicy branży gastronomicznej, ale też wszyscy, którzy stęsknili się za jedzeniem w mieście. Otwarcie barów po lockdownie w Londynie zakończyło się wielką imprezą. - Z naszego doświadczenia wynika, że większość Polaków jest jednak odpowiedzialna i u nas jak dotąd takich sytuacji praktycznie nie było - mówi podkom. Michał Gaweł z Komendy Głównej Policji. - I my dalej o tę odpowiedzialność apelujemy, pomimo że pewne obostrzenia zostają zniesione. Najważniejsze jest, żeby nadal nie gromadzić się, bo to sprzyja transmisji wirusa, który cały czas jest obecny. A w miejscach, w których nakaz obowiązuje, maseczką zakrywać usta i nos - podkreśla rozmówca Piotra Firana.

Posłuchaj
14:27 CZWÓRKA Czat czworki - odpowiedzialnosc 13.05.2021.mp3 Czy pandemia nauczyła nas odpowiedzialności? (Czat Czwórki/Czwórka) 

Po drugie: zdrowy rozsądek

Maseczki same w sobie są w formie filtra. Sprawdziły się nie tylko w czasie pandemii koronawirusa, ale ułatwiły także życie alergikom lek. Łukasz Durajski

Najbliższy weekend będzie sprawdzianem - zwłaszcza dla ludzi młodych. Otwierają się ogródki, odbędzie się Noc Muzeów, okazji do wyjścia z domu i hucznego świętowania nie zabraknie. - Cieszę się, że się szczepimy i że dajemy się do tych szczepień przekonać - mówi Łukasz Durajski, lekarz pediatra i konsultant WHO. - Pamiętajmy też o tym, co wydarzyło się w Izraelu. Zaszczepienie 50 proc. społeczeństwa zredukowało liczbę hospitalizacji o 93 proc, a to są bardzo konkretne liczby. Korzystajmy z doświadczeń krajów, które zaszczepiły się i pokazują, że realna redukcja zachorowań jest widoczna - dodaje.   

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Jaworski

Goście: podkom. Michał Gaweł (Komenda Główna Policji), Łukasz Durajski (lekarz pediatra i konsultant WHO) 

Data emisji: 13.05.2021

Godzina emisji: 15.08

kul

Czytaj także

Jak radzić sobie ze stresem w trudnych czasach?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 19:00
Obawa o zdrowie swoje i najbliższych, niepewność ekonomiczna, poczucie osamotnienia, brak perspektyw i zmiany - wszystkie te czynniki sprzyjają przewlekłemu stresowi, którego doświadczamy od kilku miesięcy. Sprawdzamy, gdzie i w czym szukać dla siebie wsparcia i jak przywołać pozytywne emocje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psycholog w każdej szkole potrzebny od zaraz!

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 18:50
Kryzys psychologii i psychiatrii dziecięcej pogłębiany pandemią doprowadzi do tragedii - ostrzega Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Wtóruje mu Fundacja na Rzecz Praw Ucznia - inicjator akcji "Psycholog w każdej szkole".
rozwiń zwiń