Pekin 2022: igrzyska szansą dla Chin na poprawę wizerunku?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2022 18:20
Chiny mają już na swoim koncie igrzyska, które odbyły się w 2008 roku. Chociaż towarzyszył im bojkot dyplomatyczny, według wielu, Chiny odniosły dzięki nim sukces wizerunkowy. Sprawdzamy, czy reżim komunistyczny, organizując jedną z najważniejszych i prestiżowych imprez na świecie, może społeczności międzynarodowej kojarzyć się przyjemniej. 
Igrzyska w Pekinie 2022 - ceremonia otwarcia.
Igrzyska w Pekinie 2022 - ceremonia otwarcia.Foto: PAP/Grzegorz Momot

Jaki komunikat Chiny przekazują światu?

- Ceremonia otwarcia to kanał, gdzie pewne aspekty mogą wybrzmieć bezpośrednio. Jak w przypadku innych igrzysk olimpijskich, w tegorocznej ceremonii widzieliśmy dużo nawiązań do symbolu pokoju. Były białe gołębie, piosenka Johna Lennona "Imagine", wypowiedzi szefa komitetu olimpijskiego, ale także Thomasa Bacha, prezesa MKOl - mówi prof. Michał Kobierecki z Uniwersytetu Łódzkiego. - Kolejny przekaz to nawiązania do kwestii ochrony środowiska, choćby przy okazji symbolicznego małego znicza olimpijskiego. Jak zapowiadali Chińczycy, igrzyska mają być zrównoważone pod względem ekologicznym.

Jak podkreśla ekspert, trudno jest analizować tegoroczne igrzyska w oderwaniu od igrzysk z 2008 roku. - Mamy tutaj jakąś ich kontynuację. Igrzyska z 2008 roku w dużej mierze były określane jako impreza wychodzenia z cienia. Tamta olimpiada miała pokazać, że Chiny są potężne i są zdolne zorganizować największe igrzyska w historii - tłumaczy gość audycji. - Potem te cele były wzmacniane nie tylko przez imprezy sportowe, które były organizowane w Chinach. Wydaje się, że tegoroczna impreza stanowi kontynuację tej właśnie retoryki - że Chiny stać naprawdę na wiele.


Przykryć to, co niewygodne

W cieniu tej komunikacji pozostają jednak w dalszym ciągu sprawy Tybetu, prześladowań ujgurskiej mniejszości narodowej, sprawa Hongkongu czy łamania praw człowieka. - Świat Zachodu czasem to potępia, jednak Chiny realizują swoje cele - zauważa Piotr Firan. Reżim komunistyczny, organizując igrzyska, chce te niemiłe skojarzenia zatrzeć i zepchnąć na dalszy plan.

Posłuchaj także:

- To może być jeden z celów. Nie jest to mechanizm nowy, ma nawet swój termin w języku angielskim "sport washing". Państwa, które są krytykowane za różne rzeczy, starają się wykorzystywać takie popularne i globalne wydarzenia, żeby przykryć przykry komunikat pozytywnym, który się wysyła w świat - tłumaczy specjalista. - Czasem się to nie udaje. Często problem polega na tym, że bycie w centrum uwagi pozwala na przekazywanie własnych komunikatów. Jednak, z drugiej strony, sprawia, że te niekorzystne informacje wyraźniej się przebijają i dostają do powszechnego obiegu.


ZOBACZ >>> PEKIN 2022 - serwis specjalny Polskiego Radia

 

Bojkot w słusznej sprawie

Niektóre kraje w proteście przeciw polityce Chin i stosowanym przez nie praktykom zdecydowały się na bojkot i nie biorą udziału w igrzyskach. Należą do nich m.in. Wielka Brytania, Kanada, Belgia Australia czy Litwa.

- Nie sądzę, żeby te ruchy odniosły skutek, bo bojkoty sportowe nie odnosiły skutku. Natomiast znane są przypadki w historii, gdy groźba bojkotu i uzależnienie bojkotu od jakiegoś żądania było skuteczne. Pomogło na przykład doprowadzić do izolacji w świecie sportu RPA w czasach apartheidu - zauważa gość Czwórki. - Natomiast same bojkoty nie przyniosły spektakularnych efektów. Tak naprawdę największymi ich ofiarami byli sportowcy państw, które brały w nich udział. Trudno to ocenić jako narzędzie polityki.

Mimo że działania Chin na razie się nie zmieniły, to oczy całego świata są na nie zwrócone. Tym razem kontekst jest bardziej pozytywny, bo sportowy.


Posłuchaj
11:08 Czwórka/Czat Czwórki pekin 2022 Chiny 07.02.2022.mp3 Jakie korzyści może przynieść Chinom organizacja igrzysk olimpijskich? Rozmowa z prof. Michałem Kobiereckim z Uniwersytetu Łódzkiego (Czat Czwórka/Czwórka)

 

Polskie Radio, Patron Medialny Polskiego Komitetu Olimpijskiego Polskie Radio, Patron Medialny Polskiego Komitetu Olimpijskiego

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: prof. Michał Kobierecki (Uniwersytet Łódzki)

Data emisji: 07.02.2022

Godzina emisji: 15.12

aw

Czytaj także

Pekin 2022: Dawid Kubacki docenia olimpijski brąz. "Pomogły mi słowa Kamila Stocha"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2022 09:45
- Myślę, że pomogły mi słowa Kamila Stocha - powiedział Dawid Kubacki w rozmowie ze "Skijumping.pl", po tym jak zdobył brązowy medal igrzysk olimpijskich na skoczni normalnej w Zhangjiakou. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pekin 2022: Kamil Stoch ostro. "Przespaliśmy pewien moment rozwoju żeńskich skoków"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2022 21:09
-  Przespaliśmy pewien moment  rozwoju żeńskich skoków, to był mały krok do przodu - tak Kamil Stoch ocenił szóste miejsce polskiej drużyny mieszanej w debiucie olimpijskim w Pekinie tej konkurencji na normalnej skoczni w Zhangjiakou. Polski skoczek rozmawiał z Andrzejem Grabowskim.
rozwiń zwiń