Auta elektryczne. Przed nami rewolucja w motoryzacji

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 18:50
Od 2035 roku w Unii Europejskiej nie będzie można sprzedawać samochodów spalinowych. Jaka przyszłość czeka kierowców?
Czy Polscy kierowcy są gotowi na rewolucję w motoryzacji?
Czy Polscy kierowcy są gotowi na rewolucję w motoryzacji?Foto: Ilija Erceg/shutterstock

Niektórzy twierdzą, że będzie to rewolucja na miarę przemysłowej. Decyzja Parlamentu Europejskiego zmieni zasadniczo przemysł motoryzacyjny, łańcuchy dostaw, infrastrukturę samochodową, ale też energetykę.

"To nie kaprys, tylko konieczność"

Według danych Polskiego Związku Paliw Alternatywnych obecnie w Polsce działają 4253 publiczne punkty ładowania aut elektrycznych. W ciągu najbliższych 3 lat ich liczba powinna powiększyć się dziesięciokrotnie. - Chodzi oczywiście o względy ekologiczne i o to, żeby masowo zapobiec globalnemu ociepleniu, choć nie wszystkim się to podoba. Sprzeciw wobec decyzji Unii Europejskiej wyraziły już niemieckie koncerny samochodowe. Ale prawda jest taka, że nawet najnowocześniejsze rozwiązania stosowane do produkcji aut spalinowych nie są w stanie wyeliminować szkodliwych substancji - podkreśla Paweł Pilarczyk, redaktor naczelny "IT Business". - Jeśli chcemy zadbać o planetę i o naszą przyszłość na niej, musimy przestawić się na samochody bezemisyjne: elektryczne lub wodorowe.

Jak rozwiązać problemy z ładowaniem?

Do elektromobilności przekonuje się coraz więcej Polaków. W 2021 roku liczba rejestracji samochodów elektrycznych wzrosła w naszym kraju o 100 proc. Choć zainteresowanie jest coraz większe, nadal istnieje bariera cenowa. Auta elektryczne są droższe od spalinowych. - To jest największy bloker w podjęciu decyzji o tym, jakie auto wybrać. Zwłaszcza dla Polaków - przyznaje gość Czwórki. - Dodatkowym problemem jest stosunkowo niewielka liczba stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Jeśli chcemy mówić o rozwoju tego rynku w naszym kraju na masową skalę, dynamika instalacji nowych ładowarek musi zdecydowanie przyspieszyć. Co prawda większość samochodów elektrycznych, aby być ładowana, wcale nie potrzebuje dostępu do takiej specjalistycznej infrastruktury, to jednak warto pamiętać, że kiedy zwiększy się liczba aut elektrycznych na polskich drogach, więcej będzie kierowców, którzy nie posiadają domów wolnostojących i możliwości ładowania aut z własnej ściany, zatem zwiększenie liczby stacji ładujących będzie niezbędne.

Posłuchaj
15:12 CZWÓRKA czat Czworki - elektryki 20.06.2022.mp3 Czy jesteśmy gotowi na elektryki? (Czat Czwórki/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Paweł Pilarczyk (redaktor naczelny "IT Business", współprowadzący podcast Elektrycznie-Tematyczni)

Data emisji: 20.06.2022

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Czy ekologia zmieni branżę motoryzacyjną?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 18:53
Coraz więcej branż musi uwzględniać trendy ekologiczne. Nie jest od nich wolna także branża motoryzacyjna, która zaczyna stosować rozwiązania przyjazne dla środowiska. Tymczasem już sama produkcja samochodów pozostawia ślad węglowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łamiąc stereotypy - młodzi kierowcy bezpieczni za kółkiem

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 22:50
Na przekór negatywnemu wizerunkowi młodych kierowców narodził się pomysł na współzawodnictwo, w którym udział biorą młodzi mistrzowie kierownicy. 
rozwiń zwiń