System kaucyjny. "Rozsądny pomysł na wzrost recyklingu"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 17:00
Polska idzie w ślady Europy Zachodniej i pracuje nad wprowadzeniem systemu kaucyjnego, dzięki któremu będzie można zwracać w sklepach szklane i plastikowe butelki oraz puszki. 
Plastik zagraża środowisku. czy system kaucyjny rozwiąże ten problem?
Plastik zagraża środowisku. czy system kaucyjny rozwiąże ten problem?Foto: Shutterstock.com

System kaucyjny działa już w wielu europejskich krajach - m.in. w Chorwacji, Danii, Finlandii, Holandii, Norwegii i Szwecji. - Musi też pojawić się w Polsce i to jako elementem całego systemu opakowaniami i odpadami opakowaniowymi - przekonuje Michał Mikołajczyk z Organizacji Odzysku Opakowań Rekopol. - System kaucyjny to w tej chwili jedyny rozsądny pomysł na to, byśmy jako państwo uzyskali wysoki poziom recyklingu

"To konsument daje drugie życie"

W Polsce rocznie mamy 14 mln. ton odpadów komunalnych, z czego 6 mln. to są odpady opakowaniowe: butelki i słoiki szklane, opakowania z tworzyw sztucznych, z drewna, ze stali, aluminium i z papieru. Obecnie odzyskujemy ok. 40 proc. opakowań z tworzyw sztucznych, do 2025 roku musi to być już 77 proc. - To nie są śmieci tylko surowce i to tylko od nas zależy, czy dostanie drugie życie - wyjaśnia rozmówca Piotra Firana. - Nie wrzucajmy ich do odpadów zmieszanych, tylko segregujmy, albo - jeśli system kaucyjny zostanie już wprowadzony - do odpowiedniego pojemnika lub kontenera.

Słoik wielokrotnego użytku

Największy potencjał do recyklingu ma szkło, które można przetwarzać w nieskończoność. - Im więcej stłuczki szklanej dodajemy do pieca hutniczego, tym lepiej dla jakości surowca, który powstaje - przekonuje gość Czwórki. - I tutaj ważna wskazówka dla konsumentów: nie tłuczmy szklanych butelek czy słoików przed ich wyrzuceniem. Bo im wcześniej jest ono rozdrobnione, tym szybciej może się zanieczyścić grudkami ziemi albo ceramiką. Podobnie jest ze stalą i aluminium, tutaj też proces recyklingu może trwać w nieskończoność. - Ale nie traktujmy po macoszemu opakowań z papieru ani z tworzywa. Łączenia celulozowe pozwalają na to, by rotować je nawet do ośmiu razy. I taki produkt nadal jest trwały - dodaje ekspert.    

Oznakowanie opakowań - co każdy z nas powinien wiedzieć - Magdalena Biernat Kopczyńska, Rekopol | Dzień bez Śmiecenia

Sprawdź także:

System kaucyjny - jaki ma być, żeby działać skutecznie?

W tej chwili punkty zbiórki opakowań jedno- i wielorazowych obsługuje jeden automat, a operator systemu rozlicza obydwa rodzaje opakowań. W systemie kaucyjnym operator przekazuje opakowania wielokrotnego użytku producentowi napojów, a nie recyklerowi. Ten oczyszcza je z zabrudzeń i powtórnie napełnia. - My, jako Organizacjia Odzysku Opakowań, chcielibyśmy, żeby system kaucyjny był jednolity w całym kraju i żeby był dostępny dla wszystkich mieszkańców - podkreśla Michał Mikołajczyk. - Najlepiej by było, gdyby był jeden operator, działający non for profit, który obsługiwałby cały system i oferował zachęcające stawki. Żebyśmy w domu nie musieli zastanawiać się, gdzie iść i umieścić opakowanie po ulubionym napoju - naszym i innych członków rodziny.  

Posłuchaj
14:54 CZW%c3%93RKA%20Czat%20Czworki%20-%20kaucja%2022.06.2022.mp3 System kaucyjny - kiedy zacznie obowiązywać w Polsce i co będzie oznaczać dla koncumentów? (Czat Czwórki/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Michał Mikołajczyk (Organizacja Odzysku Opakowań Rekopol)

Data emisji: 22.06.2022

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryzys klimatyczny w menu. "Kawa będzie luksusem"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 16:40
To, w jaki sposób i co jemy zmienia świat, a postępujący kryzys klimatyczny narzucił szybkie tempo tych zmian. Czy to możliwe, że za kilka lat nie napijemy się już kawy?
rozwiń zwiń