Co i jak jeść, by mieć czyste sumienie i dbać o planetę?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 09:19
Produkcja żywności wpływa na zmiany klimatyczne. Codziennymi wyborami możemy spróbować walczyć z ociepleniem klimatu. Eksperci podpowiadają, by stawiać na lokalne produkty. 
Karolina Czechowska poleca dietę najbardziej przyjazną środowisku, którą stanowi mieszanka produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, orzechów, nasion, warzyw i owoców
Karolina Czechowska poleca dietę najbardziej przyjazną środowisku, którą stanowi mieszanka produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, orzechów, nasion, warzyw i owocówFoto: shutterstock/atjana Baibakova

Zmiany klimatyczne zachodzą na skutek wielu czynników, jednym z nich jest sposób, w jaki produkuje się żywność. Zrównoważenie tego procesu może pomóc w odwróceniu negatywnych zmian, a przynajmniej w ich zatrzymaniu lub choćby spowolnieniu. Okazuje się, że liczy się każdy indywidualny wybór. 

Emisja gazów cieplarnianych z produkcji

To, jak bardzo dany produkt spożywczy jest szkodliwy dla naszej planety, wynika z emisji dwutlenku węgla, która wiąże się z jego produkcją. - Powszechnie kojarzy się emisję gazów cieplarnianych, tę antropogeniczną, czyli wywołaną przez człowieka, ze spalaniem paliw kopalnych - mówi Karolina Czechowska z Fundacji Viva! - Udział hodowli w tym procederze produkcji zwierzęcej zwykle był odsuwany na bok. Nie był brany pod uwagę w dyskusji. To się ostatnio zmieniło i powstało wiele raportów, które wskazują na to, jak duży on jest - dodaje. 

W tym kontekście ważna jest zmiana sposobu odżywiania, jeśli chcemy rzeczywiście i skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatu. - ONZ określiło intensywną ścisłą hodowlę zwierząt jako jeden z decydujących czynników powodujących poważne problemy środowiskowe w skali globalnej, ale i lokalnej - podkreśla ekspertka. 

Karolina Czechowska zwraca uwagę, że tu nie chodzi tylko o emisję gazów cieplarnianych, lecz o ogromną sieć powiązań, która negatywnie wpływa na środowisko i planetę. Ogromne zużycie wody, wycinka lasów na pastwiska czy uprawę paszy dla bydła to tylko niektóre z dodatkowych czynników.  

Jak zawalczyć z emisją gazów?

Najbardziej emisyjna jest produkcja wołowiny. Przemysł bydlęcy odpowiada za 40 proc. wszystkich emisji metanu z produkcji żywności. Ograniczenie czy zaprzestanie jedzenia mięsa nie rozwiąże niestety wszystkich problemów.


Posłuchaj
03:34 czwórka pierwsze słyszę 19.05.2022.mp3 Jak nasze wybory żywnościowe wpływają na planetę i co jeść, by nie przyczyniać się do ocieplania klimatu? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Jeżeli nam zależy, by nasz ślad węglowy, jeśli chodzi o żywność, był jak najmniejszy, to w przypadku żywności powinniśmy wybierać produkty lokalne, ale lokalne roślinne - podpowiada rozmówczyni Marty Zinkiewicz. - Wybierając lokalne produkty organiczne czy zwierzęce, nie zredukujemy mocno śladu węglowego - dodaje. 

Karolina Czechowska poleca dietę najbardziej przyjazną środowisku, którą stanowi mieszanka produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, orzechów, nasion, warzyw i owoców. - Niestety alternatywą dla mięsa nie są ryby. Rybołówstwo komercyjne dewastuje oceany - zwraca uwagę. - Dziś ryby łowione są w ogromnych ilościach. W statystykach nie mówi się o sztukach, tylko o milionach ton - dodaje. 

Najlepszym wyborem konsumenckim dla naszej planety byłoby jedzenie jajek od wiejskich kur, warzyw z własnego ogródka czy owoców z pobliskiego sadu. Nie każdy z nas ma jednak takie możliwości. Na szczęście coraz więcej sklepów oferuje już lokalne produkty i łatwo można się w nie zaopatrzyć. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Mateusz Kulik

Materiał przygotowała: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 19.05.2022 

Godzina emisji: 7.15

pj

Czytaj także

Nawyki żywieniowe w pandemii. "Zaczęliśmy szanować jedzenie"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 11:20
Pandemia diametralnie zmieniła nawyki gospodarowania żywnością także u Polaków. Mogłoby się wydawać, że w lockdownie będziemy marnować więcej żywności, tymczasem - jak pokazuje analiza poznańskich badaczek - było odwrotnie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jedzenie owadów uratuje naszą planetę?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 09:18
Dojrzałe świerszcze czy larwy innych owadów na naszych talerzach nie wyglądają zbyt apetycznie. Mogą jednak pomóc w walce z głodem na świecie czy zanieczyszczeniem środowiska. Szwecja, jako kolejny kraj UE, wpisuje je na oficjalną listę żywności. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marnowanie żywności - jak je powstrzymać?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 12:00
Co roku na świecie marnuje się 1,3 mld ton żywności nadającej się do spożycia. Powody są różne: nieodpowiedni wygląd, złe przechowywanie czy krótki termin przydatności do spożycia. Są sposoby, by temu zapobiec.
rozwiń zwiń