Czy grozi nam pandemia otyłości?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 21:41
Zmniejszona aktywność fizyczna, brak motywacji do ćwiczeń, spędzanie czasu w domu, zajadanie stresu, częste posiłki - wszystko to sprzyja nadmiarowym kilogramom. Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, sprzyja rozwojowi zaburzeń odżywiania - jedzeniu kompulsywnemu i nałogowemu. Czy po pandemii koronawirusa czeka nas pandemia otyłości? 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/New Africa
maseczka praca 1200.jpg
Noszenie maseczki a stan zdrowia. Naukowiec: nie ma negatywnego wpływu

Liczba przypadków otyłości stale się zwiększa, niosąc za sobą problemy zdrowotne. Lekarzy zwłaszcza martwi epidemia nadwagi i otyłości, to, co jemy, ale również ile jemy, ma olbrzymie znaczenie. Tymczasem 40% Polaków zamawia jedzenie do domu co najmniej raz w tygodniu, podaje portal Glovo. Kiedyś obiad z dostawą kojarzył się z wygodą. Dziś jest to bardziej powszechne zjawisko.


Posłuchaj
20:34 Czwórka/ Czat Czwórki - czy grozi nam otyłość po pandemii? 04.01.2021.mp3 Czy grozi nam pandemia otyłości? (Czat Czwórki/Czwórka)

- Królową w zamawianiu do domu jest pizza i to nieustannie od wielu lat. Za nią idą inne dania kuchni włoskiej, czyli makarony. Potem bardzo popularne są wszelkie produkty w bułce, takie jak burgery i kebaby. W roku 2020 częściej zamawialiśmy kuchnię meksykańską, jednak na tradycyjne obiady wybieraliśmy kuchnię polską - mówi Katarzyna Makowska z portalu pyszne.pl. 

W zamówieniach na wynos coraz bardziej jest popularna kuchnia wegańska i wegetariańska. Mamy świadomość, że kuchnia roślinna jest zdrowsza, jednak dominują niezdrowe przyzwyczajenia.

Czytaj także:

AIDS 1200.jpg
Światowy Dzień AIDS. Świat zajął się koronawirusem - co z innymi chorymi?

W kwietniu prof. Małgorzata Drywień z Katedry Żywienia Człowieka SGGW wraz z zespołem przeprowadziła badania. 

- Po półtora miesiąca zamknięcia okazało się, że różnie reagowaliśmy na ten okres, dlatego że część osób 3 kg przytyła, inni w tym czasie schudli 3 kg - mówi gość audycji. - Było to uzależnione od wielu czynników. Stwierdziłyśmy w badaniach, że ci, którzy decydowali się prawidłowo odżywiać, raczej mieli tendencję do pozostawania przy tej samej wadze albo jej zmniejszeniu. Natomiast tak zwany zły styl życia sprzyjał wzrostowi masy ciała. Częstsze korzystanie z komputera i zmniejszenie aktywności fizycznej były tego głównymi przyczynami. Częściej też na wadze przybierały osoby, które miały już nadwagę lub wcześniej były otyłe.

Czytaj także:

W czasie pandemii częściej sobie dogadzamy, spożywając coraz większą ilość cukrów, nie tylko zawartych w słodyczach, ale również w żywności rafinowanej i napojach słodzonych.

- To nie jedzenie jest problemem, ale ilość spożywanych kalorii. Ich nadmierna ilość, której nie jesteśmy w stanie spalić, ponieważ za mało się ruszamy - mówi dziennikarz radiowej Czwórki i trener Piotr Galus.

student komputer smutek pandemia maska 1200.jpg
Porada online na uczelni - gdy łapie Cię kryzys i lęk

Jak sobie więc radzić z dodatkowymi kilogramami i jak skutecznie wypracować zdrowe nawyki?

- Małymi krokami. Mój sposób na 2021 r. to nie jest planowanie czegoś wielkiego, nie mówmy sobie "za pół roku chcę ważyć 30 kg mniej", bo to się może nie uda - tłumaczy gość audycji.

ZOBACZ TAKŻE Zagrożenie koronawirusem - serwis specjalny >>>

Jak radzi, skupmy się na tym, co dzisiaj możemy zrobić. Czyli zjedzmy jednego ziemniaka mniej, pół czekolady mniej i odstawmy napoje słodzone.

- Czyli róbmy takie rzeczy, które możemy robić dla siebie codziennie. Dodatkowo warto je zapisywać, aby zobaczyć później, ile w skali miesiąca zaoszczędziliśmy tych kalorii, ilu z nich nie spożyliśmy - mówi Piotr Galus. - Jeżeli ktoś zamierza się więcej ruszać, to dzisiaj niech zrobi 10 pompek, jutro 10 pompek i pojutrze też. W skali dnia to jest nic, ale po miesiącu tych pompek zrobi się już 300 i wtedy możemy być z siebie dumni. Więc małymi krokami do wielkich czynów.

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska 

Goście: Katarzyna Makowska (portal pyszne.pl), prof. Małgorzata Drywień (Katedra Żywienia Człowieka SGGW), Piotr Galus (dziennikarz radiowej Czwórki, trener)

Data emisji: 04.01.2021

Godzina emisji: 15.09

aw

Czytaj także

COVID-19. Czy zakupy trzeba czyścić po powrocie do domu?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 22:32
Wirus COVID-19 nie jest przenoszony za pośrednictwem jedzenia - takie jest stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia. Większość sprzedawana jest w ochronnych opakowania, jednak co z produktami sprzedawanymi w sklepach "luzem"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przejedzeni, ale niedożywieni. Problem dorosłych i małych dzieci

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 17:00
Według badań ponad połowa dorosłych Polaków ma nadwagę lub jest otyła. Jednocześnie lekarze podkreślają, że w parze z dodatkowymi kilogramami często idą niedożywienie i anemia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień AIDS. Świat zajął się koronawirusem - co z innymi chorymi?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 17:30
W ostatnich miesiącach lekarze na całym świecie zajęci byli ratowaniem życia pacjentom z koronawirusem, a naukowcy - wynalezieniem na niego szczepionki. Tymczasem problem innych chorób nie maleje. 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS.
rozwiń zwiń