Podróżnicza wyliczanka: namiot, przyczepa i kamper

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2022 20:30
Z jednej strony nowoczesne kampery, które kosztują pół miliona złotych i więcej, z drugiej - używane vany, przyczepy kempingowe i namioty. - Dla młodych caravaning to najlepszy i najtańszy sposób, żeby zwiedzić całą Europę - przekonuje ekspert Campiri i podróżnik Bartłomiej Ryś. 
Karawaning, czyli podróże kamperem, staje się coraz popularniejsze wśród Polaków. Wiele osób decyduje się na zakup lub budowę własnego domu na kółkach.
Karawaning, czyli podróże kamperem, staje się coraz popularniejsze wśród Polaków. Wiele osób decyduje się na zakup lub budowę własnego "domu na kółkach".Foto: Andrey Armyagov/shutterstock.com

"Namioting" na dachu auta

Moda na caravaning przybyła do Europy ze Stanów Zjednoczonych. Ten sposób podróżowania jest szczególnie popularny w Skandynawii, w Niemczech oraz we Francji. Także w Polsce - z roku na rok - cieszy się coraz większym zainteresowaniem. I nie ma w tym nic dziwnego - wczasy na kempingu znamy już od czasów PRL-u. - Powraca moda na "namioting" - śmieje się gość Czwórki. - Przy czym dziś mamy dużo większy wybór coraz lepszego sprzętu. Namioty dachowe, które można rozłożyć na każdym modelu samochodu osobowego, są wydatkiem, ale nie tak dużym, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak długo będziemy z takiego sprzętu korzystać. Kwota wejścia w caravaning jest wysoka, jeśli porównamy ją z ceną zagranicznych wycieczek, ale później możemy już tylko oszczędzać. 

Rośnie standard polskich kempingów

W sezonie letnim na polskich kempingach królują namioty i przyczepy kempingowe. Coraz więcej kamperów pojawia się także na terenach przy naszej granicy z Niemcami. Kiedyś byli to przede wszystkim zagraniczni turyści. - Dziś dominują Polacy - opowiada Bartłomiej Ryś. - I to dzięki nim rośnie standard kempingów, bo oczekują rozwiązań, które widzieli na południu Europy, gdzie są bary, restauracje i aquaparki. Jedyny problem, jaki mamy i jest on nie do przeskoczenia - stosunkowo krótki sezon kempingowy. Kiedy Chorwaci i Włosi zarabiają pieniądze na inwestycje przez pięć czy sześć miesięcy, u nas jest to możliwe przez dwa, a niekiedy półtora miesiąca.  

Posłuchaj
11:20 CZWÓRKA Czat Czwórki - kamper 18.07.2022.mp3 Kultura kempingowa w Polsce i za granicą - rozmowa z Bartłomiejem Rysiem (Czat Czwórki/Czwórka)

Kampery Kampery

"Tutaj nikt nie odwołuje lotów"


Wolność i niezależność to dwie najważniejsze zalety caravaningu. Dzięki takiemu sposobowi podróżowania możemy uniknąć hotelowych rezerwacji, opłacanych z góry domków letniskowych, a także ściśle określonego harmonogramu wycieczki. - Zwłaszcza w tym roku, kiedy turyści koczują na lotniskach z powodu odwołanych albo opóźnionych lotów, wakacje w kamperze wydają się najlepszym rozwiązaniem - przyznaje ekspert.

Posłuchaj
05:05 CZWÓRKA Czat Czwórki - caravaning 18.07.2022.mp3 Caravaning - za co pokochali go Polacy? (Czat Czwórki/Czwórka)

Sprawdź także:

Caravaning, czyli euforia

Wielu Polaków marzy o wakacjach w kamperze, ale tylko część z nich te plany realizuje. Wśród nich są Paulina i Tomasz - twórcy bloga "Kamperem po świecie". - Mamy przygotowany plan podróży, ale tak naprawdę chodzi o to, żeby wsiąść do kampera i jechać tam, dokąd nas oczy poniosą. Lubimy bycie w drodze, poczucie wolności i euforię, która temu towarzyszy. Jeśli chodzi o noclegi, mamy do dyspozycji kempingi albo parkingi leśne, ale szukamy też miejsc "na dziko". Ważne, żeby były one bezpieczne i żebyśmy my nie byli uciążliwi dla innych - dodają podróżnicy. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Marta Zinkiewicz

Gość: Bartłomiej Ryś (Campiri)

Data emisji: 18.07.2022

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Podróże po Polsce. Podziemny wodospad i szukanie złota

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 22:50
Na Dolnym Śląsku jest wiele miejscowości, których nazwy nawiązują do cennych kruszców. W Złotym Stoku jest kopalnia złota, do której warto zjechać, żeby zobaczyć, w jaki sposób wydobywano tu złoto, a także arsen przed wiekami, a także ze względu na podziemny wodospad. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

400 osób na godzinę. Limity wejść na szlaki w Górach Stołowych

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 18:00
Pandemia wpłynęła nie tylko na to, jak podróżujemy, ale też dokąd. W czasie lockdownu wyjazdy na łono natury zaczęły cieszyć się coraz większą popularnością. Ten trend utrzymuje się cały czas i ma swoje plusy i minusy. 
rozwiń zwiń