"Wielka rezygnacja" z pracy - nowy globalny trend?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 17:40
Wielu pracowników na całym świecie rzuca posady. "Wielka rezygnacja" i "wielka rotacja" to terminy, na które coraz częściej możemy się natknąć. Sprawdzamy, co one znaczą i jakie są przyczyny zmian na rynku pracy. 
Wiele osób decyduje się porzucić obecną pracę  (zdjęcie ilustracyjne)
Wiele osób decyduje się porzucić obecną pracę (zdjęcie ilustracyjne)Foto: George Rudy/Shutterstock.com

"Wielka rotacja"

- "Wielka rezygnacja" to pojęcie pojawiło się w 2021 roku, kiedy w Stanach Zjednoczonych z pracy odeszło ponad 20 milionów pracowników. To była duża zmiana na tamtejszym rynku pracy - mówi Przemysław Chmielewski, COO platformy Zonifero. - Symptomem tego zjawiska jest "wielka rotacja", która teraz pojawia się w Europie. Dużą skalę rezygnacji z pracy odnotowano między innymi w Wielkiej Brytanii, pojawia się także u nas.

Wiele czynników miało wpływ na decyzje Amerykanów. Głównymi powodami, dla których rezygnowali z pracy, było niezadowolenie z dotychczasowego zatrudnienia, niezadowolenie z uzyskiwanych dochodów oraz podejścia pracodawcy do kwestii pandemicznej.

- Większość z tych osób zmieniła pracę na taką, z której jest bardziej zadowolona. Trend przeniósł się także do Polski. To, że częściej zmieniamy pracę, wynika z tego, że okres zatrudnienia w jednej firmie się skraca, jest to zjawisko obserwowane od dłuższego czasu - mówi ekspert. - Częstsza zmiana firmy jest coraz bardziej akceptowana na rynku pracy. Liczby nie kłamią i faktem jest, że rotacja następuje.


Rynek pracownika?

Jak mówi specjalista, w niektórych obszarach rynek zmierza w kierunku rynku "instant". To znaczy, że pracownicy podejmują decyzję o porzuceniu obecnej pracy pod wpływem impulsu, bo doskonale wiedzą, że za chwilę tę pracę znajdą. - Dotyczy to m.in. branży kurierskiej, gdzie jeden kurier przechodzi do innej firmy praktycznie bez problemu. Dotyczy to także innych branż usługowych oraz programistów - mówi gość Czwórki.

Zobacz także: 

Młodym ludziom nie zależy już na pracowaniu w jednej firmie do emerytury. Finanse nie są stawiane na pierwszym miejscu. Coraz ważniejsze jest to, żeby odpowiadał im charakter pracy i atmosfera tam panująca, relacje z przełożonymi, możliwości rozwoju, a także work-life balance. - W pokoleniu Z większy nacisk jest położony na te właśnie rzeczy, są one podawane jako częste powody rezygnacji z pracy - tłumaczy rozmówca Piotra Firana. - Jednak jeżeli mówimy o "wielkiej rotacji", to tutaj cały czas główną przyczyną zmiany pracy jest wysokość wynagrodzenia.


Posłuchaj
11:44 Czwórka/Czat Czwórki - rynek pracy 15.09.2022.mp3 Przemysław Chmielewski, COO platformy Zonifero, opowiada o rynku pracy (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Zmienia się rynek pracy, zmieniają się też oczekiwania pracowników. Znaczenie ma także to, czy praca jest hybrydowa. Pracownicy oczekują, że w takim systemie będą mogli w dalszym ciągu pracować. Wprowadzenie pracy hybrydowej jest osobnym tematem, jakim jest redukcja kosztów ponoszonych przez pracodawców.

- Pandemia udowodniła, że wiele organizacji, które nigdy nie brały pod uwagę możliwości wprowadzenia pracy zdalnej jako efektywnego systemu, teraz na to się otworzyło - tłumaczy Przemysław Chmielewski. - Pandemia zmieniła też oczekiwania pracowników co do pracy biurowej, także tego, jak biura wyglądają i jak są wyposażone.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Przemysław Chmielewski (COO platformy Zonifero)

Data emisji: 15.09.2022

Godzina emisji: 15.17

aw/kd

Czytaj także

Jak się nie pogubić na rynku - pytania do psychologa pracy

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 09:26
Branże, takie jak gastronomiczna, usługowa, eventowa oraz wiele innych odczuwają teraz poważne problemy finansowe. Jak się do tego przygotować?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń