Kino po pandemii - jak sobie radzi?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 19:35
Jakiś czas temu gruchnęła wiadomość, że koncern kinowy Cineworld zamierza złożyć w USA wniosek o upadłość. Informacja szybko została sprostowana. Podano, że koncern prowadzi działania mające poprawić jego bilans i elastyczność finansową. To skłania do zadania pytania o kondycję polskich kin.
Na co się wybrać do kina?
Na co się wybrać do kina?Foto: shuterstock/Liu Zishan

Czas pandemii niekorzystnie odbił się na wynikach finansowych kin. Do tego dochodzi rosnąca popularność i dostępność platform streamingowych, a także informacje ze Stanów Zjednoczonych o kłopotach koncernu Cineworld. Wydawać by się mogło, że kondycja kin nie jest najlepsza.

Kino przetrwało

- Trochę się zmieniło. Jednak to są medialne informacje, napisane inaczej, niż mówią to komunikaty źródłowe - mówi Joanna Kotłowska ze Stowarzyszenia Nowe Kina. - Kino przetrwało nie takie zawieruchy. W zasadzie wszystkie sieci kinowe na świecie, głównie w USA czy Wielkiej Brytanii, są w procedurach nadzorczych przez pewien okres. Jest przewidywanie, że w pierwszym kwartale kolejnego roku ta sytuacja się poprawi. Do tej pory duże sieci kinowe nie miały takiego dużego zadłużenia, stąd te przejściowe kłopoty. To nie dotyczy jednak Polski i Europy - podkreśla.

Rozmówczyni Piotra Firana zapewnia, że po pandemii widzowie wrócili do sal kinowych. - Mamy kilka obserwacji i możemy powiedzieć, że właściwie osiągnęliśmy 70 procent wyniku roku 2019, czyli wówczas rekordowego - mówi specjalistka. - W Polsce zostało sprzedanych 61 milionów biletów, ale brakuje nam jeszcze [do odrobienia strat z pandemii].

Wraz z pandemią rosła nasza nostalgia za kinem. Piotr Firan przytacza wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wynika z nich, że po pierwszej fali pandemii aż 40 procent respondentów odpowiadało, że może żyć bez kina, a 39 procent wyrażało chęć powrotu do kina wtedy, kiedy to będzie możliwe. Jednak już po drugiej fali liczba osób niepotrzebujących kina spadła do 37 procent, a liczba głodnych kinowej sali wzrosła aż do 45 procent. To potwierdza, że oglądanie filmów z poziomu własnej kanapy nie jest wystarczające.


Żr. Youtube/ORZEŁ. OSTATNI PATROL - oficjalny zwiastun

Przystępna rozrywka poza domem

Nawet kino domowe nie może nam zastąpić jakości i aury towarzyszącej wyjściu do kina. Ważny jest dla nas także sam towarzyszący temu rytuał. - Tym bardziej, że jak porównamy ceny rozrywki poza domem, to okazuje się, że kino jest jedną z bardziej dostępnych - zauważa gość Czwórki. - Gdy wyjdzie się na przykład do zoo z dziećmi, to jest to konkretny wydatek. Także udział w koncertach wiąże się z wysokimi cenami, zwłaszcza gdy do tego dochodzi ewentualna podróż do innego miasta.

Ceny biletów po pandemii nieznacznie wzrosły. Teraz dochodzi inflacja i rosnące ceny energii. Czy to może oznaczać dalsze podwyżki? - Cennik za bilety jest niezależną decyzją każdego operatora. To, co się nie zmieniło, to fakt, że operatorzy oddają blisko 50 procent ceny biletu dystrybutorom i producentom. To nie jest tak, że cała kwota trafia do nas - tak działa branża na całym świecie - tłumaczy rozmówczyni Piotra Firana. - Wszystkie kina płacą też 1,5 procent ze sprzedaży biletów i reklam na składkę na Polski Instytut Sztuki Filmowej. To, co nas martwi, to podwyżki cen energii. To dotyka branżę filmową i kinową. Mieliśmy spotkanie w Komisji Kultury Sejmowej i posłowie potwierdzali, że potrzebne jest, żeby ta rozrywka była dostępna. Liczymy więc na to, że branża będzie objęta stawkami ulgowymi.


Posłuchaj
12:27 Czwórka/Czat Czwórki - kondycja kina 6.10.2022.mp3 O kondycji branży kinowej opowiada Joanna Kotłowska ze Stowarzyszenia Nowe Kina (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Jesienne premiery

Obok zagranicznych produkcji na jesieni możemy w kinach spodziewać się wielu polskich filmów. Także tych, które pokazywane były na Festiwalu Filmowym w Gdyni. - Widzowie mogą cały czas oglądać film "Johny". Za chwilę pojawią się "Silent Twins", "Apokavixa", a także "Orzeł. Ostatni patrol" i "Listy do M." - wymienia Joanna Kotłowska. - Czekają nas też wszystkie halloweenowe oferty. Chcielibyśmy, żeby kino pozostało dostępną, wysokiej jakości, fajną rozrywką dla widzów.


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Joanna Kotłowska (Stowarzyszenia Nowe Kina)

Data emisji: 06.10.2022

Godzina emisji: 15.30

aw/kor

Czytaj także

Premiery kinowe: "Johnny" i "Nie martw się kochanie"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 16:20
Każdy piątek to małe święto dla fanów kina, właśnie wtedy mają miejsce premiery filmowe. W tym tygodniu na ekrany kin trafiają m.in. "Johnny" - opowieść o niezwykłej przyjaźni - i "Nie martw się kochanie", wokół którego roi się od skandali. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiery kinowe: Skolimowski, Marilyn Monroe i duet gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 14:00
Weekend warto spędzić w kinie. Na afisze trafił już polski kandydat do Oscara - "IO" Jerzego Skolimowskiego. Na ekranie wśród premier zobaczymy też "Blondynkę" i "Bilet do raju". 
rozwiń zwiń