Skocz zimą do lasu! Naładuj baterie z "Niemapą"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 17:40
Natłok świątecznych obowiązków: zakupy, sprzątanie, goście, gotowanie - to wszyscy mamy za sobą. Jak naładować baterie w tym szalonym czasie? Najlepiej w lesie! - Las zimą też jest bardzo ciekawy - przekonuje w Czwórce Joanna Studzińska, współautorka "Niemap". - Można wtedy zobaczyć to, czego nie widać, gdy jest zielono.
Zimą w lesie nie brakuje atrakcji
Zimą w lesie nie brakuje atrakcjiFoto: shutterstock/Lopolo

- "Niemapy" to seria przewodników po różnych miastach i miejscach, które są przystosowane dla rodzin z dziećmi - mówi gość audycji. - To przewodniki, w których podpowiadamy rodzicom, jak opowiadać o tych miejscach tak, żeby dzieci chciały tam pojechać. Dzieci natomiast inspirujemy, żeby wyciągały rodziców na fajne wyprawy.

Zwiedzanie z "Niemapą"

W "Niemapach" możemy znaleźć wiele ciekawostek, nieznanych nawet osobom, które mieszkają w danym mieście od urodzenia. To dzięki dokładnemu researchowi. - Przede wszystkim oglądamy przewodniki, rozmawiamy z przewodnikami i osobami, które znają historię miejsca - opowiada gość Czwórki. -  Wiadomości w naszych publikacjach są pogrupowane tematycznie i bogato ilustrowane. Chcemy tym samym oddać jak najlepiej ducha miejsca, które opisujemy.

 

Idziemy w las

Zielona sceneria doskonale koi nasze nerwy, daje wytchnienie, pozwala zapomnieć o codziennych troskach. Las warto odwiedzać o każdej porze roku, choćby po to, by doświadczyć jak bardzo zmienia się jego krajobraz.  Można wybrać się na wycieczkę z "Niemapami", a niedawno ukazała się najnowsza odsłona serii - "Niemapa. Lasy północno-zachodniej Polski".  

- Publikacja obejmuje dość duży obszar, między innymi lasy Szczecina i Gorzowa. Wskazujemy miejsca, w których można oglądać las z góry, czyli gdzie znaleźć wieże widokowe - tłumaczy rozmówczyni Piotra Firana. - Opisujemy też wyspę Wolin. To jest wielka rzadkość w skali światowej, że mamy lasy nadmorskie i możemy z nich podziwiać foki na plaży.

Źr. Facebook/Niemapy

Rekomendacje leśników

"Niemapy" poświęcone przyrodzie powstają we współpracy z leśnikami, którzy podpowiadają, co i o jakiej porze roku warto zobaczyć w danym regionie. - Podpowiadamy także, co zimą robić w lesie. Zazwyczaj to, co w ciągu roku jest zarośnięte zielonym gąszczem, wtedy wyraźniej widać - opowiada Joanna Studzińska. - Zimowe, rodzinne spacery można wzbogacić, zabrać lornetki i obserwować ptaki i zwierzęta.


Posłuchaj
11:19 Czwórka/Czat Czwórki - nieiapa 27.12.2022.mp3 Joanna Studzińska opowiada o "Niemapach" i ich najnowszej odsłonie: "Lasy północno-zachodniej Polski" \ (Czat Czwórki/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Joanna Studzińska (współtwórczyni "Niemap")

Data emisji: 27.12.2022

Godzina emisji: 15.15

aw/pj/kor

Czytaj także

Karty Mocy Lasu “Leśne Medytacje" - jak poczuć las?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 12:50
Karty Mocy Lasu "Leśne Medytacje” zapraszają do świadomej i samodzielnej praktyki kąpieli leśnych. - Kąpiel leśna jest to powolne uważne, bezwysiłkowe obcowanie z naturą - mówi współtwórca kart Przemek Węgłowski. - W tym celu stworzyliśmy karty, które w tym pomogą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice organizmu. Jak pomaga nam kontakt z naturą?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 17:30
O kojącym wpływie przyrody na nasze zdrowie i samopoczucie wiadomo nie od dziś. Sprawdzamy, jak na przebywanie wśród zieleni reaguje nasz organizm.
rozwiń zwiń