Impreza w Centrum Nauki Kopernik. "Kopernik wchodzi za darmo"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 18:00
Nazwisko zobowiązuje. W tym roku, z okazji 550. rocznicy urodzin naszego patrona, wszystkich Koperników z osobami towarzyszącymi zapraszamy do nas bezpłatnie - mówi Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik.
Rok Kopernika w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Rok Kopernika w Centrum Nauki Kopernik w WarszawieFoto: mat. promocyjne/Centrum Nauki Kopernik

Będzie tort, ale czy smaczny?

W roku 2023 przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Z tej okazji Centrum Nauki Kopernik przygotowało specjalny, jubileuszowy program. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to okazja, żeby lepiej poznać postać polskiego naukowca i dowiedzieć się więcej o jego dokonaniach i odkryciach. - W urodzinowy weekend, czyli od 17 do 19 lutego, nasi goście mogą liczyć na niespodzianki, o których z wiadomych przyczyn nie mogę teraz mówić - śmieje się rzeczniczka prasowa Centrum Nauki Kopernik. - Przygotujemy tort, tylko nie wiem, jak bardzo i dla kogo będzie on zjadliwy, i będziemy gościć… Mikołaja Kopernika we własnej osobie. Będzie można z nim porozmawiać, sfotografować się, nagrać film. Jedyne, co mogę zdradzić, to to, że nie będzie to aktor w przebraniu ani hologram. 

"Kopernikowe" pokazy w Planetarium

W Planetarium CNK będzie można zobaczyć "Rewolucję Kopernika" - urodzinowy pokaz, podczas którego widzowie okiem detektywa spojrzą na obraz "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" Jana Matejki i z bliska przyjrzą się Układowi Słonecznemu, aby zastanowić się, jakie tajemnice nadal on skrywa i co jeszcze pozostało do odkrycia współczesnym "Kopernikom". - Jak wiadomo, Planetarium ma specyficzny ekran w kształcie kopuły. Nie da się na nim oglądać filmów fabularnych, za to niebo widać doskonale. My pokażemy, co na niebie zobaczył Kopernik w 1473 roku - dodaje rozmówczyni Piotra Firana. - "Rewolucja Kopernika" to jedna z dziewięciu nowych projekcji, które trafią w tym roku do Planetarium. Wśród pokazów będą filmy dla młodszych i dla starszych widzów.

Zobacz także:

Centrum Nauki Kopernik - Odkryj nas! | Centrum Nauki Kopernik 

Nowy naukowy warsztat dla badaczy

Wiosną tego roku zostanie oddane do użytku centrum badawczo-rozwojowe przy Centrum Nauki Kopernik. - Będziemy tam tworzyć obiekty, instalacje i eksponaty, które udostępnimy potem na naszych wystawach. Ale nie tylko, bo w planach mamy także przygotowywanie scenariuszy zajęć edukacyjnych - opowiada Katarzyna Nowicka. - Całe przedsięwzięcie nosi nazwę "Pracowni przewrotu kopernikańskiego". W ramach tego projektu będziemy mieć nowoczesne laboratoria i przestrzenie badawcze z lustrami weneckimi, przeznaczone m.in. do badań fokusowych. Liczymy na solidny, twórczy ferment, który później przeniesie się do głównego budynku CNK, bo sam ten "naukowy warsztat" będzie zamknięty dla zwiedzających.  

Posłuchaj
08:02 CZWÓRKA Czat Czwórki - cnk 24.01.2023.mp3 Urodziny Kopernika w Centrum Nauki Kopernik. Co w programie? (Czat Czwórki/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Katarzyna Nowicka (rzeczniczka prasowa Centrum Nauki Kopernik)

Data emisji: 24.01.2023

Godzina emisji: 16.15

kul

Czytaj także

Kosmos jak na dłoni. Co pokazują zdjęcia z Teleskopu Webba?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 19:40
NASA udostępniła najdokładniejsze w historii zdjęcia kosmosu, które wykonane zostały przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. - Dla mnie najbardziej spektakularnym aspektem tych zdjęć jest ich skala. W ziarenku piasku jesteśmy w stanie zobaczyć tysiące galaktyk - mówi astrofotograf Michał Ostaszewski. - To pokazuje, jak wiele jeszcze zostało nam do odkrycia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię". Mikołaj Kopernik patronem 2023 roku

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 11:36
W roku 2023 przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, stąd ten rok dedykowany jest właśnie jemu. A jak Kopernik, to oczywiście Układ Słoneczny, gwiazdy i wiekopomne dzieło "De revolutionibus", czyli "O obrotach". Nasz astronom zajmował się jednak nie tylko patrzeniem w niebo…
rozwiń zwiń