Neuroróżnorodność. Jak żyją osoby w spektrum autyzmu?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 13:41
- Miejsca przyjazne neuroróżnorodności, jak pływalnie czy sklepy, a nawet kina, które organizują "ciche godziny", to dobre rozwiązanie dla wszystkich. Bo wszyscy na co dzień jesteśmy przebodźcowani - mówiła w Czwórce Karolina Roztocka z kampanii #Neuroróżnorodni, dotyczącej świadomości spektrum autyzmu. 
Osoby z zespołem Tourettea, albo Aspergera muszą na co dzień radzić sobie z różnymi problemami
Osoby z zespołem Tourette'a, albo Aspergera muszą na co dzień radzić sobie z różnymi problemamiFoto: Shutterstock.com

- 1 na 100 osób w Europie żyje w spektrum autyzmu, a tylko 13 procent wie, co to tak naprawdę oznacza - zaznaczała Karolina Roztocka z kampanii #Neuroróżnorodni. - Spektrum autyzmu to indywidualna ścieżka rozwoju każdej osoby. Spektrum można widzieć jako okrąg. Na takim wykresie w każdym miejscu można umiejscowić jedną osobę i będzie ona miała indywidualny profil. Każda osoba jest neuroróżnorodna - tłumaczyła gość Czwórki. 

Według Fundacji JiM 95 proc. Polaków nie potrafi dokładnie wyjaśnić, czym jest autyzm, a ponad połowa z nas czerpie wiedzę o spektrum z filmów lub seriali - to wyniki "Ogólnopolskiego badania świadomości autyzmu" sprzed kilku lat. - Diagnoza w takich przypadkach jest często trudna, wielopoziomowa, wymaga czasu - podkreślała Karolina Roztocka. - Mamy tu konsultacje psychiatryczną, psychologiczną, z terapeutą integracji sensorycznej, czy neurologopedą. Jest bardzo dużo elementów, które trzeba połączyć, by diagnozować autyzm. 

Sprawdź także: 

Jak radziła gość Czwórki, jeśli zauważymy, że z naszym dzieckiem dzieje się coś innego, nieoczekiwanego, należy zgłosić się do specjalisty. - Zaburzenia sensoryczne mogą być różne: to może być lęk przed różnymi dźwiękami, zatykanie uszu gdy ktoś dzwoni do drzwi, włącza suszarkę. Osoby z zaburzeniem mogą też w ogóle nie reagować na wysokie dźwięki - mówiła Karolina Roztocka. 

Posłuchaj
15:24 czwórka neuro_PR4_AAC 2023_03_28-15-19-09.mp3 Karolina Roztocka opowiada o życiu w spektrum autyzmu i kampanii #Nauroróżnorodni (Czat Czwórki) 

W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Świadomości Autyzmu, który obchodzimy 2 kwietnia wystartowała kampania społeczna #Neuroróżnorodni, a jej celem jest zwiększenie świadomości na temat spektrum autyzmu, w tym zespołu Aspergera. Kolejnym założeniem pomysłodawców jest także wprowadzenie realnych zmian ułatwiających życie pacjentom i ich rodzinom. Celem kampanii jest też obalanie mitów związanych z neuroróżnorodnością, m.in. to, że autyzm dotyczy wyłącznie dzieci. 

Coraz więcej dorosłych osób diagnozuje się w spektrum autyzmu - mówiła Karolina Roztocka. - Ludzie ci zawsze czuli, że są inni, że nie potrafią się przystosować, nie potrafią nawiązać kontaktu. Coś ich zawsze "uwierało", a dopiero w dorosłym życiu postawiono im diagnozę. Dziś pracują z psychologiem - opowiadała. Jak zaznaczała, nie należy "bać się" takiej konsultacji. - Psycholog powinien być pierwszym konsultantem, ale jeśli trafimy do psychiatry, albo terapeuty zaburzeń sensorycznych, także powinni nam pomóc. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Karolina Roztocka (kampania #Neuroróżnorodnych)

Data emisji: 28.03.2023

Godzina emisji: 15.15

kd

Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Telefobia. Skąd wziął się strach przed odbieraniem telefonów?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 16:50
Przybywa osób, które odczuwają duży lęk przed wykonywaniem oraz odbieraniem połączeń telefonicznych. Można spróbować zawalczyć z tym samemu, albo poprosić o pomoc psychologa. 
rozwiń zwiń