Dorośli z zespołem Aspergera i ich "życie w dwóch światach"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 15:00
- Zespół Aspergera to zestaw różnych, indywidualnych cech. Niektóre z nich ułatwiają życie, inne bardzo je utrudniają - mówiła Joanna Grochowska.
Audio
  • Dorośli z zespołem Aspergera - jak wygląda ich życie? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public domain

cukrzyca choroba kobieta 1200.jpg
Cukrzyca. Jak zmienia się życie po diagnozie?

- Zespół Aspergera określa się jako zaburzenia neurorozwojowe, które należą do zaburzeń autystycznych - tłumaczyła ekspertka. - Z tą różnicą, że ludzie z aspergerem na pewno mówią, ludzie z autyzmem nie zawsze. Ci pierwsi są także w pełnej normie intelektualnej, osoby z autyzmem zaś nie zawsze - tłumaczyła ekspertka. Opowiadała także, jak wygląda świat "przez pryzmat aspergera". - Zdarza się, że ludzie dotknięci tym zespołem nie wyczuwają m.in. sarkazmu, ironii, aluzji. Warto wówczas mówić do nich wprost o tym, co chcemy im przekazać. Pojawiają się także problemy w zakresie odbioru i przetwarzania bodźców sensorycznych. Choć dla przeciętnych osób wszystko jest ok, dla osób z aspergerem może być za głośno, za jasno - tłumaczyła Joanna Grochowska.

Jeśli środowisko jest sprzyjające, osoby z zespołem Aspergera doskonale będą sobie radzić w życiu Joanna Grochowska

W programie rozmawialiśmy także o relacjach, w które wchodzą osoby z aspergerem, a także zawodach, które z powodzeniem mogą wykonywać. Rozmawialiśmy także m.in. z 27-letnią Magdaleną o tym, jak sami siebie oceniają ludzie z tą chorobą. Punktem wyjścia do dyskusji była książka "Asperger. Życie w dwóch światach" napisana przez Christine Preismann, psychoterapeutkę, dotkniętą chorobą. Autorka zachęciła dorosłych z tą diagnozą, aby szczerze opowiedzieli o tym, jak wyglądało i jak wygląda obecnie ich życie, co było dla nich najtrudniejsze i jak sobie z tym poradzili. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi Jakub Jamrozek
Goście: Joanna Grochowska (psycholog, wiceprezes Zarządu Fundacji Synapsis)
Data emisji: 31.01.2018
Godzina emisji: 20.05

kd/kul


Czytaj także

Zaburzenia psychiczne. "Po pierwsze nie wstydź się!"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 11:40
- Choroby psychiczne obrosły w stereotypy. Tymczasem to nieprawda, że osoba cierpiąca na schizofrenię nie nadaje się do życia w społeczeństwie czy zakładania rodziny - wyjaśnia psychoterapeuta Jerzy Kłoskowski.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie po poparzeniu. Jak pomagać innym?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 14:00
Przed wypadkiem Jolanta Golianek pracowała, żyła w biegu. W 2009 roku ciężkiemu oparzeniu uległo 30 proc. jej ciała. Dziś prowadzi Fundację "Poparzeni", pomaga ludziom przejść przez traumę, wspiera ich, szuka lekarzy i rehabilitantów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mapa marzeń. "Nie ma rzeczy niemożliwych, są źle zaplanowane"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 10:30
- Przy założeniu, że zrobimy ją uczciwie, mapa marzeń gwarantuje powodzenie realizacji założeń i planów nawet w 80 procentach - przekonuje mentorka i coach, Karina Sęp. 
rozwiń zwiń