Lęki, nerwice, stres na studiach. Jak kontrolować negatywne emocje?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2023 21:07
Studia mogą być wyjątkowym okresem, pełnym zabawy i ekscytacji, ale także niezwykle stresującym doświadczeniem. Niektóre kierunki są wyjątkowo obciążające, a żacy często odczuwają dużą presję związaną z tym etapem edukacji.
Zbyt duża presja czy długotrwały stres mogą prowadzić do zaburzeń psychicznych, takich jak depresja i stany lękowe.
Zbyt duża presja czy długotrwały stres mogą prowadzić do zaburzeń psychicznych, takich jak depresja i stany lękowe. Foto: shutterstock.com

Wybierając kierunek studiów, podchodząc do egzaminów i rozpoczynając naukę w nowym miejscu można czuć silny stres. - Prawo jest kierunkiem studiów, na który więcej jest miejsc niż na medycynie, więc po prostu łatwiej się tam dostać. Jednak z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że nauka do mocnej sesji jest trudniejsza niż przygotowanie do matury - mówił Aleksander Hebda, student prawa i przewodniczący Samorządu Studentów UW.

Jak przekonywał Krystian Przybyłowski, autor kanału "Brodata medycyna", stres związany z dostaniem się na medycynę będzie jednak w przyszłości coraz mniejszy, bo z roku na rok będzie rosła liczba miejsc. Zdaniem Sonii Grzywacz, studentki psychologii z zarządu Samorządu Studentów UW, dostanie się na ten kierunek także związane jest ze stresem. - To oblegane studia, zwłaszcza na Uniwersytecie Warszawskim. Poznanie wyników egzaminów wstępnych to emocjonalny moment - podkreślała w Czwórce. 

Zbyt duża presja czy długotrwały stres mogą prowadzić do zaburzeń psychicznych, takich jak depresja i stany lękowe. Niska samoocena, obawy przed odrzuceniem, trudności w byciu w grupie, poczucie odmienności, nerwice, zła dieta, problemy seksualne, trudne relacje w rodzinie - to najczęstsze ze zgłaszanych studenckich problemów, które utrudniają normalne funkcjonowanie. - Kolejnym jest przeprowadzka do nowego miasta, choć akademiki są już na europejskim poziomie, a bywają jednocześnie w przystępnych cenach - zaznaczał Aleksander Hebda. 

Posłuchaj
32:47 stres studia 13 marzec 2023 20_07_10.mp3 Jak skutecznie walczyć ze stresem na studiach? (Strefa prywatna/Czwórka)

Czytaj także:

Opisane sytuacje mogą również wpływać na wyniki w nauce. - Pierwsze egzaminy i zaliczenia to moment, w którym okazuje się, że na studiach skala ocen jest nieco inna niż w szkole średniej. Jeśli dostajemy "trójkę", albo "trójkę z plusem" to często jest to znakomity wynik. Natomiast rodzina zada nam na pewno pytanie, dlaczego tak słabo nam poszło - mówił Krystian Przybyłowski.

Z tego powodu stres warto mieć pod kontrolą. - 70 proc. osób, zgłaszających się do Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami, które zajmuje się generalnie pomocą studentom w organizowaniu życia, to osoby z przeróżnymi problemami psychicznymi. To są ogromne liczby - wyliczała Sonia Grzywacz. Na poszczególnych wydziałach organizowane są m.in. tygodnie adaptacyjne, dzięki którym żacy mogą dowiedzieć się, co robić w danej sytuacji i jak sobie radzić z problemami. Można także brać udział w przeróżnych obozach integracyjnych. - Uniwersytet Warszawski ma Centrum Pomocy Psychologicznej, w którym wspiera żaków podczas terapii. Niektóre indywidualne kwestie warto rozwiązywać dzięki pomocy samorządów studenckich na swoich uczelniach - zaznaczali goście Czwórki.

Jeśli szukasz pomocy w walce z depresją, możesz skorzystać z poniższych numerów telefonów:

116 123
Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00 - 22.00

800 108 108
Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00 - 20.00

514 202 619
Całodobowy interwencyjny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.

*** 

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Aleksander Hebda (student prawa, przewodniczący Samorządu Studentów UW), Sonia Grzywacz (studentka psychologii, zarząd Samorządu Studentów UW), Krystian Przybyłowski (autor kanału "Brodata medycyna")

Data emisji: 13.03.2023

Godzina emisji: 20.12

kd

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń