Kobieta na rynku pracy w Polsce 2023. "Jest dobrze, a może być lepiej"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 17:16
- Polki są w unijnej czołówce pod względem zajmowania stanowisk kierowniczych - mówił Sebastian Sajnóg z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Innowacyjność bardzo przydaje się w poszukiwaniu nowej pracy, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej mówi się o przebranżawianiu
Innowacyjność bardzo przydaje się w poszukiwaniu nowej pracy, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej mówi się o przebranżawianiuFoto: ImYanis/Shutterstock.com

Rynek pracy w Polsce zmienia się z roku na rok, rośnie też liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych. - Najważniejsze jest to, że w ciągu ostatnich 15 lat zwiększył się odsetek aktywnych zawodowo kobiet o blisko 10 punktów procentowych. Dziś to aż 66 proc. - mówił Sebastian Sajnóg z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Kobiety dbają także o swoje kompetencje i inwestują w siebie. 

Co druga kobieta w wieku 25-34 lata ma wyższe wykształcenie. - Pod tym względem wypadamy lepiej niż średnia unijna - zaznaczył gość Czwórki. - Mężczyźni rzadziej decydują się na podejmowanie studiów w całej Unii Europejskiej. Wyższe wykształcenie nie jest jedyną drogą do znalezienia zawodu. To wynika także ze specyfiki zawodów, które wybierają mężczyźni i kobiety. 

Co można zmienić, by paniom żyło się lepiej?

Jak podkreślał ekspert, choć z roku na rok sytuacja kobiet na rynku pracy jest coraz lepsza, wciąż pozostaje dużo do zrobienia. - Zarobki to jeden z tych obszarów, bo rzeczywiście często kobiety zarabiają mniej, ale wszystko zależy od tego, jaki wskaźnik bierzemy pod uwagę - mówił ekspert. - Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest fakt - potwierdzony badaniami - że kobiety często gorzej negocjują niż mężczyźni. Kobiety często same zaniżają swoje możliwości i wymagania, a pracodawca po prostu przystaje na ich propozycję. 

Sprawdź także:

Posłuchaj
10:33 czwórka_PR4_AAC 2023_05_31-15-17-41.mp3 Sytuacja kobiet na rynku pracy w Polsce - mówi Sebastian Sajnóg (Czat Czwórki)

Bierność zawodowa kobiet - dlaczego panie rezygnują z pracy?

Grupa kobiet, które nie decydują się na podjęcie pracy, to aż 33 proc. - Nie każda kobieta musi chcieć pracować - mówił gość Czwórki. - Kobiety po urodzeniu dziecka często decydują się na to, by zawiesić swoją karierę. Z badań wynika, że aktywność zawodowa kobiet bezdzietnych jest znacznie wyższa - mówił ekspert. - Warto rozważyć możliwość pracy zdalnej bądź pracy w niepełnym wymiarze godzin. To pozwoli na stopniowy powrót do pracy po urodzeniu dziecka i pogodzenie obowiązków domowych z zawodowymi. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Sebastian Sajnóg (Polski Instytut Ekonomiczny)

Data emisji: 31.05.2023

Godzina emisji: 15.15

kd

Czytaj także

Raport "Student w pracy". Ile w Polsce zarabia studiująca młodzież? 

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 19:55
W badaniu "Student w pracy" wzięli udział studenci z największych 12 polskich miast. W stosunku do ubiegłorocznego raportu zarobki żaków wzrosły średnio o tysiąc złotych. Sprawdzamy, ile zarabiają polscy studenci.
rozwiń zwiń