Gry wideo pomogą w rekrutacji. Czy to nowy trend?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 11:15
Od kilku lat obraz gier wideo się zmienia. Dla wielu osób to tylko rozrywka, jednak coraz częściej są one wykorzystywane przez profesjonalistów. W Holandii powstał projekt rekrutacyjny oparty na grach komputerowych. Sprawdzamy, czy gry rozwijają i weryfikują kompetencje kandydatów.
Prawie połowa graczy lubi strzelanki
Prawie połowa graczy lubi "strzelanki"Foto: shutterstock/Dean Drobot

Nowoczesne metody rekrutacji starają się nadążyć za zmieniającym się światem i mogą zadziwiać. Wśród profesjonalistów coraz bardziej zmienia się podejście do gier wideo w kontekście zawodowym i zdobywania dobrze wykwalifikowanych pracowników.

Holenderskie badania

- Nasi holenderscy koledzy zrobili duże badania wśród ponad trzech tysięcy graczy. Sprawdzali między innymi, jak gry wideo mogą rozwijać potencjalne umiejętności, a także, jak wpływają na już posiadane i w jakim stopniu je podnoszą - mówi Mateusz Żydek z Agencji zatrudnienia Randstad. - Okazuje się, że wiele gier ma wpływ na podnoszenie naszych kompetencji. W niektórych "zaszyte" są umiejętności, które mogą być bardzo przydatne z perspektywy pracodawcy.

Jak podkreśla gość Czwórki, gry mogą rozwijać umiejętności społeczne czy psychomotoryczne. To może się przekładać na pracę zawodową i mieć wpływ na to, jakimi pracownikami będziemy. - Tutaj pojawiają się np. takie umiejętności samonapędzania swojej motywacji. To jest bardzo potrzebne, szczególnie kiedy wykonujemy pracę żmudną albo trudną, która jest wymagająca i czasochłonna, a więc ciągle trzeba się motywować - zauważa specjalista. - Ale to są też umiejętności związane ze współpracą zespołową. Te szczególnie można odkrywać w grach multiplayer.


Praca dzięki grze

W wielu grach zawarte są elementy logiczne, co w opinii rozmówcy Mateusza Kulika, rozwija umiejętność myślenia krytycznego, która jest istotna na stanowiskach kierowniczych. - Do gier, które dobrze się sprawdzają, należy m.in. Fortnite. Mam wrażenie, że gra uczy bardzo dobrze tego, jak utrzymać się w siodle w dużej korporacji, i pokazuje, jak skakać przez kolejne szczeble kariery - opowiada specjalista. - Dobrym przykładem jest też GTA, która szybko stała się hitem. Jest się w niej domorosłym gangsterem. Wydawałoby się, że absolutnie nie wskazuje to na jakieś powiązania z rynkiem zawodowym. Ale rekruterzy rozglądają się i eksplorują przestrzeń gry. A ta jest pełna niespodzianek, takich jak np. możliwość jazdy wózkiem widłowym. Okazuje się, w całej Europie Zachodniej, ale też w Polsce jest ogromne zapotrzebowanie na operatorów wózków widłowych.


Zobacz także:

Autorzy eksperymentu postanowili dotrzeć do społeczności, która gra w GTA i w przestrzeni wirtualnej jeździ wózkami widłowymi. Jak się okazuje, część z nich to pasjonaci z umiejętnościami, które są nie dość, że sprawdzone w rzeczywistości, to jeszcze w grze komputerowej.

- Efektem tych spotkań były bardzo konkretne oferty pracy, które otrzymali gracze. Zostały dopasowane na podstawie ich aktywności w świecie wirtualnym, a także na podstawie oczywiście rozmów kwalifikacyjnych - tłumaczy gość audycji. - Więc dziś możemy mówić o tym, że oferta pracy dzięki przestrzeni gamingowej naprawdę może się pojawić.


Posłuchaj
16:57 Czwórka/Dajesz Radę - gaming rekrutacja 23.02.2023.mp3 Mateusz Żydek z Agencji zatrudnienia Randstad. O gamingu jako narzędziu pomagającym w rekrutacji pracowników (Dajesz Radę/Czwórka)

 

Produkcje "szyte na miarę"

Wykorzystanie gier może być bardzo ciekawą opcją, jeżeli chodzi o rynek pracy. Niektóre firmy decydują się na stworzenie własnych produkcji, które są skierowane do potencjalnego pracownika o poszukiwanych umiejętnościach. - Dobrym "strzałem" może być gra komputerowa skupiająca społeczność ludzi, którzy pasjonują się jakimiś tematami zawodowymi, albo po prostu tych, którzy mają odpowiednie umiejętności - zauważa Mateusz Żydek. - One w najlepszy sposób będą te umiejętności weryfikować. Więc w ten rodzaj gier zaszyte są zadania, dzięki którym te kompetencje można sprawdzić. Gry także mogą stanowić kolejny etap regularnego procesu rekrutacji najlepszego kandydata.

Jak mówi specjalista, dla pracowników taka forma może okazać się przyjemniejsza od standardowego procesu rekrutacji. Natomiast z perspektywy pracodawców to realna oszczędność pieniędzy. - Mogą zrezygnować z powszechnej, docierającej do wszystkich kampanii reklamowej, a skupić się na tej grupie, która ich szczególnie interesuje - podkreśla. 


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Kulik 

Gość: Mateusz Żydek (Agencja zatrudnienia Randstad)

Data emisji: 23.02.2023

Godzina emisji: 14.05

aw

Czytaj także

Siłownia dla e-sportowców. Gra pod okiem specjalistów

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 12:30
E-sport to dziedzina, która w ostatnim czasie zyskała olbrzymią popularność. Odbywają się również pierwsze wirtualne igrzyska olimpijskie, w ramach których od 13 maja zawodnicy z całego świata rywalizują na symulatorach e- sportowych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej młodych ludzi pragnie zostać zawodowymi graczami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy gamerzy dla Ukrainy. Inicjatywa w szczytnym celu

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 12:15
Gamerzy łączą się w szczytnym celu i chcą pomóc ofiarom wojny na Ukrainie. Będzie to możliwe za sprawą niecodziennego kalendarza przygotowanego na rok 2023. Jak podkreślają, dochód z jego sprzedaży zostanie przekazany ofiarom wojny za naszą wschodnią granicą.  
rozwiń zwiń