Zniżki studenckie - gdzie i kiedy możesz z nich skorzystać?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 19:30
Zniżki studenckie są jednym z najważniejszych benefitów kontynuowania nauki po szkole średniej. Gdzie można zaoszczędzić będąc studentem? 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/GaudiLab

Zniżki dla studentów obowiązują już od dawna, a wejście Polski do Unii Europejskiej zagwarantowało, że większość ulg pozostanie z nami już na zawsze. Zniżki obowiązują właściwie wszędzie - nie tylko w życiu codziennym, ale też w internecie


Ulgi w transporcie

Ta najbardziej popularna to ulga obowiązująca w transporcie publicznym, jedyna forma zniżek dla studentów regulowana przez polskie prawo. - W pociągach główna zniżka wynosi 51 procent, ale obowiązuje tylko do 26 roku życia. Więc jeżeli ktoś studiuje i jest starszy, to zniżka już mu nie przysługuje - mówi Aleksander Hebda, Przewodniczący Samorządu Studentów UW. - Studenci także mogą liczyć na 50 proc. zniżki w autobusach miejskich i tu nie ma ograniczeń wiekowych. Zniżki na komunikację obowiązują też w krajach Unii Europejskiej.

Pozostałe ulgi zależą już od dobrej woli instytucji państwowych i samorządowych oraz prywatnych firm. Na ulgi studenci mogą liczyć w sektorze kultury. Obowiązują one w wielu muzeach, kinach, teatrach czy galeriach sztuki. Co więcej - zdarza się, że wejście do takich miejsc czy na imprezy jest całkowicie bezpłatne.


Lokale gastronomiczne

Zniżki dla żaków oferują także niektóre punkty gastronomicznye. - Wiele samorządów studenckich ma swoje programy zniżkowe. My mamy program, który upoważnia do zniżek głównie w barach i restauracjach - tłumaczy rozmówca Marty Hoppe. - Są też po prostu takie firmy, które same z siebie oferują zniżki dla studentów, lunche studenckie, albo specjalne promocje.

Jeśli chodzi o sport - tutaj też studenci mogą "zaoszczędzić", bo niektóre aquaparki i wesołe miasteczka oferują tańsze bilety. Podobne ulgi wprowadziło część obiektów sportowych, np. siłownie lub baseny. Studenci mogą też otrzymać rabaty na niektóre wydarzenia sportowe.


Zobacz także:


Usługi internetowe


Posiadacze legitymacji studenckich także mogą liczyć na zniżki i korzystniejsze formy zawierania umów z dostawcami internetu. - Pamiętam, jak zaczynałem sam dwuletnią umowę z dostawcą usług internetowych. Było to przerażająca, bo nie wiedziałem, czy dalej będę mieszkał w danym miejscu itd. Jak wiadomo życie studenta jest zmienne - mówi gość Czwórki. - Bardzo korzystne jest więc, że mamy krótsze okresy umów, na czas nieokreślony, które od razu można zawierać. To też się zmieniło w ostatnich latach i warunki są dużo bardziej przystępne.


Posłuchaj
11:27 Czwórka/Strefa Studenta - finanse zniżki strefa studenta 18.05.2023.mp3 O zniżkach i finansach studentów (Strefa studenta/Czwórka)

 

Kredyt studencki

Zniżki studenckie obowiązują też w różnych serwisach internetowych, z reguły związanych ze światem kultury i muzycznych. Również banki oferują zniżkowe konta dla studentów, a także kredyty studenckie. - Kredyt obecnie dostępny jest w trzech bankach i może go dostać każdy student do końca trwania studiów. Można otrzymać kwotę od czterystu do tysiąca złotych miesięcznie, każdy wybiera jaka go interesuje - tłumaczy Aleksander Hebda. - Trzeba spełnić warunek jakim jest kwota na osobę w rodzinie, która nie może przekraczać trzech tysięcy. Oprócz tego, że kredyt jest bardzo nisko oprocentowanych, to zaczyna się go spłacać dopiero dwa lata po ukończeniu studiów. 


***

Tytuł audycji: Dajesz Radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Aleksander Hebda (Przewodniczący Samorządu Studentów UW)

Data emisji: 18.05.2023

Godzina emisji: 14.15

aw/kul

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Finanse młodych - dlaczego warto się edukować?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 10:40
- Młodzi, niedoświadczeni ludzie coraz częściej zaciągają kredyty, niektórzy z nich wpadają w spiralę kredytową - mówi Małgorzata Bielińska, ekspert BIK. - Nasz program ma ich edukować, ale także pomóc zadbać o bezpieczeństwo danych w sieci.
rozwiń zwiń