Autorytety. Młodzi szukają ich blisko siebie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 15:00
O kryzysie autorytetów mówi się już od dawna. Jak przekonuje jednak dr Matylda Pachowicz z Instytutu Analiz Społecznych Quantum, nie chodzi o to, że autorytetów nie ma, tylko zmienił się ich obraz i właściwości.  
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: fizeks/shutterstock.com

Przynależność, szacunek i uznanie tkwią w każdym z nas. Te cechy powodują, że szukamy w życiu wzorców dr Matylda Pachowicz

- Dawniej autorytetem były osoby, które mocno się czymś wyróżniały, stały na piedestale i trudno było do nich dotrzeć - wyjaśnia gość Czwórki. - Dziś za autorytety uznaje się ludzi, którzy pokazują, że tak jak inni borykają się z problemami, przyznają się do swoich słabości. Młodzi mocno podążają za takimi wzorcami.

Posłuchaj
13:59 [CZWORKA]Czat Czworki 7 październik 2020 autorytet.mp3 Czy w XXI wieku są nam potrzebne autorytety? (Czat Czwórki/Czwórka)

 

I o ile kiedyś żelazna moralność i niezłomność były cechami wyróżniającymi te ponadprzeciętne jednostki, dziś chodzi o pewnego rodzaju "zwykłość szlachetności". - Mimo tego, co mówi się o młodym pokoleniu, w nich naprawdę jest tęsknota za autorytetami. Szczególnie teraz potrzebne są im wzorce do naśladowania, przewodnicy, którzy wskażą drogę - tłumaczy dr Pachowicz. - I proszę sobie wyobrazić, że oni wcale nie szukają ich gdzieś daleko, czasami wystarczy lokalny dom kultury. 

Zobacz także:

Potrzeba posiadania autorytetu wydaje się być indywidualną sprawą i dotyczy zarówno ludzi młodych jak i starszych Monika Czaplicka

Choć życie młodych Polaków rozwija się w sieci, to niekoniecznie internet jest miejscem pozyskiwania życiowych wzorców. - Tutaj nie chodzi o medium, tylko o ludzi, którzy mają życiową wiedzę i się nią dzielą - mówi socjolog Monika Czaplicka. - Kiedyś autorytetami mogli być Jan Paweł II i Lech Wałęsa, dziś młodzi ludzie szukają wzorców blisko siebie - podsumowuje rozmówczyni Piotra Firana. 


zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: dr Matylda Pachowicz (Instytut Analiz Społecznych Quantum), Monika Czaplicka (socjolog, założyciela agencji social media Wobuzz) 

Data emisji: 07.10.2020

Godzina emisji: 15.15

kul

 


Czytaj także

Jak pracują Polacy? Dużo, ale nieefektywnie

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 21:00
Prezentyści to osoby, które w pracy robią tak, żeby się nie napracować, bo nie widzą sensu w tym, co robią. Podobno to zjawisko charakterystyczne dla całego globalizującego się świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Osoby wysoko wrażliwe. "Czują więcej, widzą lepiej"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 21:20
W ciągu każdej sekundy organizm wysyła do mózgu 11 milionów różnych informacji, ale do naszej świadomości dociera zaledwie 50. Wyjątkiem są osoby wysoko wrażliwe (WWO), które przyswajają ich znacznie więcej.  
rozwiń zwiń