Święty spokój. Czy potrafimy odpoczywać?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 17:00
Odpoczywanie stało się sztuką. Mamy z nim problem zwłaszcza teraz, kiedy na skutek pracy zdalnej coraz trudniej o "work-life balance".
Święta Bożego Narodzenia
Święta Bożego NarodzeniaFoto: Shuttestock

Często rezygnujemy z relaksu na rzecz wizerunku. Tak bardzo chcemy być postrzegani jako ideały, że odbieramy sobie prawo do "lenienia się" Joanna Godecka

Pośpiech jako sposób na życie

Bierzemy na siebie zbyt dużo i to wcale nie dlatego, że potrzebujemy, tylko tymi obowiązkami coś sobie kompensujemy, albo wypełniamy jakąś pustkę. Oczywiście w tym wszystkim mamy jakąś wizję relaksu, resetu, ale to jest pokusa, której nie realizujemy - wyjaśnia terapeutka Joanna Godecka.

Posłuchaj
19:30 [CZWORKA] Czat Czworki 23 grudzień 2020 spokoj.mp3 Sztuka odpoczywania - czy można się tego nauczyć? (Czat Czwórki/Czwórka)

Tymczasem odpoczynek decyduje o naszym samopoczuciu, nastawieniu do innych i do świata oraz o sukcesach w pracy. Jest przy tym dobrem coraz trudniej dostępnym. Nie z braku dni wolnych, ale z braku umiejętności odpoczywania. - W gabinecie często słyszę, że ludzie nie mają pomysłu na to, jak wykorzystać czas wolny. Dzieje się tak, dlatego, że nie wiemy kim tak naprawdę jesteśmy, nie znamy siebie - przyznaje rozmówczyni Piotra Firana. - Dobrze by było, gdybyśmy sami to zauważyli i zaczęli pracować nad sobą. Niestety często zdarza się tak, że mobilizują nas do tego dopiero życiowe tąpnięcia.

Sprawdź także:

Zatraciłam się w pogoni za karierą. Zanim zaczęłam "drugie życie", zdążyłam się zderzyć ze ścianą Kasia Bem

Medytacja - żródło samoodnawialnej energii

- Zanim zajęłam się medytacją, pracowałam w mediach i w reklamie. Więc wiodłam życie po drugiej stronie świata, w którym jestem teraz - opowiada Kasia Bem nauczycielka medytacji. - Wtedy gnałam na pełnych obrotach, dziś mam slow-life i wewnętrzną równowagę. 

Posłuchaj także:

Jak przekonuje gość Czwórki na zmianę jej perspektywy miała wpływ medytacja, która oczyszcza umysł, pomaga wyzbyć się napięcia, daje dystans do wydarzeń dnia codziennego i pozwala zaakceptować to, co przynosi życie. - Mnie wystarczyła pierwsza sesja jogi z metytacją, żebym od razu poczuła się inaczej - dodaje Kasia Bem. 

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Joanna Godecka (terapeutka), Kasia Bem (intruktorka jogi)

Data emisji: 23.12.2020

Godzina emisji: 15.05

kul

Czytaj także

Czy wierzymy w Boże Narodzenie? "Duchowość nie przegrywa z choinką"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 15:38
Zakupy, prezenty, dekorowanie domu, pieczenie ciast, szykowanie świątecznych potraw, coraz większe sumy zostawiane w supermarketach - w tym przedświątecznym szaleństwie łatwo zgubić prawdziwy sens Bożego Narodzenia. I zapomnieć o tym, co jest istotą świąt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przedświąteczna gorączka. Da się jej uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 15:56
Dla jednych to długo wyczekiwany czas spotkań z bliskimi i przyjaciółmi, chwila oddechu, powrót do czasów dzieciństwa i dobrze sobie znanych, dających poczucie bezpieczeństwa rytuałów.
rozwiń zwiń