Czy wierzymy w Boże Narodzenie? "Duchowość nie przegrywa z choinką"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 15:38
Zakupy, prezenty, dekorowanie domu, pieczenie ciast, szykowanie świątecznych potraw, coraz większe sumy zostawiane w supermarketach - w tym przedświątecznym szaleństwie łatwo zgubić prawdziwy sens Bożego Narodzenia. I zapomnieć o tym, co jest istotą świąt.
Audio
  • Święta Bożego Narodzenia - rodzinnie, duchowo czy komercyjnie? (Czat Czwórki)
Szopka bożonarodzeniowa
Szopka bożonarodzeniowaFoto: Gellinger/pixabay

shutterstock wigilia dj mikser święta 1200.jpg
Święta w Czwórce - sprawdź, co się będzie działo >>>

W tradycji chrześcijańskiej od 24 grudnia upamiętniamy narodziny Chrystusa. - Skupiając się na tym, co zewnętrzne, wytracamy z serc to, co w świętach istotne. Jednak Kościół nie musi przegrać ze świątecznym marketingiem, bo z nim nie walczy. To, jak spędzamy święta, jest indywidualną decyzją każdego z nas - mówił ks. Mateusz Jóźwik. Tymczasem w badaniach ponad połowa Polaków deklaruje, że wciąż w czasie świąt najważniejsze są dla nich spotkania z rodziną. - W każdej kulturze istnieje czas świąteczny i czas codzienności. Święta stanowią pewną przerwę w naszej rutynie, więc w większości kultur charakteryzuje je postawa rodzinna i nadmiarowość. Wszystkiego jest wówczas za dużo, w naszym przypadku - jedzenia i prezentów - tłumaczyła prof. Małgorzata Fuszara. Zaś jak podkreślał Filip Sosnowski, okres świąteczny to "złoty czas" w branży sprzedażowej. - Większość z nas mówiąc "Boże Narodzenie" ma na myśli "prezenty" - tłumaczył ekspert. - I choć zauważamy, że święta się komercjalizują i wydajemy coraz więcej pieniędzy, to paradoksalnie dajemy się wciągnąć w tę prezentową gonitwę - mówił.

Trzeba umieć postawić granicę między codziennością i świętem. Nierzadko nie potrafimy "wyjść" na te kilka dni z obowiązków i rutyny, by rzeczywiście móc odpocząć otoczeniu najbliższych prof. M. Fuszara

Na ile święta rzeczywiście stanowią dla nas czas spotkań rodzinnych i dlaczego wciąż, spędzając czas z najbliższymi, wpadamy w sidła negatywnych emocji? Czy w tym rozgardiaszu święta Bożego Narodzenia nie zatraciły swojego religijnego charakteru?  Czy ich istota jest dla nas ważna i czy wierzymy w Boże Narodzenie? o tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Anna Depczyńska

Gość: 

Data emisji: 19.12.2018

Godzina emisji: 16.07

kd

Czytaj także

Święta w gronie najbliższych. Jak dobrze ich znamy?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 14:11
Ile tak naprawdę o sobie wiemy? Żyjemy razem, mamy wspólnych znajomych, ale czy potrafimy ze sobą rozmawiać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wypożycz drzewko na święta, nie ścinaj!

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 17:17
Rusza wypożyczalnia żywych drzewek - dzięki niej wprowadzimy do naszych domów zapach lasu, a po świętach, zamiast trafić na śmietnik, drzewko zostanie ponownie zasadzone.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świąteczny stół. Jak odchudzić pierogi?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 14:00
Duże porcje wysokokalorycznych świątecznych potraw mogą sprawić, że w ciągu trzech dni nasza waga wzrośnie nawet o 3 kilogramy. - Zachęcam, by jeśc mniej, ale też zadbać o sposób przygotowania jedzienia - apeluje dietetyczka. 
rozwiń zwiń