Jak zadbać o dobrostan? "Ładuj baterie, żeby iść dalej"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 18:20
- Najpierw pandemia, teraz wojna za naszą wschodnią granicą. Od ponad dwóch lat żyjemy w ciągłym napięciu i niepokoju. - Musimy znajdować momenty, w których będziemy ładować baterie, żeby iść dalej - wyjaśnia psycholog Joanna Gutral. 
- Musimy znajdować momenty, w których będziemy ładować baterie, żeby iść dalej - przekonuje gość audycji - psycholog Joanna Gutral.
- Musimy znajdować momenty, w których będziemy ładować baterie, żeby iść dalej - przekonuje gość audycji - psycholog Joanna Gutral.Foto: shutterstock/ Photographee.eu

Plecak wypchany emocjami

W pandemii zostały zaburzone wszystkie strefy życia i to doświadczenie miało olbrzymi wpływ na nasze zdrowie psychiczne. - Im bardziej zmieniają się warunki, tym problemy z adaptacją mogą pojawiać się częściej. A wraz z obciążaniem naszych zasobów robi nam się coraz trudniej i ciężej - mówi psycholog Joanna Gutral. - Całe życie niesiemy ze sobą plecak emocji, czasami lżejszy, czasami cięższy, ale teraz dochodzi nam do tego plecaka silny komponent, który burzy wewnętrzną stabilność. 

Dezinformacja jak jeździec Apokalipsy

Od wybuchu wojny na Ukrainie wielu z nas zaczyna, i kończy dzień, czytając informacje o konflikcie, liczbie ofiar, nowych rodzajach broni, uchodźcach opuszczających bombardowane miasta, terrorze, jakiego dopuszczają się rosyjscy żołnierze. Co więcej - czasami te informacje pochodzą z niesprawdzonych źródeł. - Im mniej jest stabilnych i pewnych wiadomości, tym bardziej panikujemy - podkreśla rozmówczyni Piotra Firana. - Pojawia się więcej luk, które nasz mózg naturalnie stara się zapełnić. Poza tym my jako ludzie uczymy się społecznie i indukujemy sobie - poprzez obserwację zachowań innych - różnego rodzaju stany i emocje. Jeśli widzimy, że nasi sąsiedzi jadą na stację benzynową, żeby zatankować na wszelki wypadek, zaczynamy powątpiewać w swoją wiedzę i wkrótce sami stajemy w kolejce. I dodaje, że dezinformacja jest kolejnym jeźdźcem Apokalipsy, który potrafi tu sporo zamieszać i spowodować, że zaczniemy kwestionować swoją racjonalność.

Posłuchaj
10:10 CZWÓRKA Czat Czworki - glowa 07.04.2022.mp3 Gdzie szukać wsparcia? Rozmowa z psycholog Joanną Gutral (Czat Czwórki/Czwórka)

Jak zadbać o siebie w tym trudnym czasie? 

- W procesie edukacji nikt nas nie przygotował, że w dorosłym życiu lista zadań do zrobienia nigdy się nie kończy. Tymczasem po zdobyciu szczytu trzeba odpocząć. Musimy znajdować momenty, w których będziemy ładować baterie, żeby iść dalej - zaznacza psycholog. - Odpoczynek to jest moment, w którym można zadecydować, co sprawia nam przyjemność. I pamiętajmy, że odpoczywamy nie tylko na wakacjach, ale też w życiu codziennym. Podstawowymi strategiami są potrzeby fizjologiczne: regularny sen, zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna, która obniża poziom hormonu stresu.  

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Joanna Gutral (psycholog i psychoterapeutka)

Data emisji: 07.04.2022

Godzina emisji: 15.20

kul

Czytaj także

Osoby wysoko wrażliwe. "Czują więcej, widzą lepiej"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 21:20
W ciągu każdej sekundy organizm wysyła do mózgu 11 milionów różnych informacji, ale do naszej świadomości dociera zaledwie 50. Wyjątkiem są osoby wysoko wrażliwe (WWO), które przyswajają ich znacznie więcej.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rytuały w życiu codziennym. Czy ich potrzebujemy?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 17:30
W Japonii mamy ceremonię picia herbaty. Znamy duńskie hygge i szwedzkie lagom, a na Wyspach Owczych jest hugni, które oznacza zwycięską walkę z samotnością, wspieranie się i dodawanie sobie otuchy. Sprawdzamy, czy rytuały wzmacniają nasze poczucie szczęścia i czy pomagają nam w życiu.  
rozwiń zwiń