Dalekosiężne plany - czy w ogóle warto je robić?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 11:48
- Naszym życiem rządzą dwa porządki: prawo panowania, które daje nam kontrolę i poczucie bezpieczeństwa oraz prawo przypadku. Kiedy nic nie planujemy, tak naprawdę planujemy porażkę - przekonuje trenerka gwiazd Karolina Karolczak.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Creative-Touch

Kiedy w życiu kierujemy się zasadą, że "jakoś to będzie", wyrabiamy sobie nawyk bezradności Karolina Karolczak

Zmiana skali działania

Czas pandemii zmusił nas do refleksji, przyczynił się do podejmowania decyzji o diametralnych zmianach w życiu oraz wpłynął na zmianę hierarchii dotychczasowych wartości. - Planowanie w czasach niepewności jest sztuką, ale jak najbardziej do opanowania. Zamiast snuć dalekosiężne wizje, zmieńmy ich skalę i skupmy się na mniejszych celach - przekonuje trenerka gość Czwórki. - Istotą planowania jest celomania, czyli sztuka bycia szczęśliwym.

Posłuchaj
29:32 CZWORKA/Strefa Prywatna 30.12.2020.mp3 #Celomania - jak zaplanować 2021 rok? (Strefa Prywatna/Czwórka)

 

Długoterminowe cele są ważne, bo dzięki nim każdego dnia poruszamy się krok do przodu Karolina Karolczak

Wyznaczanie nowych punktów

Pierwszym etapem świadomego planowania celów jest ułożenie swojego planu dnia i systematyczne działanie dzień po dniu, bo najlepiej jest zacząć od małych kroków. - Wyobraźmy sobie, że chcemy pierwszy weekend nowego roku spędzić w Gdańsku. To jest nasz "duży cel". Jednak żeby go zrealizować musimy wykonać kilka "mniejszych" ruchów: zaplanować trasę i wybrać środek transportu - wyjaśnia rozmówczyni Jakuba Jamrozka. - Małe, codzienne czynności, nazywane też nawykami, powodują, że w sposób długoterminowy osiągamy duże cele.

Posłuchaj także:

Osiągnięcie celów wymaga ich wyznaczenia oraz samodyscypliny i motywacji do działania Karolina Karolczak

Czym jest "celomania"?

Karolina Karolczak jest autorką programu #celomania", który pomaga zdefiniować i zrealizować   i realizujesz cele oraz pozwala poznać techniki samokonceptu. - Cele powinny odzwierciedlać nasze pragnienia i dotyczyć sfer, które są dla nas ważne. Pierwszy cel, który przyjdzie nam do głowy, jest najlepszym pomysłem, a jego realizacja powinna cieszyć nas, a nie innych wokół - mówi. - Cele, które nas nie odzwierciedlają, będą nie tylko trudne do zrealizowania, ale również przysporzą nam niepotrzebnych zmartwień i mogą skutecznie zniechęcić do działania - podsumowuje trenerka.

TOP 10 WYMÓWEK DLACZEGO NIE OSIĄGAMY CELÓW / Karolina od celów

A jeśli nagle stracimy entuzjazm i chęć do realizowania marzeń? - W takiej sytuacji należy wysunąć odpowiednie wnioski, zaktualizować nasz plan i działać dalej - namawia trenerka.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Karolina Karolczak (dyrektor merytoryczna Brian Tracy International, trener gwiazd, wykładowca akademickim oraz twórca kanału na YouTubie "Karolina od celów")

Data emisji: 30.12.2020

Godzina emisji: 20.09

kul

Czytaj także

Szczęście w pracy i dzięki pracy. "Poczuj sens tego, co robisz"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 14:01
Tester czekolady, przytulacz pand, czy recenzent kulinarny - to zajęcia, które wydają się być pracą marzeń, a ludzie je wykonujący - szczęściarzami. - Sama praca nie wystarczy. Ważne są także m.in. poczucie sensu, bezpieczeństwa i właściwe relacje ze współpracownikami - mówiła Katarzyna Kern, dyrektor ds. szczęścia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święty spokój. Czy potrafimy odpoczywać?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 17:00
Odpoczywanie stało się sztuką. Mamy z nim problem zwłaszcza teraz, kiedy na skutek pracy zdalnej coraz trudniej o "work-life balance".
rozwiń zwiń