Dziennikarka Czwórki w podróży dookoła Bałtyku. "W poszukiwaniu miejsc nieoczywistych"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 20:35
Rozpoczęła się dwutygodniowa wyprawa Martyny Matwiejuk dookoła Morza Bałtyckiego. Dziennikarka Czwórki pokona trasę: Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Szwecja i Niemcy. - Szukamy miejsc nieoczywistych i zbieramy dźwięki - opowiadała. 
Kadry z podróży dookoła Bałtyku
Kadry z podróży dookoła BałtykuFoto: Kadry z podróży dookoła Bałtyku

Martyna Matwiejuk wystartowała w sobotę 4 czerwca, wokół Bałtyku planuje podróżować przez niemal trzy tygodnie. Dotarła już do łotewskiej Turaidy, a jak zapowiada, przed nią jeszcze osiem krajów. - Jesteśmy w największym parku narodowym Łotwy o nazwie Gauja. Znajdujemy się w samym centrum tego kraju, są tu przepiękne lasy. Stąd wyjeżdżamy do Estonii - relacjonowała reporterka. - Żyjemy w busie, choć dziś wyjątkowo wynajęliśmy domek, by móc odpocząć - podkreślała. 

Dziennikarka podróżuje busem, zaprojektowanym "od początku do końca" przez prywatnych użytkowników. Jak opowiadała w rozmowie z "Czatem Czwórki", podczas swojej podróży "zbiera dźwięki", które potem usłyszą słuchacze Czwórki. - Dziś nagram z pewnością dużo głosów ptaków, które potem pojawią się na antenie, ale poszukuję także rozmów z ciekawymi ludźmi. Oczywiście nie wszyscy dają się namówić na wywiad, ale mam nadzieję, że uda mi się znaleźć ciekawych rozmówców - zdradzała. 

Posłuchaj
06:00 _PR4_AAC 2022_06_07-15-42-09.mp3 Martyna Matwiejuk o swojej podróży dookoła Bałtyku (Czat Czwórki) 

Zobacz więcej: Podróże z Czwórką

Jednym z najciekawszych miejsc, które dotychczas udało się odwiedzić reporterce, jest "Świątynia Serc", położona nieopodal Wilna. - Uwielbiamy poszukiwać miejsc nieoczywistych, a czasem wręcz dziwnych. I to miejsce było absolutnie nieoczywiste. Chodzi o to, by tu poczuć moc, i to nam się udało - mówiła Martyna Matwiejuk. Jak opowiadała, kolejnym była Ryga, stolica Łotwy, miasto położone nad rzeką Dźwiną, w pobliżu jej ujścia do Bałtyku. - Zwiedzaliśmy m.in. hale targowe, które niegdyś stanowiły hangary do przechowywania sterowców. Dziś zaadaptowane zostały na olbrzymi bazar. Tu znaleźliśmy ryby, których nie potrafiłabym nawet nazwać - przyznała. 

Zobacz więcej: audycja "Światła wielkiego miasta"

Kolejne relacje z podróży Martyny Matwiejuk na antenie Czwórki już we wtorek (14 czerwca) i w czwartek (16 czerwca).

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Robert Grzędowski

Goście: Martyna Matwiejuk

Data emisji: 07.06.2022

Godzina emisji: 15.15

Czytaj także

San Marino. Minipaństwo na pół dnia

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 13:45
Przez wielu uważane za pierwszą republikę na świecie - San Marino - jest jednocześnie nazwą miasta i enklawy położonej na terenie Włoch. Zachwyca przyrodą, a także średniowiecznymi fortyfikacjami, placami i domami. 
rozwiń zwiń