Łotwa - piękna architektura, koty oraz wariacje na temat chleba

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 12:20
Łotwa może nie jest najpopularniejszym kierunkiem turystycznym, jest jednak bardzo ciekawa. Oprócz wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO starówki Rygi Łotwa ma do zaoferowania wspaniały relaks oraz przeróżne i wysmakowane dania z chleba.
Ryga, panorama starego miasta
Ryga, panorama starego miastaFoto: shutterstock/Olesya Kuznetsova
Macedonia Skopje 1200.jpg
Macedonia Północna. Odwiedzamy kraj pełen legend i smaków

Po przyjeździe na Łotwę może nas zaskoczyć wszechobecny język rosyjski, co jest związane z niełatwą historią tego kraju i poradziecką rzeczywistością. Bowiem pod koniec lat 70. Łotysze stanowili mniej niż 40 proc. mieszkańców Łotwy.


Posłuchaj
16:28 Czwórka/W poszukiwaniu umami - Łotwa 25.09.2021.mp3 Wraz z Martyną Matwiejuk odwiedzamy Łotwę (W poszukiwaniu umami/Czwórka)

 

W poszukiwaniu niezwykłych miejsc warto wybrać się do Rygi. Miasto zachwyca architekturą, a do jednych z ciekawszych budynku należy Dom Bractwa Czarnogłowych. Budynek powstał pod koniec XIV wieku z inicjatywy bogatych niemieckich kupców, którzy stanowili w ówczesnym czasie w Rydze dość znaczną elitarną i bogatą grupę. Dom funkcjonował do końca XIX wieku, a tak naprawdę opustoszał w roku 1940 wraz z wyjściem wojsk niemieckich z Łotwy. Odbudowany po wojnie, przypomina Dwór Artusa w Gdańsku i stanowi jedną z ciekawszych atrakcji historycznych.

Nieoficjalnym symbolem Rygi jest wszechobecny kot. Kocie motywy można znaleźć w okiennicach kamienic, w miejskim ratuszu, na wystawach sklepowych i na przeróżnych upominkach. Jest kamienica, na której dachu znajdują się dwie rzeźby kotów i jak głosi legenda, zostały tam umieszczone za sprawą urażonego rzemieślnika, który chciał przynależeć do Wielkiej Gildii kupców.

- Kiedy wielokrotnie odmówiono mu przyjęcia do Gildii, bogaty i znieważony kupiec kupił kamienicę naprzeciwko budynku cechu i umieścił na dachu koty odwrócone kuperkami i podniesionym ogonami w stronę siedziby Gildii, co miało pokazać stosunek kupca do cechu - opowiada Marta Matwiejuk. - Rozpętała się afera, której towarzyszył proces, w którego efekcie koty miały być odwrócone, a kupiec przyjęty do Gildii. Koty zaś zapisały się jako symbol miasta.

Sprawdź także:


shutterstock_293421047 botwina barszcz chlodnik wiosna 1200.jpg
Kulinarne podróże. Z barszczem, warenikami i syrnikami przez Ukrainę

W Rydze znajduje się najwyższa wieża telewizyjna w Europie, przebiła nawet wieżę Eiffla o 44 m. - Wysokim budynkiem jest też Łotewska Akademia Nauk, zbudowana przez radzieckich towarzyszy, a wyglądem przypominająca warszawski Pałac Kultury i Nauki - opowiada gospodyni audycji. - Z górnego tarasu roztacza się piękny widok na panoramę miasta. Będąc w Rydze, warto odwiedzić muzeum motoryzacji, gdzie m.in. można zobaczyć limuzynę, którą swojego czasu osobiście rozbił Leonid Breżniew, czy auto, które wyprodukowano specjalnie na olimpiadę w Moskwie.

Zobacz także >>> Podróże z Czwórką

Łotwa na talerzu to przede wszystkim ryba, ser i wszelkie kiszonki. A po ryby najlepiej udać się do słynnych hal targowych w Rydze, które zaskakują nie tylko szerokim wyborem towarów, ale i zdumiewającą historią. Bowiem targowisko handlowe zostało utworzone w dawnych hangarach po sterowcach z I wojny światowej.

Łotysze do perfekcji opanowali dania na bazie ziemniaków i pieczywa. - Najlepsze dania w karcie serwowane są z ziemniaków, które podawane są na wiele sposobów - mówi Martyna Matwiejuk. - Równie popularne jest ciemne pieczywo, które stanowi bazę wielu dań. Często podawane jest w wersji ze śmietaną i czarnym grochem. Bardzo smaczną i nietypową potrawą jest zupa chlebowa podawana z rodzynkami i owocami, oraz deser z suszonego chleba, który przekłada się dżemem i polewa bitą śmietaną. Na Łotwie nic się nie marnuje.

Posłuchaj także:

Na Łotwie można również doskonale wypocząć. Prawie połowę tego kraju pokrywają lasy i dobrze ten potencjał wykorzystać. Jednym ze sposobów na wypoczynek jest wynajęcie domku w lesie z sauną. Gdy znudzi nas wypoczywanie, możemy wybrać się na zwiedzanie, a atrakcyjnym punktem mogą być dobrze zachowane zamki krzyżackie.


***

Tytuł audycji: "W poszukiwaniu umami"

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Data emisji: 25.09.2021

Godzina emisji: 09.15

aw

Czytaj także

Zdzieranie fasady. Szwajcaria okiem Agnieszki Kamińskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 14:00
Kraj punktualności i wolności, stolica serów i perfekcji, uwikłany jest w stereotypy, z którymi "rozprawia" się Agnieszka Kamińska, autorka książki "Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kowno, Zarzecze, Troki. Litwa poza szlakami

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 11:20
- Kiedy mój znajomy Litwin usłyszał, że wybieram się do Kowna, ze zdziwieniem zapytał: "Po co? Przecież tam nic nie ma". Nie zniechęcił mnie jednak, i to właśnie od tego miasta rozpoczęłam podróż po Litwie - wspomina autorka audycji Martyna Matwiejuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papryka, słodkości i langosz - tak smakuje Budapeszt

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 15:29
W węgierskiej kuchni nie jest niskokalorycznie ani dietetycznie. Bo Węgrzy lubią głęboki tłuszcz i intensywne przyprawy. Na pewno można spodziewać się bogactwa świeżych warzyw - zwłaszcza odmian papryki. Są langosze, paprykarze i leczo, nie brakuje też słodkości. 
rozwiń zwiń