San Marino. Minipaństwo na pół dnia

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 13:45
Przez wielu uważane za pierwszą republikę na świecie - San Marino - jest jednocześnie nazwą miasta i enklawy położonej na terenie Włoch. Zachwyca przyrodą, a także średniowiecznymi fortyfikacjami, placami i domami. 
Flaga San Marino
Flaga San MarinoFoto: Shutterstock/sabatmovie

Bez głowy państwa, za to z długą historią

Historia San Marino sięga zamierzchłych czasów. Pod koniec IX wieku, jak wiele innych włoskich miast, San Marino stało się komuną miejską - miało własny samorząd, ustrój podobny do tego, który dominował w greckich miastach-państwach. W 1291 roku zostało uznane za niepodległe przez Państwo Kościelne. Od XIII wieku działa tam Wielka Rada Generalna, która składa się z 60 członków i jest odpowiednikiem współczesnego parlamentu. San Marino jako jedno z nielicznych państw włoskich nie stało się częścią Włoch w wyniku jednoczenia tego kraju w II połowie wieku XIX. Nie ma głowy państwa: ani prezydenta, ani króla. Najważniejszym organem władzy są dwaj Kapitanowie-Regenci, którzy są wybierani na półroczne kadencje. - Europa uznała niepodległość San Marino jako państwa na Kongresie Wiedeńskim. Stolicą kraju jest miasto San Marino, ale to nie jedyne miasteczko w enklawie - opowiada autorka audycji Martyna Matwiejuk. - Do San Marino nie pojedziemy koleją, nie ma tam też lotniska. Pozostaje nam tylko droga lądowa - na dwóch lub czterech kółkach.

Ranking atrakcyjności

Jeśli chodzi o "rankingi atrakcyjności" - państwo-miasto plasuje się w nich na różnych pozycjach. - Jest jednym z najmniejszych państw świata, zalicza się też do grona najrzadziej odwiedzanych - dodaje dziennikarka. - W ciągu roku odwiedza je niewiele ponad 80 tysięcy turystów. Ale ci, którzy się zdecydują na taką wyprawę, nie żałują. San Marino to doskonały wybór dla miłośników starych twierdz i katedr.

Zobacz także:

Posłuchaj
17:49 CZWÓRKA Swiatla wielkiego miasta - San Marino 28.05.2022.mp3 San Marino - podróż do jednego z najmniejszych państw świata (Światła wielkiego miasta/Czwórka) 

San Marino - praktyczne wskazówki

- Już z daleka San Marino pięknie się prezentuje, a kiedy dotrze się na miejsce, to wrażenie jeszcze się potęguje. Z jednej strony mamy góry, z drugiej Adriatyk, a pomiędzy - średniowieczne mury obronne - opowiadają Monika i Bartek, twórcy bloga Raczejtrampki. - Spędziliśmy w San Marino pół dnia i zdążyliśmy odwiedzić wszystkie "topowe" atrakcje. To, czego nam zabrakło, to czas na połażenie po szlakach trekkingowych. O czym powinni wiedzieć turyści, którzy wybierają się do San Marino? - O tym, żeby zabrać wygodne buty, na pewno nie sandały, bo jest sporo chodzenia i to niekoniecznie po wydeptanych ścieżkach - mówi Monika. - San Marino najlepiej odwiedzać poza sezonem i warto tam zatankować auto, bo ceny paliwa są niższe niż w pozostałych częściach Włoch - dodaje Bartek.  

San Marino Vacation Travel Guide | Expedia

***

Tytuł audycji: "Światła wielkiego miasta"

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

GościeMonika i Bartek (twórcy bloga raczejtrampki.pl)

Data emisji: 28.05.2022

Godzina emisji: 10.08

kul

Czytaj także

Kowno - Europejska Stolica Kultury 2022. Kusi muralami i architekturą

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 11:10
- Dawna stolica Litwy to miasto nieoczywiste turystycznie, ale to świetny cel podróży. Ma do zaoferowania naprawdę wiele, przede wszystkim miłośnikom street artu i modernistycznej architektury - mówiła Zofia Jurczak, podróżniczka i blogerka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bratysława - miasto pogranicza. Starówka nie jest tam najciekawsza

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 12:00
Bratysława to stolica Słowacji, leżąca tuż przy granicy dwóch innych państw: Austrii i Węgier. Często pomijana na turystycznym szlaku, ma sporo do zaoferowania. UFO czy odwrócona piramida to tylko część z jej atrakcji. 
rozwiń zwiń