Wenecja. Wyklęta wyspa, wielka woda i szkło w cenie brylantów

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 15:40
W średniowieczu Wenecja była miastem luksusu i groźnych chorób, które przybywały na statkach wraz z towarami. Nic więc dziwnego, że to właśnie tam wprowadzono pierwszą kwarantannę - z włoskiego "quaranta giorni", czyli 40 dni. 
Karnawał w Wenecji
Karnawał w WenecjiFoto: Tomas Marek/Shutterstock.com

Do dziś na Poveglii jest wiele opuszczonych budynków, a na jednym z kamieni widnieje XVIII-wieczny napis "nie kopać, to jest skażona ziemia" Martyna Matwiejuk  

Wyspa dla fanów urbeksowania

Stało się to w XIV wieku, kiedy do Europy przywędrowała dżuma. Szybko stało się jasne, że wenecjanie nie będą w stanie poradzić sobie z epidemią. - Pojawił się pomysł, żeby chorych odizolować. Najlepiej daleko od miasta. Wybrano małą wyspę Poveglia i to właśnie tam trafiali chorzy - opowiada autorka audycji Martyna Matwiejuk. - Poveglia zyskała status wyspy wyklętej. W XX wieku ponownie stała się stacją kwarantannową, a później powstał tam azyl dla osób chorych psychicznie i długotrwale. Po roku 1968, kiedy szpital został zamknięty, wyspa była wykorzystywana do celów rolniczych, a następnie została całkowicie opuszczona. Do dziś gondolierzy nie chcą wozić tam turystów. Za to mieszkańcy Wenecji chętnie spędzają tam weekendy, przy grillu i na leżakach.

Posłuchaj
15:39 CZWÓRKA Swiatla wielkiego miasta - wenecja 16.10.2021.mp3 Takiej Wenecji jeszcze nie widziałeś. Opowieść Martyny Matwiejuk (Światła wielkiego miasta/Czwórka)

Acqua alta. Sposoby na "wielką wodę"

Zobacz
paryż free łuk trumfalny free pola elizejskie free champs-elysees free shutt 1200 .jpg
Paryskie historie, jakich nie znacie

Wenecja należy do najchętniej odwiedzanych miejsc w Europie, które przed pandemią co roku przyciągało nawet 30 mln turystów. Na stałe w mieście mieszka niecałe 60 tysięcy osób, a demografowie i ekolodzy prognozują, że ich liczba drastycznie będzie spadać. - Rodowici wenecjanie są przyzwyczajeni do miasta, które raz na jakiś czas jest podtapiane. Ale według eksperckich analiz w 2050 roku Wenecja może całkowicie zniknąć pod wodą - opowiada autorka audycji. - Na razie Włosi radzą sobie ze zjawiskiem acqua alta, czyli z wielką wodą. W mieście działa sieć alarmowa, a mieszkańcy terenów, którym zagraża woda, otrzymują SMS-y albo telefony. W Wenecji są też syreny.

Zobacz także:

Szkło na wagę złota

Zobacz
shutterstock odessa 1200.jpg
Odessa - owoce morza, zabytki i katakumby. "Prawdziwy fitness dla wyobraźni"

Sklepy z ubraniami najlepszych projektantów i stragany z pamiątkami za 5 euro to cechy krajobrazu charakterystyczne dla większości miejscowości turystycznych. - W okolicach pałacu Dożów mamy okazję przyjrzeć się z bliska pięknym maskom karnawałowym oraz wyrobom szklanym - podpowiada Martyna Matwiejuk. - Warto zwrócić uwagę na szkło z wyspy Murano. W XII wieku zostali na nią wygnani wszyscy weneccy szklarze. Decyzja senatu podyktowana była zagrożeniem pożarowym, ale tak naprawdę chodziło o koncentrację szklanego przemysłu na niewielkim terenie i przejęcie kontroli nad dmuchaczami szkła - wyjaśnia. Technika wytwarzania szkła z Murano była owiana ścisłą tajemnicą, a za zdradzenie jej groziło więzienie. Dziś turyści mogą przyglądać się całemu procesowi w wielu fabrykach na wyspach. I zdecydowana większość z nich musi na tym poprzestać, bo ceny wyrobów szklanych z Murano sięgają nawet tysięcy euro.

***

Tytuł audycji: "Światła wielkiego miasta"

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Data emisji: 16.10.2021

Godzina emisji: 10.05

kul

Czytaj także

Kulinarne podróże. Z barszczem, warenikami i syrnikami przez Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 14:34
"Nie ma barszczu, nie ma jedzenia", mówi jedno z ukraińskich przysłów. W Czwórce odwiedzamy więc tamtejsze legendarne restauracje i lokalne, klimatyczne knajpki, by skosztować tradycyjnych przysmaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łotwa - piękna architektura, koty oraz wariacje na temat chleba

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 12:20
Łotwa może nie jest najpopularniejszym kierunkiem turystycznym, jest jednak bardzo ciekawa. Oprócz wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO starówki Rygi Łotwa ma do zaoferowania wspaniały relaks oraz przeróżne i wysmakowane dania z chleba.
rozwiń zwiń