Kultura fizyczna. Coś więcej niż lekcje WF

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 20:20
Z jednej strony interesuje ich zdrowy styl życia, z drugiej nie ćwiczą na lekcjach WF-u. - Młodzież się zmienia, tak jak zmienia się życie. Czy za tymi zmianami nadąża program nauczania wychowania fizycznego? Wydaje mi się, że nie do końca oferuje młodym to, czym naprawdę byliby zainteresowani - przekonuje ekspert ds. kultury fizycznej Mikołaj Lasek. 
A gdyby lekcje wychowania fizycznego zamienić na zajęcia z rekreacji?
A gdyby lekcje wychowania fizycznego zamienić na zajęcia z rekreacji? Foto: Just dance/Shutterstock.com

Jedni wolą grać w nogę, inni chodzić z kompasem po lesie

Część nauczycieli zgodnie twierdzi, że czasy "tu macie piłkę i grajcie" już się skończyły. Teraz uczniowie mają do wyboru m.in. zajęcia fitness, siłownię, zajęcia taneczne. Mimo to zamiast motywować dzieci do wysiłku fizycznego i traktowania go jako dobrej zabawy, lekcje wychowania fizycznego przez część uczniów uznawane są za męczący obowiązek. - Zacząłbym od małych, ale dających efekty kroków i skorzystałbym z doświadczenia innych krajów. W Skandynawii ważnym elementem edukacji fizycznej są zajęcia na dworze. Nie chodzi o granie w piłkę na boisku, czy o bieganie na bieżni, ale o uczenie się nawigacji w lesie czy o survival. Z punktu widzenia ucznia, który nie jest fanem koszykówki, pójście to lasu wydaje się być bardziej interesującym rozwiązaniem - opowiada gość Czwórki. - Im więcej rzeczy poznamy na WF-ie, tym większa szansa, że trafimy na swoją "dyscyplinę". 

Dobra praktyka: rekreacja

Jak podkreśla rozmówca Piotra Firana, na lekcjach WF-u najważniejsza jest aktywność i to ona powinna być oceniana jak najwyżej. - Skupiłbym się także na tym, o czymś kiedyś mówiło się "kultura fizyczna". A ta sięga dużo dalej niż szkole boisko. Dużo zależy od przykładu, który dają w domu rodzice i od tego, czy dziecko w ogóle ma jakiś kontakt ze sportem po lekcjach - wyjaśnia ekspert. - Mówiąc o kulturze fizycznej mam też na myśli szeroko zakrojoną rekreację, czyli uczestnictwo w sportowym życiu.

Sprawdź także:

Nie chodzi o bicie rekordów, tylko o zdrowe życie


Z najnowszych badań wynika, że 30 proc. uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych nie ćwiczy na lekcjach WF-u, natomiast pół miliona uczniów w Polsce ma problemy z nadwagą lub cierpi z powodu skrzywienia kręgosłupa. - Młodzi ludzie są w takim momencie swojego życia, że nie myślą w kategoriach "już dziś zrobię coś dla swojego ciała, żeby w przyszłości mieć z tego korzyści". W tym wieku to tak nie działa. Dlatego wiele tu zależy od nauczyciela, który będzie w stanie im przekazać sportową pasję. Niekoniecznie to tego, żeby bić rekordy, ale żeby normalnie cieszyć się dobrym zdrowiem - podsumowuje Mikołaj Lasek. 

Posłuchaj
11:47 CZWÓRKA Czat Czworki - kultura fizyczna 07.09.2022.mp3 WF - jak powinny wyglądać lekcje, żeby uczniowie znów chcieli ćwiczyć w szkole? (Czat Czwórki/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Mikołaj Lasek (redaktor pisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne". twórca strony panwuefista.pl)

Data emisji: 07.09.2022

Godzina emisji: 15.18

kul

Czytaj także

Zajęcia pozalekcyjne - "tu potrzebna jest pigułka zdrowego rozsądku"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 19:00
Akademia Młodego Managera dla dzieci od 6 do 12 lat, programowanie, kurs mnemotechniki, robotyka. To tylko niektóre propozycje zajęć dodatkowych dla dzieci i nastolatków. Jak wybrać mądrze?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkoła vs. "internety". Jak nauczyciele odnajdują się w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 17:00
Część z nich - zaskakująco dobrze. Wielu polskich nauczycieli w pracy korzysta z narzędzi, jakie daje im do ręki technologia: tworzy wideolekcje, gamifikuje swoje zajęcia, prowadzi kanały na YouTube i ma własne fanpage'e.
rozwiń zwiń