Zajęcia pozalekcyjne - "tu potrzebna jest pigułka zdrowego rozsądku"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 19:00
Akademia Młodego Managera dla dzieci od 6 do 12 lat, programowanie, kurs mnemotechniki, robotyka. To tylko niektóre propozycje zajęć dodatkowych dla dzieci i nastolatków. Jak wybrać mądrze?
Audio
  • Dorota Zawadzka i Edyta Pilch o tym, jak umiejętnie wybierać zajęcia pozalekcyjne dla dzieci (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: klimkin/Pixabay

Ważne, żeby wybierać zajęcia, które będą dziecko rozwijały. Pomyśleć o tym, co i na jakim etapie będzie mu potrzebne Dorota Zawadzka

- Łatwo ulegamy przekonaniu, że jeśli coś jest atrakcyjne dla nas, to będzie takie dla naszych dzieci - mówiła Edyta Plich z Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży. - Rodzicom brakuje refleksji na temat tego, co wybrać i w jakiej ilości. Nie ma norm, ani idealnego przepisu na to, jak pomagać rozwijać się naszym dzieciom. To sprawa bardzo indywidualna - przekonywała. 

Decyzję o wyborze zajęć pozalekcyjnych powinni podejmować wspólnie rodzice i dzieci. Rolą rodzica jest wyjaśnienie, że takie zajęcia to także nauka wymagająca systematyczności Edyta Pilch

- Zajęcia pozalekcyjne powinny dziecko rozwijać, ale te nieumiejętnie dobrane do potrzeb i zainteresowań mogą doprowadzić do frustracji i obniżyć samoocenę - dodawała psycholog Dorota Zawadzka. - Wszystko zależy od tego, czy wybór należał do rodzica, czy do dziecka i jak duże były wobec tych zajęć oczekiwania - mówiła. 

Czy zajęcia dodatkowe są szansą na lepszy start w dorosłe życie? Uczą i kształtują, czy odbierają czas dzieciństwa? Gdzie kończy się rozsądek, a zaczyna wyścig szczurów? Czego najbardziej boją się rodzice i jak nieświadomie mogą unieszczęśliwić swoje dziecko? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Dorota Zawadzka (psycholog), Edyta Plich (Towarzystwo Inteligentnej Młodzieży)

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Data emisji: 20.09.2018

Godzina emisji: 15.08

ac/kd

Czytaj także

Szkoła dialogu. Licealiści z Legionowa o polsko-żydowskiej historii

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 17:44
Rozmowa i prowadzenie dyskusji to tylko pozornie nic trudnego. Dyskusji o skomplikowanej polsko-żydowskiej historii podjęli się uczniowie liceum z Legionowa, którzy wzięli udział w projekcie "Szkoła dialogu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Zalewska: brakuje nam specjalistów w każdej branży

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 09:28
W wyniku zaniedbań z ostatnich kilkunastu lat brakuje specjalistów w każdej branży - oceniła na antenie Jedynki minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Euroskills. Konkurs dla prawdziwych zawodowców

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 16:08
Zapraszaliśmy na Euroskills, czyli ogólnoeuropejski konkurs dla osób uczących się właśnie w szkołach zawodowych. W tym wydarzeniu weźmie w nim udział ok. 600 zawodników, w tym kilkoro z Polski.
rozwiń zwiń