Od malucha do skatera. Warsztaty deskorolkowe dla najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2022 13:40
Deskorolka to jeden z ulubionych sportów ludzi młodych i najmłodszych. Żeby nauczyć się na niej jeździć, warto skorzystać z pomocy licencjonowanych instruktorów. Taki kurs to dobry pomysł na wakacje.
Podobno najlepszy wiek na rozpoczęcie przygody z deskorolką to 5 lat.
Podobno najlepszy wiek na rozpoczęcie przygody z deskorolką to 5 lat. Foto: fotoliza /shutterstock.com

Najważniejszy trik: lądowanie na desce

Na Igrzyskach Olimpijskich, które odbyły się w Tokio w 2021 roku, deskorolka zadebiutowała jako dyscyplina olimpijska. Jest jedną z tych, które MKOl zdecydował się dodać do programu w celu przyciągnięcia do zawodów młodzieży. Nowa dyscyplina w rywalizacji pań stała pod znakiem młodości. Nishiya w momencie odbierania złotego medalu miała dokładnie 13 lat i 330 dni. Srebrna medalistka, Rayssa Leal - 13 lat i 203 dni. W momencie, w którym Tokio zostało wybrane na gospodarza igrzysk olimpijskich, obie miały... 6 lat. - Tutaj liczy się zajawka, więc niekoniecznie chodzi nam o to, żeby z podopiecznych od razu zrobić olimpijczyków - śmieje się instruktor Bruno Drapalski. - Jednym z pierwszych trików, którego uczę na zajęciach, jest lądowanie na desce. Polega to na skoku z podwyższenia na deskorolkę. To uczy równowagi i nawyku zachowania szeroko rozstawionych nóg, co jest niezbędne przy stawianiu pierwszych kroków w tym sporcie. 

Skateboarding - nauka upadania

Skateboarding dużą popularność zyskał w latach 90. ubiegłego wieku, na początku głównie w USA. Wówczas deskorolka stała się symbolem młodości i kultury ulicznej, do czego przyczyniły się filmy, na których skaterzy ćwiczą w pustych basenach i opuszczonych parkach nowe triki. Dziś na całym świecie skaterzy mają do dyspozycji profesjonalne skateparki. Także w Polsce. Infrastruktura skejtowa w naszym kraju wygląda coraz lepiej, choć ciągle brakuje obiektu olimpijskiego oraz centrum zimowego. Niemniej jednak jest wiele miejsc, w których można nauczyć się nauki jazdy na desce od podstaw. - Najmłodsi uczestnicy warsztatów uczą się, jak stawać na deskorolce i jak utrzymywać równowagę. Można do tego dodać łapanie deski ręką, ale jednak właściwa pozycja jest najważniejsza - wyjaśnia rozmówca Jeremiego Angowskiego. - Podczas treningu warto wykorzystywać trawę, bo jazda na deskorolce to także nauka upadania.  

Sprawdź także:

Jazda na desce a wyniki w nauce

Skateboarding to świetna zabawa i sposób na spędzenie aktywnie naszego czasu. Uczy nas trzymania równowagi, opanowania upadków, uporu, wytrwałego dążenia do celu. - Ludzi jeżdżących na deskorolce wyróżnia silny charakter - tłumaczył w Czwórce Grzegorz Górski, dyrektor sportowy Polish Skate Federation. - To przekłada się też na normalne życie, na wyniki w nauce i na pracę. Dużym atutem deskorolki jest też fakt, że to sport bardzo indywidualny, więc to świetna propozycja dla tych, którzy nie odnajdują się w sportach drużynowych.

Posłuchaj
04:01 CZWÓRKA CWK - deskorolka 17.07.2022.mp3 Jak wyglądają zajęcia na warsztatach jazdy na deskorolce dla najmłodszych? (Co Was kręci/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Co was kręci

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Materiał przygotował: Jeremi Angowski

Data emisji: 17.07.2022

Godzina emisji: 11.45

kul


Czytaj także

Spływy kajakowe. "Z tej perspektywy każda rzeka jest piękna"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 18:20
Kajakarstwo to nie tylko sport, ale i pomysł na spędzanie wolnego czasu na łonie natury. Potwierdzają to Agata Ageena i Patrycja Borowiec, które od kilku lat przemierzają polskie rzeki kajakiem zbudowanym na wzór pierwszych bajdarek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rowerowy boom: elektryki, apki i parking jak bankomat

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 11:50
Rower to wolność - przekonują fani jazdy na jednośladzie. A tych w w Polsce przybywa. Pokazują to statystyki oraz kolejne udogodnienia, które dla rowerzystów przygotowują miejskie władze oraz światowi giganci. 
rozwiń zwiń