Sprzątanie i segregowanie śmieci - robisz to dobrze?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 17:27
Zakończyła się akcja Fundacji Nasza Ziemia "Sprzątanie świata - Polska". A czy każdy z nas potrafi prawidłowo posegregować swoje odpady - to sprawdzimy w środę.  
Sprzątanie światazdj. ilustracyjne
Sprzątanie świata/zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

W miniony weekend, 18 września, zakończyła się akcja Fundacji Nasza Ziemia "Sprzątanie świata - Polska". Po raz kolejny wolontariusze wyruszyli w Polskę posprzątać zalegające wokół nas śmieci. - Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał wówczas w rozmowie z Czwórką Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska"

Akcja "Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu "Clean Up The World", wywodzącego się z Australii. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie, to ludzie w każdym wieku, ze szkół, firm, organizacji. Tym razem, w ramach 29. odsłony akcji "Sprzątanie świata" mogliśmy połączyć integrację, motywację z wolontariatem. Gdy akcja startowała organizatorzy nie spodziewali się, że dołączy do nich tyle osób prywatnych, organizacji i szkół. Dla dorosłych dobrym rozwiązaniem jest m.in. wolontariat pracowniczy, czyli sprzątanie wraz ze współpracownikami, dzięki temu można wzajemnie się poznać i - pomagając - po prostu ciekawie spędzić czas. Sprzątanie ma charakter doborowej integracji, ale może być również zorganizowane na zasadach współzawodnictwa. Można działać w doborowym towarzystwie, wystarczy się zarejestrować wypełniając odpowiednie formularze w sieci - podkreślał Grzegorz Mikosza, który teraz zagości na naszej antenie po godz. 15.05. 

Zobacz także: 

Po godz. 15.30 sprawdzimy, co należy do polskiej tradycyjnej kuchni. Charakteryzuje się ona dużą rozmaitością. Schabowy, bigos, żurek to najprawdopodobniej pierwsze potrawy które przychodzą nam na myśl. Przyjrzymy się innym polskim daniom, sprawdzimy jakie smaki dominują w polskiej kuchni i jak zmieniły się na przestrzeni dziejów.

W drugiej części audycji zaprosimy na "Spotkanie z ciekawym człowiekiem", czyli Marią Drozd.. Gryka, orkisz, proso - ich łuski wypełniają poduszki tworzone przez Marię Drozd. Są ekologiczne, jak mówi Maria, nadają się i na co dzień, i do namiotu, i na koncert. Są wolne od roztoczy oraz pachnące! A. Depczyńska  

W programie także:

  • Popołudniowy przegląd sportowy 

***

Na audycję Czat Czwórki zapraszamy we wtorek (20.09) po godz. 15.05. Program poprowadzi Piotr Firan.

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka ekologia hobby

Czytaj także

Krakowski Festiwal Górski. "Wszystkie zajawki w jednym miejscu"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 14:50
O imprezie mówi się, że jest górskim podsumowaniem ostatnich 12 miesięcy. W tym roku Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w pierwszy weekend grudnia, pod patronatem Czwórki. 
rozwiń zwiń