Światowy Dzień bez Samochodu - jak zmienić środek transportu?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 18:30
22 września obchodzimy Dzień bez Samochodu. Ta międzynarodowa kampania ma zwrócić uwagę na szkodliwy wpływ naszych pojazdów na środowisko, a jednocześnie jest zachętą do zmiany środka transportu na co dzień.
Rowery i hulajnogi to doskonały środek transportu w mieście
Rowery i hulajnogi to doskonały środek transportu w mieścieFoto: r.classen/shutterstock

Dzień bez Samochodu to szczególny dzień w roku - kończy Europejski Tydzień Mobilności, który zawsze przypada w dniach od 16 do 22 września. Realizowana od 2004 roku akcja jest poświęcona mobilności miejskiej i ma na celu promowanie zmiany zachowań komunikacyjnych. Tego dnia włodarze miast namawiają kierowców, aby ci przesiedli się ze swoich czterech kółek i skorzystali z darmowych przejazdów komunikacją miejską. Najlepiej, gdyby swoje auta zostawiali w garażach nie tylko od święta. 

 - Wchodzimy w pewną rutynę. Wsiadamy do samochodu, jedziemy do miejsca docelowego i godzimy się z wszelkimi uciążliwościami na drodze - mówi Urszula Stefanowicz, ekspertka Koalicji Klimatycznej. - Uważamy za naturalne, że musimy spędzić czas w korku, mieć czas na znalezienie miejsca do parkowania. Gdy jednak już decydujemy się zostawić samochód i skorzystać z transportu publicznego, to oczekujemy ideału, bo nie chcemy mieć żadnych uciążliwości.

Duże miasta, takie jak Warszawa, mają dość dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Metro i wprowadzone bus pasy sprzyjają szybszemu przemieszczaniu się osób podróżujących transportem miejskim. Jednak nie zawsze jesteśmy z tych rozwiązań zadowoleni.

W ostatnich latach pandemia przyczyniła się do zmiany środków transportu. Wiele osób przeniosło się na rowery. Jednak - jak przekonuje gość Czwórki - ruch pieszy może się także okazać istotny.

- Planowanie miejskiej mobilności mogłoby być oparte na schemacie, który z powodzeniem jest stosowany w Helsinkach. Tam najpierw mają pierwszeństwo piesi, potem rowerzyści, potem transport publiczny, potem dostawy, a samochody osobowe są na samym końcu całego planowania ruchu - opowiada Urszula Stefanowicz. - W takich miastach wprowadzane są ograniczenia prędkości, zwęża się ulice i coraz mniej aut wpuszcza się do centrum miast. Widać, kto ma się w tej przestrzeni czuć najwygodniej, czyli nacisk jest położony na pieszych.

 Zobacz także:

Podobne rozwiązania wprowadzono w innych europejskich miastach, gdzie są całe obszary ulic, do których dojazd mają tylko mieszkańcy. - W Warszawie korzystamy z transportu miejskiego, potrzebujemy także dobrej infrastruktury pieszej - mówi gość audycji. - Koalicja Klimatyczna ma wiele postulatów, głównie dotyczących bezpieczeństwa w ruchu pieszym, ale także zachowań kierowców w przestrzeni miejskiej i miejsc do parkowania.


Posłuchaj
17:29 Czwórka/Czat Czwórki - dzień bez samochodu 22.09.2022.mp3 W Dniu bez Samochodu gościem audycji jest Urszula Stefanowicz, ekspertka Koalicji Klimatycznej (Czat Czwórki/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Urszula Stefanowicz (ekspertka Koalicji Klimatycznej z Polskiego Klubu Ekologicznego)

Data emisji: 22.09.2022

Godzina emisji: 15.17

aw


Czytaj także

Uważaj, popowodziowy samochód może zatopić twój budżet!

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 07:30
Do Polski napływa duża fala popowodziowych samochodów z Niemiec, Belgii i Holandii. Nieuczciwi handlarze nie informują o przeszłości pojazdu, co dla kupującego może się bardzo szybko okazać niezwykle kosztownym problemem. Jak sprawdzić, czy samochód nie ma za sobą takiej "kąpieli", radzi Kuba Marcinowicz z Polskiego Radia Kierowców.
rozwiń zwiń