"Oddychamy coraz gorszym powietrzem". Jak walczyć ze smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 17:20
Czy to duże miasto, czy małe miasteczko, Polska przoduje w rankingach miejsc z najgorszym powietrzem. Co więcej - ze smogiem z różnych źródeł mamy do czynienia przez cały rok.
Zamknij okna, nie biegaj na zewnątrz, załóż maskę i kup do domu oczyszczacz powietrza - to rady ekspertów dla mieszkańców miast z najgorszą jakością powietrza.
Zamknij okna, nie biegaj na zewnątrz, załóż maskę i kup do domu oczyszczacz powietrza - to rady ekspertów dla mieszkańców miast z najgorszą jakością powietrza. Foto: Monika Wisniewska/ Shutterstock

Duże miasta cierpią podwójnie

- Zimą są to pyły zawieszone PM10 i PM2,5, które wytwarzamy w naszych gospodarstwach domowych - wyjaśnia Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. - Latem wsie i małe miasteczka oddychają z ulgą, natomiast aglomeracje takie jak Warszawa, Wrocław czy Kraków cierpią podwójnie ze względu na wzmożony ruch samochodowy. Ale duże miasta to nie tylko zakorkowane centra, ale i domy jednorodzinne na przedmieściach. - Jeśli przyjdzie prawdziwa zima, to ten rok może być wyjątkowo trudny. Mając na uwadze zmiany w prawie dotyczące parametrów węgla oraz dopuszczenia węgla brunatnego, możemy spodziewać się dużo większej liczby zanieczyszczeń, a co za tym idzie - dużo większych problemów zdrowotnych - wyjaśnia  Łukasz Stankiewicz z Europejskiego Centrum Czystego Powietrza.

Problemy z oddychaniem, obniżona koncentracja

W pierwszej kolejności smog powoduje problemy z układem oddechowym. - Możemy mieć zaostrzenie astmy albo przewlekłej choroby płuc, jeśli cierpimy na te schorzenia - zaznacza Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego. - Poza tym zanieczyszczenia zwiększają też ryzyko infekcji wirusowych i bakteryjnych, bo osłabiają nasz organizm. A ponieważ część z tych zanieczyszczeń uważana jest za rakotwórcze, można przyjąć, że smog zwiększa ryzyko chorób nowotworowych. Fatalne powietrze ma też wpływ na układ krążenia. Większość zgonów z powodu smogu przypisuje się właśnie jego wpływowi na choroby tego układu. Smogowe zanieczyszczenia przenikają też z krwią do mózgu: osłabiają koncentrację i zdolność do przyswajania wiedzy.

Sprawdź także:

Jakich masek używać i gdzie najlepiej biegać?

Lepiej więc nie wychodzić z domu, kiedy przekraczane są dopuszczalne normy. A jeśli to niemożliwie - korzystajmy z masek, ale nie takich, których używaliśmy w pandemii. - Skuteczne są maski ochronne używane przez pracowników sektora budowlanego. Można je kupić w sklepach budowlanych. Jednorazowe wystarczą nam na 8 godzin - wyjaśnia ekspert z Polskiego Alarmu Smogowego. - Jeśli zaś chodzi o bieganie, tutaj wszystko zależy od naszego zdrowia. Ludzie uprawiający sport zazwyczaj są w lepszej kondycji niż ogół populacji, więc nie powinno im to zaszkodzić, ale pod warunkiem, że wybiorą właściwą trasę. Nie należy biegać przy ruchliwych ulicach ani na osiedlach domków jednorodzinnych. Najlepiej biegać w lesie albo w parku. I monitorować stan zanieczyszczenia powietrza zwłaszcza podczas "smogowych" dni - podkreśla rozmówca Ani Depczyńskiej. 

Posłuchaj
04:06 CZWÓRKA Czat Czworki - smog 29.11.2022.mp3 Smog - jak sobie z nim radzić i czego unikać? (Czat Czwórki/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 29.11.2022

Godzina emisji: 15.45

kul/kor

Czytaj także

Rzuć palenie - dla zdrowia i dla portfela

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 19:40
Przedstawiciele Naczelnej Izby Lekarskiej podkreślają, że problem palenia nadal jest ogromny i że coraz więcej młodych ludzi sięga po papierosy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń