Ekologiczna żywność - czy zawsze jest zdrowa?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 18:10
Zdrową żywność - produkty "eko", "bio" i "organic" - znajdziemy już nie tylko w sklepach wielkopowierzchniowych czy internetowych, ale także u osiedlowych sprzedawców, w kioskach, na bazarach czy stacjach benzynowych. Czy spełnia ona odpowiednie normy? 
Zdrowa żywność
Zdrowa żywnośćFoto: shutterstock

"Euroliść" - czy wiesz, co oznacza?

Stajemy się coraz bardziej świadomymi klientami, wiemy, co możemy znaleźć w żywności konwencjonalnej i jak zły wpływ na nasz organizm mogą mieć te dodatki. W przypadku zdrowej żywności, jeśli posiada ona odpowiednie certyfikaty, ryzyko jest dużo mniejsze. - Mniej więcej jedna trzecia Polaków, widząc znak "euroliścia", rozumie, co on oznacza. Że jest to certyfikowana i bezpieczna żywność, która jest produkowana zgodnie z konkretnymi zasadami. Natomiast pozostała część naszego społeczeństwa albo miesza żywność ekologiczną z żywnością z ogródka pani Basi, albo utożsamia ten znak z innymi rodzajami logo, np. "żywność pochodzenia polskiego" - mówi Krystyna Radkowska (prezes zarządu Polskiej Izby Żywności Ekologicznej). 

Wysoki standard produkcji i ciągłe kontrole

Żywność ekologiczna to taka, która posiada certyfikat pochodzenia ekologicznego, oznaczający, że do jej produkcji nie zostały użyte pestycydy, sztuczne nawozy i hormony. - Taka żywność jest regularnie weryfikowana, badana i jest produkowana w konkretny sposób, opisany w rozporządzeniu unijnym - wyjaśnia rozmówczyni Piotra Firana. - Jest to żywność, co do której możemy mieć pewność, że nie zawiera GMO, nie ma w niej pozostałości nawozów sztucznych i środków chwastobójczych, a w przypadku mięsa, że nie ma w nim hormonu wzrostu.  

Zobacz także:

Czy żywność ekologiczną kupimy na straganie?

- Kiedy więc na targu usłyszymy od sprzedawcy, że jego pomidory czy ogórki są ekologiczne, a warzywa nie będą mieć odpowiedniego certyfikatu, to będzie to kłamstwo - podkreśla ekspertka. Te produkty mogą być naturalne i tak samo zdrowe, ale żeby to sprawdzić, klient powinien osobiście odwiedzić to gospodarstwo i regularnie co kilka miesięcy brać próbki, czy nic się nie zmieniło i czy dalej nie ma tam pestycydów. Mówiąc najprościej, certyfikat daje nam święty spokój.

Posłuchaj
10:06 CZWÓRKA Czat Czworki - ekologia 03.10.2022.mp3 Poradnik konsumenta - jak i gdzie kupować żywność ekologiczną? (Czat Czwórki/Czwórka)

Produkty "eko", "bio" i "organic" nie różnią się między sobą, a różne nazwy są tylko konsekwencją niejednorodnej nomenklatury. - W Polsce wszystkie te nazwy są stosowane zamiennie, ale w niektórych krajach obowiązuje tylko nazwa "organic" - dodaje Krystyna Radkowska. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Krystyna Radkowska (prezes zarządu Polskiej Izby Żywności Ekologicznej)

Data emisji: 3.10.2022

Godzina emisji: 15.15

kul/kor

 

Czytaj także

Surowe warzywa i owoce. Dieta witariańska - zacznij ją latem

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 18:00
Gdy na zewnątrz upalnie, mamy mniejszą ochotę na gotowane dania. Wtedy warto sięgnąć po surowe warzywa i owoce - na tym też polega dieta witariańska. - Dostarcza mi ona dużej dawki energii na co dzień, a lato to dobry czas, żeby zacząć przygodę z tą dietą - przekonuje w Czwórce Mariusz Budrowski, promotor zdrowego życia i witarianin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wielka rezygnacja" z pracy - nowy globalny trend?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 17:40
Wielu pracowników na całym świecie rzuca posady. "Wielka rezygnacja" i "wielka rotacja" to terminy, na które coraz częściej możemy się natknąć. Sprawdzamy, co one znaczą i jakie są przyczyny zmian na rynku pracy. 
rozwiń zwiń