Nadchodzi zmiana czasu. Czy to już ostatni raz?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 13:46
W nocy z 25 na 26 marca przesuniemy wskazówki zegarków o jedną pełną godzinę do przodu – z godziny 2.00 na 3.00. Czy to już ostatnia zmiana czasu?
Czas letni i zimowy obowiązuje nadal we wszystkich europejskich państwach, z wyjątkiem Białorusi, Rosji i Islandii
Czas letni i zimowy obowiązuje nadal we wszystkich europejskich państwach, z wyjątkiem Białorusi, Rosji i IslandiiFoto: Shutterstock.com

Przestawianie godzin w naszych zegarkach wciąż obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Od lat mówi się, o wycofaniu się z tego zwyczaju. Mimo wyników konsultacji społecznych i głosów przedsiębiorców na razie nic się nie zmienia. Zmiana czasu nie przynosi takich korzyści, jak się spodziewano. W "Czacie Czwórki" sprawdzimy, czy wpływa na efektywność naszej pracy i czy dzięki zmianom czasu oszczędzamy prąd. Naszym gościem będzie dr Bartłomiej J. Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

- Nikomu do tej pory nie udało się wykazać, by zmiana czasu komukolwiek w jakikolwiek sposób pomogła. Takie prace były prowadzone w latach 60. i 70. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Już wtedy raportowano rządowi amerykańskiemu, że nie ma korzyści płynących ze zmiany czasu. Wprost przeciwnie. Organizm człowieka jest z tego powodu wybijany ze stanu równowagi, co będziemy odczuwali przez kilka dni - mówił w Polskim Radiu dr Krzysztof Zając, analityk Stowarzyszenia KoLiber. 

Ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku. Celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku. Od 1980 roku stopniowo przyjmowano przepisy znoszące rozbieżne harmonogramy krajowych zmian czasu.

W audycji zapraszamy też na popołudniowy przegląd sportowy. 

***

Na audycję z cyklu "Czat Czwórki" - we wtorek (21.03) o godz. 15.00 - zaprasza Piotr Firan

pj

Czytaj także

Zmiany czasu - czy są nam jeszcze potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 15:56
Dotychczas dwukrotnie w ciągu roku zmienialiśmy czas - jesienią na zimowy, wiosną na letni. Pojawiają się jednak propozycje, żeby nie przestawiać zegarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie w "niedoczasie" - symptom współczesności?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 12:10
Prawie każdy narzeka na brak czasu, pojawiło się nawet określenie "ubóstwo czasowe". - Odczucie braku czasu jest kwestią naszego postrzegania i przekonań - przekonuje psycholog Katarzyna Iwaszczuk-Pudzianowska.
rozwiń zwiń