Zmiany czasu - czy są nam jeszcze potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 15:56
Dotychczas dwukrotnie w ciągu roku zmienialiśmy czas - jesienią na zimowy, wiosną na letni. Pojawiają się jednak propozycje, żeby nie przestawiać zegarów.
Audio
  • Czy zmiana czasu ma sens? Mówią Karolina Wincewicz i Tomasz Jaroszek (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ViewFinder nilsophon

Argumenty dotyczą komplikacji w transporcie publicznym, czy względów zdrowotnych. - Jeszcze sto lat temu zmiana czasu wiązała się z realną oszczędnością energii, czyli m.in. węgla. Dziś, w XXI w. korzystamy z urządzeń energooszczędnych i ten argument już się nie sprawdza - mówił Tomasz Jaroszek.

Komisja Europejska powołała się na wyniki publicznej ankiety, której wynik jest jednoznaczny: ponad 80 proc. Europejczyków chce zniesienia zmiany czasu. - To nie dziwi, bo ludzie po prostu nie lubią zmian. Choć mamy ogromne możliwości adaptacyjne, to zawsze jest stresor zarówno dla naszej psychiki, jak i całego organizmu - tłumaczyła psychoterapeutka Karolina Wincewicz. 

Jakie będą konsekwencje pozostania wyłącznie przy czasie zimowym lub letnim? I przy którym należy pozostać? Jakie konsekwencje dla naszego zdrowia ma przestawianie czasu o godzinę co kilka miesięcy? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. A co o zmianach czasu sądzą słuchacze Czwórki? To sprawdzała Weronika Puszkar

Mówiliśmy także o odbywającym się 7-8 września festiwalu Up To Date >>>

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Karolina Wincewicz (psychoterapeutka, Szpital Nowowiejski, Centrum Terapii Dialog), Tomasz Jaroszek (ekspert Platformy Edukacyjnej Kapitalni.org)

Data emisji: 10.09.2018

Godzina emisji: 15.08

kd/kul

Czytaj także

Studia w kraju tulipanów i wiatraków. "To profesjonalizm i wysoki poziom"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 15:00
Haga to siedziba Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, ale także nadmorski kurort oraz kolebka studentów. W ramach programu Erasmus+ postanowił wyjechać tam Karol Chmielewski, student Business and Service Marketing. O tym, jak studiuje się po holendersku, opowiedział w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

72 godziny w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 08:00
Jura Krakowsko-Częstochowska to mekka polskich wspinaczy, ale region ten ma do zaoferowania wiele także innych atrakcji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziobaki. Ssaki, które mają "szósty zmysł"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 17:02
Dziobaki spotkać można głównie we wschodniej części Australii. - Kaczka plus bóbr, to będzie dziobak. On naprawdę tak wygląda! - żartował prof. Kristofet Helgen z Adelaidy w rozmowie z Kacprem Kowalczykiem.
rozwiń zwiń