Redakcja Polska

Zmiana czasu. Prace nad jej likwidacją w Unii Europejskiej utknęły w miejscu

30.10.2022 08:44
W nocy przestawiliśmy zegarki i spaliśmy o godzinę dłużej. W Unii Europejskiej od kilku lat powraca temat likwidacji zmiany czasu dwa razy w roku, ale na razie prace nad przepisami utknęły w miejscu.
Audio
  • Zmiana czasu: prace nad likwidacją w UE utknęły w miejscu [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjnesxc.hu/cc

Ubiegły rok miał być ostatnim, w którym przestawiliśmy zegarki - tak zakładał plan Parlamentu Europejskiego dotyczący likwidacji sezonowej zmiany czasu. Za szybką rezygnacją z dwukrotnego przestawiania zegarków w ciągu roku opowiedzieli się tłumnie Europejczycy, ale unijne kraje nie doszły do porozumienia. 

Ostatni raz rozmawiały na ten temat przed trzema laty. „Zaproponowaliśmy jako Komisja Europejska likwidację zmiany czasu w 2018 roku, rok później tę propozycję poparł Europarlament i teraz piłka jest po stronie państw członkowskich” - powiedział rzecznik Komisji Adalbert Jahnz. A unijne kraje nie mogą się porozumieć jaką strefę wybrać. Większość deklarowała pozostanie przy czasie letnim, ale państwa na północy wolały czas zimowy, z kolei kraje południa nie chcą niczego zmieniać i apelują o utrzymanie status quo.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: zmiana czasu Unia Europejska

Pierwszy zestaw tureckich dronów Bayraktar trafił do Mirosławca

29.10.2022 13:30
Do 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu, na wyposażenie Wojska Polskiego, trafiła pierwsza partia tych tureckich maszyn.

Po rozmowach w Waszyngtonie czas na Seul. Wicepremier Jacek Sasin leci do Korei Południowej

29.10.2022 13:40
Polityk, który jest ministrem aktywów państwowych ma na miejscu rozmawiać na temat bezpieczeństwa energetycznego. Chodzi o budowę elektrowni atomowej w Polsce.

Rosja zawiesza udział w umowie zbożowej z Ukrainą. Joe Biden: to oburzające

30.10.2022 08:49
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział, że zawieszenie porozumienia dotyczącego eksportu ukraińskiego zboża przez Rosję jest oburzające. Jak podkreślił w rozmowie z reporterami agencji Reutera, Rosjanie "nie mają powodu, by tak robić".