Ekologia. Jest już pierwsza farma akwaponiczna w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 22:06
We Wrocławiu otwarto pierwszą farmę akwaponiczną. - Miejska AquaFarma jest miejscem hodowli zwierząt i uprawy roślin w jednym systemie obiegu wody - mówi w Czwórce Karolina Rak. - To pozwala oszczędzać wodę i energię, ponieważ uprawiane w wodzie rośliny, czerpią minerały z hodowli zwierząt.
Czy uprawy hydroponiczne zdominują tradycyjne rolnictwo? zdj. ilustracyjne
Czy uprawy hydroponiczne zdominują tradycyjne rolnictwo? /zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/Halfpoint/

AquaFarma powstała w ramach polsko-norweskiego projektu USAGE sfinansowanego w ramach Funduszy Norweskich, którego celem było stworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni ekologicznej hodowli zwierząt i roślin, uwzględniającej oszczędność wody. Farmy powstały w dwóch miastach: we Wrocławiu oraz w Oslo.

Farma w kontenerze

- Nasza farma zbudowana jest w systemie modułowym z kontenerów. System zamkniętego obiegu wody znajduje się w dwóch z nich - dolnym i górnym, ponieważ są one postawione jeden na drugim - tłumaczy gość audycji. - Mamy jeszcze trzeci kontener, który będzie służył jako zbiornik do łapania wody deszczowej. Będzie ona następnie oczyszczana.

We wrocławskich uprawach udało się już wyhodować pierwsze rośliny. Jak zaznacza rozmówczyni Piotra Firana, ich wybór nie był przypadkowy. - Dobieramy linie upraw odpowiednio do właściwości danej rośliny, tak żeby jednocześnie uprawiając cztery gatunki, stworzyć im odpowiednie warunki. Chodzi tu między innymi o podobną temperaturę, wilgotność itd. Obecnie na naszej farmie mamy takie rośliny jak burak liściowy, mizuna (japońska gorczyca) i rukiew wodna - wyjaśnia Karolina Rak. - Woda, wykorzystywana w hodowli raków, po odpowiedniej filtracji, płynie do roślin, obmywa ich korzenie i dostarcza im potrzebne sole mineralne.

Źr. Youtube/Pierwsza w Polsce miejska farma akwaponiczna. Zobaczcie jak to działa! | Wrocław TV


Szybszy dostęp do warzyw

Jak podkreśla specjalistka, wzrost takich roślin w systemie akwaponicznym jest dużo szybszy niż przy wykorzystaniu tradycyjnych form upraw, a wrocławska farma wpisuje się w szerszą ideę.

- Agrihood to jeden z najnowszych trendów w urbanistycznych. Jego celem jest projektowania osiedli wokół farm, które będą dostarczać świeżą i zdrową żywność okolicznym mieszkańcom, a jednocześnie będą integrować lokalną społeczność wokół zielonej przestrzeni - tłumaczy specjalistka. - Rozwój miejskich farm akwaponicznych pozwoli ograniczyć potrzebę transportu żywności dla mieszkańców miast, których liczba będzie systematycznie rosnąć wraz ze wzrastającą populacją ludzi na świecie. Co za tym idzie, powstawanie takich farm może się przyczynić do znacznego zmniejszenia śladu węglowego.


Posłuchaj
12:53 Czwórka/Czat Czwórki - AquaFarma - uprawa akwaponiczna 30.03.2023.mp3 Karolina Rak z AquaFarma o pierwszej w Polsce farmie akwaponicznej (Czat Czwórki/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Karolina Rak (AquaFarma)

Data emisji: 30.03.2023

Godzina emisji: 15.15

aw/mat.pras.

Czytaj także

Zrób dla planety coś małego i stań się inspiracją dla innych

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 15:21
Jednostkowe działania proekologiczne mogą inspirować i przyczyniać się do zmian nawyków większej grupy osób. Namawia do nich akcja Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie - nakręć filmik i prześlij go dalej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Ochrony Bałtyku 2023. Ty też możesz pomóc morzu!

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 14:25
- Na Bałtyk ma dziś wpływ kilka negatywnych czynników. Główne to: zmiany klimatu, zanieczyszczenia z lądu, a także przełowienie - wyliczała Katarzyna Frankowiak z Marine Stewardship Council.
rozwiń zwiń