"Zakończmy epokę klatkową". Jak nowe przepisy zmienią życie zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2023 16:36
- Wszystko zaczyna się od świadomości konsumentów i ich decyzji zakupowych. Pochodzenie jaj na półkach sklepowych jest odpowiednio oznakowane. Niestety w przypadku mięsa nie ma jeszcze takich wymogów - tłumaczyła Maria Madej ze stowarzyszenia "Otwarte klatki". 
Kurczaki na tzw. wolnym wybiegu
Kurczaki na tzw. wolnym wybieguFoto: Shutterstock.com/goodbishop

Poprawa dobrostanu zwierząt hodowlanych to jedna z ważnych kwestii dla mieszkańców Unii Europejskiej - wskazują badania. W 2018 roku w ramach jednej z obywatelskich inicjatyw "Koniec epoki klatkowej" zebrano niemal 1,4 mln podpisów mieszkańców UE. - Dziś ta inicjatywa wciąż jest rozpatrywana przez Parlament Europejski - mówiła Maria Madej ze stowarzyszenia "Otwarte Klatki". Jesienią 2023 roku Komisja Europejska ma przedstawić wniosek w sprawie zakazu chowu i hodowli zwierząt w klatkach w Unii Europejskiej. - To część szerszej rewizji prawa unijnego, dotyczącego dobrostanu zwierząt - mówiła gość Czwórki. 

Jak wyliczała, w Polsce w klatkach mieszka 42 mln zwierząt, aż 39 mln to kury nioski. - W 2012 roku zakazane zostały klatki bateryjne, czyli takie, gdzie na jedną kurę przypada powierzchnia 450 cm kwadratowych. Dziś mamy tzw. klatki wzbogacone, w których to powierzchnia nieco większa od kartki formatu A4. Ptak wciąż nie może w niej rozprostować skrzydeł, tymczasem w naturze większość czasu kury spędzają, chodząc, dziobiąc, poszukując jedzenia - zaznaczała. - Kury w hodowli klatkowej żyją ok. 1,5 roku. Dla porównania w naturalnych warunkach średnia długość ich życia to nawet 8 lat.

Posłuchaj
09:48 kury_PR4_AAC 2023_04_19-15-15-48.mp3 Jak wygląda sytuacja zwierząt hodowlanych w Polsce i co może się zmienić w przepisach? (Czat Czwórki) 

Planowana zmiana cieszy się poparciem, ale budzi wątpliwości natury ekonomicznej. Jak wyliczała Maria Madej, ostatecznie z hodowli zniknąć mogą klatki dla kur niosek, kojce porodowe dla macior, klatki dla cielaków i klatki dla przepiórek i królików hodowanych na mięso. - To, jak żyją zwierzęta, które potem spożywamy, przekłada się potem na nasze zdrowie. Polacy chcą brać pod uwagę dobrostan zwierząt hodowlanych w swoich wyborach żywieniowych - mówiła Maria Madej. 

Realizacja Krajowego Planu Strategicznego, który wdraża nowe rozwiązana unijnej polityki rolnej, budzi niepokój rolników. Według organizacji rolniczych jest on nadmiernie restrykcyjny. Realizacja Krajowego Planu Strategicznego, który wdraża nowe rozwiązana unijnej polityki rolnej, budzi niepokój rolników. Według organizacji rolniczych jest on nadmiernie restrykcyjny. /fot. Shutterstock.com

Stowarzyszenie Otwarte klatki rozpoczęło więc kampanię "jednym głosem", mającą na celu pozyskanie jak największej liczby podpisów pod petycją kierowaną do ministra rolnictwa. W promującym projekt spocie Anna Dereszowska, Tomasz Raczek, Agnieszka Woźniak-Starak, Lara Gessler, Zuza Kołodziejczyk, Bartosz Bielenia oraz Rafał Maślak przemawiają w imieniu zwierząt hodowlanych, które spędzają swoje życie w klatkach. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Maria Madej (stowarzyszenie "Otwarte klatki")

Data emisji: 19.04.2023

Godzina emisji: 15.15

kd

Czytaj także

Koniec z psimi alergiami. Naszych pupili uratuje karma z owadów?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 12:51
Polscy naukowcy opracowują karmę z owadów dla psów. Wykorzystują do tego mącznika młynarka. Takie pożywienie ma pozwolić psom rozprawić się z alergiami, ale też niesie wymierne korzyści ekologiczne dla planety. 
rozwiń zwiń