Owady na naszych stołach. Czy to jest kuchnia przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 13:00
- Białko owadzie zagościć może na naszych stołach za kilka lat. Dziś na rynku są już specjalne batoniki, ale także chipsy, makarony i wiele innych produktów w dodatkiem takiej mączki - mówiły Aleksandra Purkiewicz i Joanna Browarek, studentki z Wydziału Nauk o Żywności uczelni w Olsztynie.
Czy owady zastąpią nam schabowego?
Czy owady zastąpią nam "schabowego"? Foto: Shutterstock.com/RealPeopleStudio

W ciągu najbliższych 30 lat może dojść do globalnego kryzysu żywnościowego i powiązanego z nim kryzysu ekologicznego i humanitarnego. Co roku na świecie marnuje się 1,3 mld ton żywności nadającej się do spożycia, a każdy konsument odpowiada za średnio 74 kg żywności, trafiającej do kosza. W Polsce najczęściej wyrzucane produkty to pieczywo, owoce, warzywa, jogurty i wędliny. Z drugiej strony - w niektórych regionach świata panuje głód. 

Czy wprowadzane właśnie w przemyśle rolno-spożywczym nowatorskie rozwiązania m.in. hydroponiczne warzywa, czy mięso z probówki, albo owady jako podstawowe źródło białka, mogą być skutecznym rozwiązaniem problemów z wyżywieniem ludzkości?

"Do jedzenia owadów musielibyśmy się przełamać"

- Na razie wszystko zależy od tego, czy owady będą komponentem potrawy, czy daniem samym w sobie. Problem polega na tym, że wciąż nie potrafimy się "przełamać" i przekonać do jedzenia owadów. Jeśli więc wykorzystamy na przykład owadzią mączkę w produkcji batoników, konsumenci nie będą wiedzieć nawet, że ją jedzą - tłumaczyły studentki Aleksandra Purkiewicz i Joanna Browarek. - Ze względów psychologicznych łatwiej nam zacząć od jedzenia owadów jako składnika innych dań - podkreślały w Czwórce. 

Posłuchaj
18:24 owady PR4_AAC 2023_02_12-13-12-55.mp3 Czy owady jako komponent posiłków na stałe zagoszczą na naszych stołach? (Świat 3.0/Czwórka) 

Owadzie fermy są bardziej eko

- Fermy owadów są bardziej ekologiczne niż hodowla bydła czy drobiu, bo w takich placówkach zużywa się mniej energii, czy wody. Owady potrzebują także mniej miejsca - mówiły studentki. - Nie należy dziś jednak myśleć o tym zero-jedynkowo. Białko owadzie jest dobrą alternatywą dla "tradycyjnego" mięsa, ale warto znaleźć złoty środek między tymi rozwiązaniami, wszystko trzeba równoważyć - podkreślała Aleksandra Purkiewicz.

Sprawdź także:

Białko niektórych owadów zawiera kwasy omega-3, witaminy z grupy B, związki mineralne, cynk, wapń czy żelazo. - Mączka owadzia może być zamiennikiem pszennej. Możemy z niej robić chleb czy ciasta i ciasteczka - wyliczały w Czwórce studentki. Aleksandra Purkiewicz i Joanna Browarek mają doświadczenie w wypiekach z dodatkiem owadziej mączki. - To jest nieco trudniejsze, niż pieczenie ze zwykłej mąki. Pracuje się jednak przyjemnie - wspominały. 

***

Tytuł audycji: Świat 3.0

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Aleksandra Purkiewicz i Joanna Browarek (studentki, Wydział Nauk o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie)

Data emisji: 12.02.2023

Godzina emisji: 13.11

kd/kul

Czytaj także

Bistrobot. Maszyna do ciepłych posiłków zrewolucjonizuje rynek?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 18:53
Studenci i absolwenci Politechniki Wrocławskiej skonstruowali automaty wydające gotowe, ciepłe i zdrowe obiady. - Konstrukcyjnie to dość proste, ale jednocześnie wydajne urządzenie - mówił Wojciech Jopek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakładanie konta w banku dzięki selfie. Czy to bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 18:49
- Ta usługa funkcjonuje w wielu bankach. Dzięki niej instytucje te tną koszty utrzymania tradycyjnych placówek - mówił Jakub Żurawski, ekspert rynku finansowego. - Samo zrobienie selfie jednak nie wystarczy, gdyż bardzo łatwo je podrobić. 
rozwiń zwiń