Hermes V8M - dron, który poleciał walczyć z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 11:50
Po raz pierwszy w Polsce dron, podczas lotu automatycznego, przetransportował wymazowe próbki medyczne do badań na obecność koronawirusa. Hermes V8M dostarczył je ze szpitala przy ul.Wołoskiej do Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie.
Audio
  • O polskich sukcesach w transporcie próbek medycznych dronów (TOP/Czwórka)
Dronoid Hermes V8MT cargo - przelot nad Warszawą między szpitalami - Spartaqs
Dronoid Hermes V8MT cargo - przelot nad Warszawą między szpitalami - SpartaqsFoto: Spartaqs

Milowy krok w przestrzeni powietrznej

- Zaawansowany system bezzałogowy Hermes odbył lot w przestrzeni powietrznej, na co dzień wykorzystywanej przez samoloty. Jest to przełomowe wydarzenie, bo otwiera ono możliwość zaoferowania usług transportowych zautomatyzowanymi dronami na polskim niebie, w polskich miastach - wyjaśnia Dariusz Werschner z Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych.

Bracia Wright mieli łatwiej

Lot odbył się na wysokości 80 metrów i został zarejestrowany przez serwis Flightradar24. - Zastanawialiśmy się, do czego porównać ten "milowy krok". Przyszedł nam do głowy pierwszy lot samolotem braci Wright, ale jest to nieadekwatne. Ich przestrzeń powietrzna była pusta i mogli robić, co chcieli. My nie tylko mieliśmy przestrzeń zajętą, ale też lecieliśmy nad stolicą. Wszystkie poprzeczki postawiliśmy sobie bardzo wysoko - zrobiliśmy to w czasie pandemii, a szpitale, które połączyliśmy dronowym mostem powietrznym, są kluczowe dla koronawirusa w województwie mazowieckim - opowiada gość Czwórki.

Dronoid Hermes V8MT cargo - przelot nad Warszawą między szpitalami Dronoid Hermes V8MT cargo - przelot nad Warszawą między szpitalami

Hermes do zadań specjalnych

Hermes V8M to platforma, która została opracowana z myślą o transporcie pilnych przesyłek w miastach, w tym przesyłek medycznych takich, jak krew, leki i próbki do badań. - Przygotowywaliśmy się do tego przez wiele miesięcy - mówi Werschner. - Hermes wyposażony jest w trzy niezależne systemy nawigacyjne, osiem napędów, dwa systemy zasilania i jeden awaryjny. Dronoid posiada też specjalne zabezpieczenie pojemnika cargo przed otwarciem go przez osoby postronne - dodaje. 

W eksperymencie udział brali przedstawiciele Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, pracownicy wydziałów: Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki oraz Inżynierii Mechanicznej, a także studenci z Koła Naukowego SONDA UTP zaangażowani w rozwój technologii bezzałogowych. Wykorzystany dron skonstruowała firma z Katowic, z którą współpracuje bydgoska uczelnia.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Gość: Dariusz Werschner (Polskia Izba Systemów Bezzałogowych)

Data emisji: 30.04.2020

Godzina emisji: 17.15

kul/pj

Czytaj także

Smartfony a wzrok. Czy światło niebieskie jest niebezpieczne dla oka?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 15:30
- Oko biurowe, inaczej nazywane okiem komputerowym występuje u osób, które większość czasu spędzają przed ekranem cyfrowym. Uczucie podrażnienia, piasku czy suchości są typowym objawem komputerowego widzenia - mówiła dr Justyna Izdebska z Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Druk 3D. Jak stworzyć w domu nowy świat?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 11:00
Kiedy się pojawił, fani nowych technologi aż wstrzymali oddech. Minęło kilka lat i dziś druk 3D jest prawie wszędzie - w medycynie, architekturze, inżynierii, prototypowaniu i życiu codziennym. 
rozwiń zwiń